Μουντιάλ 2022: Όλα τα highlights και τα 3 καλύτερα γκολ της 8ης ημέρας (βίντεο)

Τα θεαματικότερα στιγμιότυπα μιας αγωνιστικής πλούσιας σε εκπλήξεις και συγκινήσεις

11’ ΔΙΑΒΑΣΜΑ
UPD

Μουντιάλ 2022: Το πανόραμα της 2ης αγωνιστικής σε στιγμιότυπα των ματς Ιαπωνία - Κόστα Ρίκα, Βέλγιο - Μαρόκο, Κροατία - Καναδάς, Ισπανία - Γερμανία.

Με γκολ και θέαμα αποζημίωσε τους θεατές η 8η μέρα του Μουντιάλ 2022 που διεξάγεται στα γήπεδα του Κατάρ.

Τέσσερις αναμετρήσεις πραγματοποιήθηκαν την Κυριακή 27/11 για τον 5ο και τον 6ο όμιλο, όλες μεγάλου ενδιαφέροντος:

Ιαπωνία – Κόστα Ρίκα 0-1, Βέλγιο – Μαρόκο 0-2, Κροατία – Καναδάς 4-1 και Ισπανία – Γερμανία 1-1, με τον Φίλκρουγκ να λυτρώνει την ομάδα του Χάνσι Φλικ με τρομερό τελείωμα στο 83ο λεπτό.

Το «Ώρα Μουντιάλ» του ΑΝΤ1 έδωσε τα τρία κορυφαία γκολ μετά το φινάλε της 2ης αγωνιστικής:

Μουντιάλ 2022: Ιαπωνία – Κόστα Ρίκα 0-1

Η Ιαπωνία απέτυχε να κάνει άλλο ένα βήμα προς τους γύρους νοκ-άουτ του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022 του Κατάρ, καθώς το γκολ του Κέισερ Φούλερ στα τελευταία λεπτά του αγώνα χάρισε στην Κόστα Ρίκα μια ανέλπιστη νίκη στον Όμιλο Ε.

Πιστοί στην όμορφη παράδοση που έχουν δημιουργήσει, οι φίλαθλοι της Ιαπωνίας καθαρίζουν τις κερκίδες παρά την απογοήτευση της ήττας © EPA/Noushad Thekkayil

Αφού κέρδισε τη Γερμανία στο πρώτο της παιχνίδι, πολλοί περίμεναν ότι η Ιαπωνία θα επικρατούσε μιας Κόστα Ρίκα που βρέθηκε στο καναβάτσο μετά το βαρύ 7-0 από την Ισπανία.

Ωστόσο, ο προπονητής της Ιαπωνίας Χατζίμε Μοριγιάσου, επέλεξε την έκπληξη αντί της συνοχής, κάνοντας πέντε αλλαγές, και αυτό είχε ως αποτέλεσμα μια υποτονική απόδοση και ένα σκορ που άνοιξε τον όμιλο σε κάθε πιθανή εξέλιξη.

Μουντιάλ 2022: Βέλγιο – Μαρόκο 0-2

Το Μαρόκο προκάλεσε το τελευταίο σοκ σε ένα Παγκόσμιο Κύπελλο που εκτυλίσσεται γεμάτο εκπλήξεις κερδίζοντας το Βέλγιο με σκορ 2-0, χάρη στα γκολ των Αμπντελαμίντ Σαμπίρι και Ζακάρια Αμπουκλάλ.

Ο τερματοφύλακας του Βελγίου, Τιμπό Κουρτουά, έφταιξε για το πρώτο γκολ, επιτρέποντας ανεξήγητα το χτυπημένο με φάλτσο φάουλ του Σαμπίρι να τον νικήσει στο κοντινό του δοκάρι, 17 λεπτά πριν το τέλος.

Απογοήτευσε τους οπαδούς του το Βέλγιο μετά την αναπάντεχη ήττα από το Μαρόκο © EPA/Moahamed Messara
…και τα αντικρουόμενα συναισθήματα από την πλευρά των φιλάθλων του Μαρόκου © EPA/Moahamed Messara

Το Μαρόκο έβαλε το κερασάκι στην τούρτα μιας σπουδαίας απόδοσης στο δεύτερο ημίχρονο, όταν ο Αμπουκλάλ εκτόξευσε την πάσα του Χακίμ Ζιγέχ στην οροφή των διχτυών στις καθυστερήσεις.

Μουντιάλ 2022: Κροατία – Καναδάς 4-1

Η Κροατία επιβλήθηκε με 4-1 του Καναδά για τον έκτο όμιλο του Μουντιάλ 2022.

