«Λύγισε» η Μαρία Σάκκαρη στα ημιτελικά του Roland Garros (βίντεο)

Ηττήθηκε από την Κρεϊτσίκοβα και αποκλείστηκε από τον τελικό

7’ ΔΙΑΒΑΣΜΑ
Η Μαρία Σάκκαρη πάλεψε σαν «λιοντάρι» στα ημιτελικά του Roland Garros αλλά ηττήθηκε από την Κρεϊτσίκοβα © EPA/IAN LANGSDON

Η Μαρία Σάκκαρη δεν τα κατάφερε στα ημιτελικά του Roland Garros, γνώρισε την ήττα από την Κρεϊτσίκοβα και δεν θα είναι παρών στον τελικό του Γαλλικού Όπεν.

Δεν τα κατάφερε η Μαρία Σάκκαρη στα ημιτελικά του Roland Garros απέναντι στην Μπάρμπορα Κρεϊτσίκοβα, σε έναν εκπληκτικό αγώνα, ο οποίος κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Στη μεγαλύτερη στιγμή της καριέρας της μέχρι την επόμενη, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια του τένις τα έδωσε όλα, πάλεψε κάθε μπαλιά, ωστόσο δεν μπόρεσε να νικήσει την Κρεϊτσίκοβα και αποκλείστηκε από τον μεγάλο τελικό του Roland Garros με 2-1 σετ, παρόλο που το momentum του αγώνα ήταν σε αρκετές περιπτώσεις υπέρ της.

Καθώς στο τρίτο σετ δεν υπήρχε tie break, η νικήτρια έπρεπε να πάρει διαφορά δύο σετ, με την αναμέτρηση να κρατά καθηλωμένους θεατές και τηλεοπτικό κοινό και να ξεπερνά σε διάρκεια τις 3 ώρες, φθάνοντας συγκεκριμένα τις 3 ώρες και 18 λεπτά. Ο αγώνας ανάμεσα στη Μαρία Σάκκαρη και την Μπάρμπορα Κρεϊτσίκοβα ήταν μια τιτανομαχία: Συναρπαστικός με απίστευτες εναλλάγες και πολύ αγωνία. Ένα παιχνίδι - θρίλερ για γερά νεύρα. Και οι δύο αθλήτριες έδειχναν σε κάθε φάση πόσο πολύ ήθελαν να πάρουν την πρόκριση στον τελικό του Γαλλικού Όπεν.

Έδωσαν μάχη πόντο - πόντο προκειμένου να καταφέρουν να περάσουν στον μεγάλο τελικό του Roland Garros. Η Σάκκαρη έπαιζε με δύναμη και αποφασιστικότητα, αποφεύγοντας να ανεβαίνει ψηλά στο φιλέ, την ώρα που η Κρεϊτσίκοβα υιοθέτησε ένα παιχνίδι υπομονής με πολλές μπαλιές, εξαιρετικές άμυνες και ξεκάθαρη πρόθεση να αποσυντονίσει την αντίπαλό της -κάτι το οποίο πέτυχε σε διάφορα σημεία της επικής αναμέτρησης.

Χαρακτηριστική ήταν η μπαλιά «λόμπα» που χρησιμοποίησε πολλάκις η αθλήτρια από την Τσεχία και στην οποία η Σάκκαρη δυσκολεύτηκε να βρει απάντηση.

Ο συγκλονιστικός αγώνας ανάμεσα σε Σάκκαρη και Κρεϊτσίκοβα στα ημιτελικά του Ρολάν Γκαρός

Η Μαρία Σάκκαρη μπήκε δυνατά από την αρχή του παιχνιδιού, προηγήθηκε με 3-1 στο πρώτο σετ (όπως και στο τρίτο), ενώ στο δεύτερο βρέθηκε να προηγείται με 4-0. Σε αρκετά σημεία, όμως, του παιχνιδιού έκανε σημαντικά λάθη που της στέρησαν τη μεγάλη πρόκριση στον τελικό του Γαλλικού Όπεν.

Στο πρώτο σετ κέρδισε η Κρεϊτσίκοβα με 7-5 στα γκέιμ και στο δεύτερο σετ η #Sakkattack με 6-4 στα γκέιμ. Στο τρίτο σετ η Ελληνίδα αθλήτρια έφθασε να προηγείται με 5-3. Ωστόσο, η Τσέχα αντίπαλός της αντέδρασε σωστά και ισοφάρισε σε 5-5, περνώντας στη συνέχεια μπροστά με 5-6.

