- CITY GUIDE
- PODCAST
-
24°
Around the table: 40 εστιατόρια της Αθήνας, 40 μενού σε προνομιακή τιμή!
Το επιτυχημένο γαστρονομικό project της Mastercard επιστρέφει
![114824-667199.jpg 114824-667199.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/114824-667199.jpg)
![Around the table Around the table](/images/1074x600/1/jpg/files/2023-11-10/1200x800_natives_articles_woman_souvl_unbrand.jpg)
Around the table: 40 εστιατόρια της πόλης προσφέρουν ένα ειδικά σχεδιασμένο μενού σε προσιτή τιμή αποκλειστικά για τους κατόχους καρτών Mastercard
Θυμάσαι εκείνο το πολυσυζητημένο εστιατόριο που όλοι στην παρέα θέλετε να επισκεφθείτε; Πόσο καιρό το λέτε; Δεν πειράζει που όλο το αναβάλλετε, γιατί τώρα ήρθε η ιδανική στιγμή για να κάνεις επιτέλους την κράτηση. Βλέπεις, το Around the table, το γαστρονομικό project της Mastercard μόλις επέστρεψε στην Αθήνα για δεύτερη συνεχή χρονιά!
Η ιδέα ήρθε από τη χαρά που νιώθουμε όταν βρισκόμαστε με τα πιο αγαπημένα μας πρόσωπα γύρω από το ίδιο τραπέζι, όταν μοιραζόμαστε όλοι μαζί ένα αλησμόνητο γεύμα, τις αξέχαστες γεύσεις που μόνο οι καλύτεροι σεφ της πόλης μπορούν να μας χαρίσουν. Ακριβώς αυτό θα ζήσουν από τις 9 έως και τις 30 Νοεμβρίου όλοι οι κάτοχοι καρτών Mastercard. Σε αυτό το διάστημα 40 αγαπημένα εστιατόρια της Αθήνας θα δημιουργήσουν 40 tailor-made menus με τοπικά υλικά, εμπνευσμένα από την ελληνική κουζίνα και θα τα προσφέρουν με μέχρι €40/άτομο!
![Around the table Around the table](/images/w734/jpg/files/2023-11-10/1200x800_natives_articles_man_tattoo_unbrand.jpg)
Κι αν δεν ενθουσιαστήκατε ακόμα, ας ρίξουμε μια ματιά στα εστιατόρια… Στη λίστα με τα εστιατόρια που θα δοκιμάσουμε φιγουράρουν από το πιο hot εστιατόριο της σεζόν, το εκπληκτικό Pharaoh του σεφ Μανώλη Παπουτσάκη, μέχρι το βραβευμένο με Bib Gourmand από τον Οδηγό Michelin εστιατόριο Jerár με σεφ τον Χάρη Νικολούζο. Και πόσα ακόμα! Στο Around the table συμμετέχουν και το ιστορικό Βασίλαινας, το Dopios του σεφ Χριστόφορου Πέσκια, ο Tsiftis του Σήφη Μανουσέλη, ακόμα και το Ex Machina, το ολοκαίνουργιο και ήδη talk of the town εστιατόριο του σεφ Άνταμ Κοντοβά. Με άλλα λόγια, μιλάμε για κάποια από τα καλύτερα εστιατόρια και τους πιο ταλαντούχους μάγειρες της Αθήνας, και άρα η τιμή των (μάξιμουμ) €40/άτομο δεν είναι απλά καλή, αλλά σχεδόν… ονειρική!
![Around the table Around the table](/images/w734/jpg/files/2023-11-10/1200x800_natives_articles_woman_baobun_unbrand.jpg)
Και τα καλά νέα δεν σταματούν εδώ… Φέτος, στα πλαίσια του Around the table οι κάτοχοι καρτών Mastercard θα έχουν τη δυνατότητα να απολαύσουν τις εξής τρεις physical εμπειρίες: 1. ένα γαστρονομικό ταξίδι στις ρίζες της ελληνικής γαστρονομίας στο εστιατόριο Zohós, όπου οι καταξιωμένοι σεφ Σάκης Βενέτης και Χάρης Αντωνόπουλος θα συνδυάσουν αρμονικά την ελληνική παράδοση με τις σύγχρονες τεχνικές της γαστρονομίας, 2. Ένα μοναδικό γαστρονομικό Masterclass στο Jerár όπου ο σεφ Χάρης Νικολούζος θα παρουσιάσει ένα exclusive tasting menu ενώ παράλληλα θα μας ξεναγήσει στην κερκυραϊκή γαστρονομική παράδοση μέσα από ενδιαφέρουσες συζητήσεις για τη μαγειρική τέχνη και τη σημασία της πρώτης ύλης και 3. Μία γαστρονομική βραδιά με φυσικά κρασιά στο Pharoh, όπου η διακεκριμένη sommelier του εστιατορίου Paisley Tara Kennett θα μας μυήσει στον κόσμο της φυσικής οινοποίησης όσο ο βραβευμένος σεφ Μανώλης Παπουτσάκης θα μας σερβίρει ένα tailor made μενού με τα πιο χαρακτηριστικά πιάτα της κουζίνας του.
