Μουντιάλ 2022: Τρίτη στον κόσμο η Κροατία, κέρδισε 2-1 το Μαρόκο στον μικρό τελικό (βίντεο)

Γλυκόπικρο φινάλε για τις δύο ομάδες στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ - Τα highlights του αγώνα

Μουντιάλ 2022, Κροατία - Μαρόκο 2-1: Επιβεβαίωσε την κλάση της η παρέα του Μόντριτς και στα γήπεδα του Κατάρ - Τα highlights του μικρού τελικού.
H Κροατία νίκησε το Μαρόκο με σκορ 2-1 στον μικρό τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ © EPA / Georgi Licovski

Η Κροατία έδειξε για άλλη μια φορά την κλάση της, συνεχίζοντας τις επιτυχημένες πορείες της σε Μουντιάλ, αυτή τη φορά κατακτώντας την τρίτη θέση στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ.

Με γκολ των Όρσιτς - Γκβάρντιολ, οι Κροάτες επιβλήθηκαν στον μικρό τελικό του Μουντιάλ 2022, με μια νίκη με σκορ 2-1 επί του Μαρόκου, που γράφει τη δική του ιστορία.

Η ομάδα του Ζλάτκο Ντάλιτς ήταν δευτεραθλήτρια της Γαλλίας πριν από τέσσερα χρόνια και επιβεβαίωσε την κατάστασή της ως μια από τις κορυφαίες ποδοσφαιρικές χώρες με άλλη μια τρίτη θέση να βρίσκεται δίπλα σε αυτή που εξασφάλισε στο ντεμπούτο της στη διοργάνωση το 1998.

Σε ένα ξέφρενο άνοιγμα, ο Γιόσκο Γκβάρντιολ έδωσε το προβάδισμα στην Κροατία σε επτά λεπτά με μια υπέροχη κεφαλιά.

Glomex Player(40599v1wl9o7vsfv, v-cp46rrfyq0z5)

H ροή του αγώνα ωστόσο άλλαξε άμεσα, καθώς Αχράφ Νταρί ισοφάρισε μόλις δύο λεπτά αργότερα, ευστοχώντας από κοντά.

Glomex Player(40599v1wl9o7vsfv, v-cp46uiae2zg9)

Έπειτα από φάση διαρκείας στο 42΄, ο Λιβάγια κράτησε τη μπάλα και τη μοίρασε στον Όρσιτς, ο οποίος με φανταστική προσπάθεια νίκησε τον Μπόνο και έστειλε την Κροατία  στα αποδυτήρια με δίκαιο προβάδισμα.

Glomex Player(40599v1wl9o7vsfv, v-cp47gbsnbjq9)

Το δεύτερο ημίχρονο δεν μπορούσε να ανταποκριθεί στην ενέργεια του συναρπαστικού πρώτου μέρους και το Μαρόκο δεν κατάφερε να ισοφαρίσει.

Έστω και έτσι, αποχαιρετά το Κατάρ ως η πρώτη ομάδα της Αφρικής που πετυχαίνει τόσο σπουδαία διάκριση.

Glomex Player(40599v1wl9o7vsfv, v-cp493j3e1f7t)

Κροατία (Ζλάτκο Ντάλιτς): Λιβάκοβιτς, Στάνισιτς, Σούταλο, Γκβάρντιολ, Πέρισιτς, Μόντριτς, Κόβατσιτς, Κράμαριτς (61΄Βλάσιτς), Μάγιερ (66΄Πάσαλιτς), Όρσιτς, Λιβάγια (66΄Πέτκοβιτς)

Μαρόκο (Ουαλίντ Ρεγκραγκί): Μπόνο, Χακίμι, Νταρί (64΄Μπενούν), Ελ Γιαμίκ (66΄Αμαλάχ), Ατιάτ-Αλάχ, Σαμπίρι (46΄Σαίρ), Άμραμπατ, Ελ Κανούς (56΄Ουνάχι), Ζίγιεχ, Μπουφάλ (64΄ Ζαρουρί), Εν Νεσίρι