- CITY GUIDE
- PODCAST
-
23°
Πέτρος Σεβασλιάν: Αν και άντρας, νόσησα από καρκίνο του μαστού
Η ιστορία του άντρα που πάλεψε με τον καρκίνο του μαστού και τον νίκησε
![123648844_3742119349154412_1469692113229505605_n1.jpg 123648844_3742119349154412_1469692113229505605_n1.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/123648844_3742119349154412_1469692113229505605_n1.jpg)
![ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΜΑΣΤΟΥ ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΜΑΣΤΟΥ](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2020/10/22/kianmehr-shirooyeh-gyqhvtzbxvs-unsplash_3.jpg)
Ο Πέτρος Σεβασλιάν ξεπέρασε τον καρκίνο του μαστού και μιλά στην ATHENS VOICE
Ο 56χρονος πλέον Πέτρος Σεβασλιάν είναι μία από τις σπάνιες περιπτώσεις άνδρα που νόσησε από καρκίνο του μαστού. Η περιπέτειά του ξεκίνησε όταν το 2010 παρατήρησε τυχαία κάτι σαν «γρουμπούλι» πάνω από τη θηλή του αριστερου μαστού. Προχώρησε καθυστερημένα στις απαιτούμενες εξετάσεις την άνοιξη του 2011 εξαιτίας της πλήρης άγνοιας ύπαρξης του αντρικού καρκίνου μαστού και αφού πλέον είχε δείξει το πραγματικό του πρόσωπο ο καρκίνος. Μιλώντας στην ATHENS VOICE θυμάται την εμπειρία του και προτρέπει τους άντρες να μην αψηφήσουν την ύπαρξή της αντιμετωπίζοντάς την με ψυχραιμία και πίστη, απευθυνόμενοι άμεσα στους ειδικούς ογκολόγους.
«Το 2010 κάνοντας ντουζ, διαπίστωσα κάτι σκληρό κάτω από τη θηλή του στήθους μου. Πήγα στον γυναικολόγο της συζύγου, γιατί σκέφτηκα ότι αυτός είναι ο πλέον ειδικός για τον μαστό και μου συνέστησε να κάνω υπέρηχο. Διαπιστώθηκε κάποια φλεγμονή χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι κάτι κακό, κατά συνέπεια δεν ασχολήθηκα άλλο, ώσπου μετά από ένα 8μηνο περίπου αισθάνθηκα ένα δυνατό τσίμπημα στο στήθος εκεί που ήταν το ογκίδιο, ο συναγερμός πλέον είχε χτυπήσει, πήγα σε χειρούργο ο οποίος μου συνέστησε να κάνω στις απαιτούμενες εξετάσεις υποψιασμένος (ίσως και σίγουρος) ότι επρόκειτο “να μπλέξουμε”. Οι υποψίες του επιβεβαιώθηκαν. Το αντιμετώπισα με ψυχραιμία αλλά και πίστη στον Θεό, σαν να μου είπαν ότι έχω γρίπη. Επέλεξα πλέον έναν ειδικό ογκολόγο χωρίς να ασχοληθώ ποτέ με την αρρώστια ψάχνοντας στο ίντερνετ και σπαταλώντας τις ώρες μου και τις σκέψεις μου σε δημοσιεύματα, ακολούθησα υπάκουα τις οδηγίες του και την θεραπεία-πρωτόκολλο που αποφάσισε, χημειοθεραπείες, χειρουργεία, ακτινοβολίες, όλα στην σειρά.
» Η εξέλιξη της θεραπείας ήταν καλή αλλά με διάφορες γνωστές αλλά πάντα αντιμετωπίσιμες παρενέργειες. Σίγουρα η όλη περιπέτεια άλλαξε όλο το τρόπο σκέψεως μου αλλά και τον τρόπο που αντιμετωπίζω πλέον την ζωή. Πρέπει οι άντρες να γνωρίζουν ότι δεν ζουν στο απυρόβλητο σε σχέση με τον καρκίνο μαστού, οπωσδήποτε να σπεύδουν σε οικολόγο γιατρό αν διαπιστώσουν ότι κάτι περίεργο υπάρχει στο στήθος τους, αυτός θα τους καθοδηγήσει γιατί δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες ούτε ολες είναι καρκίνοι. Εκ της φύσεως είναι ευκολότερο για έναν άντρα να ψηλαφήσει την ύπαρξη κάποιου όγκου στο στήθος από μια γυναίκα. Η πίστη ότι όλα θα πάνε καλά με τη βοήθεια του Θεού είναι απαραίτητο κλειδί για την επιτυχία της θεραπείας».
ΠΡΟΣΦΑΤΑ
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μελέτη αποκαλύπτει νέα δεδομένα για την προσωπαγνωσία
Προσκεκλημένος ο φαρμακοποιός-συγγραφέας Μανόλης Μαυρολέων
Με έδρα την Αθήνα και δραστηριοποίηση στην ογκολογία
Ένας στους 20 είναι εξαρτημένος με περίπου 800.000 θανάτους κάθε χρόνο
Γελάς αμήχανα στην αρχή, που τα μεμέ σου επιπλέουν σαν σοκολατένιες πουτίγκες μαζί με άλλα μεμέ
Ξεναγήθηκε στο εργοστάσιο της εταιρείας στο Κορωπί
Διατίθεται δωρεάν από τον Σύλλογο για τη Κυστική Ίνωση
Σωτήριος ο προ-συμπτωματικός έλεγχος
Συμπερίληψη και ισοτιμία στον χώρο εργασίας
Οι μισοί άνδρες μεταξύ 40 και 70 ετών έχουν βιώσει ανάλογα περιστατικά
Προώθηση υγιεινών προτύπων ζωής από το υπουργείο Υγείας σε συνεργασία με τη UNICEF
Το πώς κοιμάσαι μπορεί να βλάψει το σώμα και ίσως ένα απλό «γύρισμα» του κορμιού να βελτιώσει την κατάσταση
Μπορεί να θεωρούνται αξεσουάρ μόδας, αλλά στην πραγματικότητα αποτελούν μια ιατρική συσκευή
Θετικά στην εξωσωματική γονιμοποίηση φαίνεται να επιδρά η ισορροπημένη διατροφή
Οι ευάλωτες ομάδες και τα περιστατικά θανάτων τουριστών
Μιλήσαμε με τον διακεκριμένο καρδιολόγο, αλλά και μουσικό και συγγραφέα, με αφορμή το νέο του βιβλίο «Συνομιλίες με πρόσωπα της Υγείας» εκδ. Athens Voice Books
Αυτές που επιδεινώνονται και εκείνες που καλυτερεύουν
Summer camp δίπλα στη θάλασσα σε συνεργασία με το Aqua Life Centre
Περπάτημα, ήπιο τζόκινγκ, ποδηλασία, γιόγκα
Όταν οι αθλητές γίνονται πρότυπα ενάντια στο στίγμα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.