Οι φιναλίστ του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Ρωσίας έκαναν την ανατροπή, καθώς βρέθηκαν να χάνουν με γκολ του Ντέιβις στο ξεκίνημα του αγώνα.

O Καναδάς αποχαιρετά το Παγκόσμιο Κύπελλο μετά την ήττα από την Κροατία © EPA/Noushad Thekkayil

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Ζλάτκο Ντάλιτς ήταν ο Αντρέι Κράμαριτς που σημείωσε δύο γκολ. Ένα τέρμα πέτυχε ο Μάρκο Λιβάγια, πρώην επιθετικός της ΑΕΚ.

Ματέο Κόβασιτς και Γιόσκο Γκβαρτνιόλ εν δράσει στο Κροατία - Καναδάς 4-1 για τον 6ο όμιλο του Μουντιάλ 2022 © EPA/Neil Hall

Ο Καναδάς, μετά από αυτό το αποτέλεσμα, αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης. Η ομάδα του Τζον Χέρντμαν ολοκληρώνει τις υποχρεώσεις της στο Μουντιάλ του Κατάρ απέναντι στο Μαρόκο.

Μουντιάλ 2022: Ισπανία – Γερμανία 1-1

Ο Νίκλας Φίλκρουγκ χάρισε στη Γερμανία έναν πολύτιμο βαθμό απέναντι στην Ισπανία, η οποία αγωνίζεται για την επιβίωσή της στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ.

Οι ελπίδες της Γερμανίας να φτάσει στη φάση των νοκ άουτ είχαν λάβει μια ανέλπιστη σανίδα σωτηρίας νωρίτερα την Κυριακή, όταν η Κόστα Ρίκα κέρδισε την Ιαπωνία, ενώ οποιοδήποτε άλλο αποτέλεσμα θα σήμαινε ότι ενδεχόμενη ήττα από την Ισπανία θα την έβγαζε εκτός διοργάνωσης.

Πολύχρωμες εμφανίσεις στην εξέδρα της Γερμανίας © EPA/Ronald Wittek
Και η εξίσου ζωηρόχρωμη απάντηση, από Καταλονία με αγάπη © EPA/ Rungroj Yongrit

Η ομάδα του Χάνσι Φλικ χρειάζεται ακόμα να νικήσει την Κόστα Ρίκα στον τελευταίο της αγώνα του Ομίλου Ε και ελπίζει ότι η Ιαπωνία δε θα πετύχει νέα νίκη σοκ, αυτή τη φορά κόντρα στην Ισπανία, αλλά τουλάχιστον γνωρίζει ότι οι ελπίδες της να περάσει στους 16 του Μουντιάλ 2022 είναι ακέραιες μετά τη λήξη του ματς στο στάδιο Αλ Μπαΐτ.

Το Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου του Κατάρ συνεχίζεται σήμερα Δευτέρα 28/11, με τις αναμετρήσεις του 7ου και 8ου ομίλου:

Καμερούν – Σερβία (12:00)

Νότια Κορέα – Γκάνα (15:00)

Βραζιλία – Ελβετία (18:00)

Πορτογαλία – Ουρουγουάη (21:00)

Ο Αλβάρο Μοράτα πανηγυρίζει έχοντας ανοίξει το σκορ στο τελικό 1-1 της Ισπανίας με τη Γερμανία για το Μουντιάλ 2022 © EPA/Friedemann Vogel

Μουντιάλ 2022: Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία

Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία της 2ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του Μουντιάλ 2022 έχουν ως εξής:

Κατάρ       0

Η παγκόσμια διαδεδομένη χορογραφία της στρογγυλής θεάς αποθεώνεται στα νεόκτιστα στάδια του Κατάρ © EPA/Ali Haider

Μεξικό     1

Στα γήπεδα πέρασαν το αγωνιστικό ρεπό τους οι φίλαθλοι του Μεξικού © EPA/Georgi Licovski

Τυνησία    1

Στα ύψη η ψυχολογία των Κοσταρικανών μετά την επικράτηση επί της Ιαπωνίας για το Μουντιάλ 2022 © EPA/Ali Haider

Καναδάς    0

Εντυπωσιακό πανοραμικό πλάνο από το στάδιο Καλίφα στη Ντόχα, πριν την αναμέτρηση Κροατίας - Καναδά © EPA/Neil Hall

Σερβία     0

H ισοφάριση του Νίκλας Φίλκρουγκ κράτησε ζωντανή τη Γερμανία στην κούρσα της πρόκρισης © EPA/ Rungroj Yongrit