![Around the table Around the table](/images/w734/jpg/files/2023-11-10/1200x800_natives_articles_experience_unbrand.jpg)
Μην περιμένεις. Απλώς μπες στο www.aroundthetable.gr και κάνε κράτηση για όλη την παρέα στο εστιατόριο που επιθυμείς. Μην ρωτήσεις καν τους φίλους σου, κάνε τους έκπληξη! Θα σε ευχαριστήσουν αργότερα για την αξέχαστη γαστρονομική εμπειρία που θα ζήσουν…
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Αν λοιπόν τον Αύγουστο βρεθείς στην έρημη Αθήνα, άσε τις ντροπές και δοκίμασε ένα supper club.
Έχει και η Αθήνα γραφικές πλατείες!
Ο δημοφιλής ζαχαροπλάστης και η γνωστή δημοσιογράφος βάζουν στο «μίξερ» όλα όσα αφορούν τη γλυκιά και την αλμυρή κουζίνα
Ψήνονται στη σχάρα κατευθείαν από το ποτάμι, ή τηγανίζονται για τους μερακλήδες
Υλικά και άνθρωποι, ιστορία και παράδοση, γεύσεις και συνταγές δημιουργούν το κατάλληλο σκηνικό ώστε κάθε τόπος να αποτελεί έναν γαστρονομικό προορισμό
«Στην Ελλάδα, το φαγητό δεν είναι απλώς τροφή – είναι ιστορία, πολιτισμός, συναίσθημα.. Κάθε γεύμα φέρνει κοντά τους ανθρώπους και κάθε τραπέζι είναι μια γιορτή ζωής»
Μπαίνουμε στην κουζίνα και μαγειρεύουμε με διάσημα τοπικά προϊόντα από 30 γωνιές της Ελλάδος
Λαχταριστά μπέργκερς, φοβερές πίτσες, άπαιχτα σουβλάκια, ακόμα και σπιτικό φαγητό, όλα είναι εδώ
Φτιάξε και απόλαυσε τις καλύτερε μακαρονάδες ενόψη Ολυμπιακών Αγώνων
Για σουβλάκια, πίτσα, burger ή ό,τι σου έρθει στο μυαλό, μπες στο fagi.gr
Aυθεντικές ιταλικές γεύσεις, μαμαδίστικα πιάτα και American street food
Συνταγές βασισμένες στην εποχικότητα, άριστες πρώτες ύλες και value for money τιμές
Η νέα street food λιχουδιά της Αθήνας συμβαίνει στο Fuddy Duddy Pizza, στην οδό Λέκκα
Ο δημοφιλής ζαχαροπλάστης και η γνωστή δημοσιογράφος βάζουν στο «μίξερ» όλα όσα αφορούν τη γλυκιά και την αλμυρή κουζίνα
Έχει γεύση «πανάκριβη», εστέτ και γκουρμέ
Στο κέντρο της Χώρας, θα το εντοπίσεις και θα το αγαπήσεις αμέσως
Εδώ δεν θα φας «χθεσινό» παγωτό, μόνο υπέροχες γεύσεις με χαμηλά λιπαρά και τόσο όσο ζάχαρη, που φτιάχτηκαν την ημέρα που θα το επισκεφθείς
Ένας ολόκληρος κόσμος νοστιμιάς, πλασμένος από υλικά του πιο λαχταριστού ονείρου
Θα δοκιμάσεις εξαιρετικό French Toast με βατόμουρα και κρέμα πατισερί, αλλά και αλμυρά αβγοπιάτα και φρέσκα σάντουιτς.
Εδώ το φαγητό είναι μοίρασμα που φέρνει κοντά την παρέα και τα cocktails είναι κλασικά και δημιουργούνται με βάση τις αυθεντικές συνταγές
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.