Η Σάκκαρη ισοφάρισε σε 6-6. Η Κρεϊτσίκοβα έκανε το 6-7, με τη Σάκκαρη να «σβήνει» τρία ματς πόιντ στη σειρά και να φέρνει το ματς ξανά στα ίσα. Η Τσέχα αντίπαλός της απάντησε, κάνοντας το 7-8. Στο 30-40 ο διαιτητής έδωσε επανάληψη σε άουτ χτύπημα της Ελληνίδας αθλήτριας, με την Κρεϊτσίκοβα τελικά να τελειώνει τον αγώνα, κάνοντας το 9-7 στα γκέιμ.

Η Μαρία Σάκκαρη συμμετείχε για πρώτη φορά στην καριέρα της στα ημιτελικά τόσο στο Roland Garros όσο και σε επίπεδο Grand Slam. Προηγήθηκε η ξέφρενη πορεία της στο Γαλλικό Όπεν, με την οποία έκανε όλη την Ευρώπη και όχι μόνο να μιλά για εκείνη. Στον επίσημο λογαριασμό του Roland Garros στο Twitter, οι διοργανωτές ανήρτησαν μια φωτογραφία με τις δύο αθλήτριες μετά το τέλος της αναμέτρησης - θρίλερ, με το σχόλιο: «Δύο πολεμίστριες».

Σάκκαρη και Κρεϊτσίκοβα - «Δύο πολεμίστριες» αναφέρει το tweet των διοργανωτών του Roland Garros στο Twitter @rolandgarros/Twitter

Σάκκαρη και Κρεϊτσίκοβα αγωνίστηκαν μεταξύ τους για τρίτη φορά στην καριέρα τους και για δεύτερη στο WTA Tour. Η 25χρονη Τσέχα, Νο 33 στον κόσμο, είχε κερδίσει τις δύο προηγούμενες αναμετρήσεις: το 2014 στον τελικό του ITF Torun και εφέτος στο Dubai Championships (6-2, 7-6).

Πώς έφθασε η Μαρία Σάκκαρη στα ημιτελικά του Roland Garros - Ποιες απέκλεισε

Πριν από την αναμέτρηση με την Μπάρμπορα Κρεϊτσίκοβα στα ημιτελικά του Roland Garros, η Μαρία Σάκκαρη νίκησε με 2-0 σετ την Ίγκα Σβιόντεκ στα προημιτελικά του Γαλλικού Όπεν. Η Σβιόντεκ ήταν η περυσινή κάτοχος του συγκεκριμένου Grand Slam.

Στη φάση των «16» η Μαρία Σάκκαρη ήταν ασταμάτητη, ξεπερνώντας με ευκολία το εμπόδιο της Κένιν, περυσινής φιναλίστ του Roland Garros. Η Ελληνίδα αθλήτρια ισοπέδωσε την Αμερικανίδα αθλήτρια με 2-0 σετ. Μέχρι τη φάση των «16», η Σάκκαρη είχε αποκλείσει κατά σειρά στον πρώτο γύρο τη Ζαβάτσκα με 2-0 σετ (6-4, 6-1), την Παολίνι με 2-0 σετ στον δεύτερο γύρο (6-2, 6-3) και τη Μέρτενς με 2-1 σετ, πριν βρει στον δρόμο της την Κένιν, την οποία και πέταξε έξω από τα προημιτελικά με συνοπτικές διαδικασίες.

Roland Garros - Ημιτελικά: Ο αγώνας ανάμεσα σε Μαρία Σάκκαρη και Μπάρμπορα Κρεϊτσίκοβα σε 10 εικόνες

Υπήρχαν στιγμές που τόσο η Μαρία Σάκκαρη όσο και η Μπάρμπορα Κρεϊτσίκοβα θα μπορούσαν να είχαν κερδίσει τον αγώνα.

Η αναμέτρηση ήταν ένα πραγματικό θρίλερ με έντονα συναισθήματα και τεράστια ψυχικά αποθέματα, με τις δύο αθλήτριες να φθάνουν στα όρια τους, στην προσπάθειά τους να πάρουν το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό του Roland Garros. Ακολουθούν ορισμένες χαρακτηριστικές στιγμές από τον εκπληκτικό αγώνα ανάμεσα στη Σάκκαρη και την Κρεϊτσίκοβα.

Ξέφρενος πανηγυρισμός από τη Μαρία Σάκκαρη στον αγώνα με την Κρεϊτσίκοβα στα ημιτελικά του Roland Garros - Η Ελληνίδα αθλήτρια έπαιξε με πάθος, είχε το momentum σε αρκετά σημεία της επικής αναμέτρησης αλλά ηττήθηκε στο τέλος
Ξέφρενος πανηγυρισμός από τη Μαρία Σάκκαρη στον αγώνα με την Κρεϊτσίκοβα στα ημιτελικά του Roland Garros © EPA/IAN LANGSDON

Η Μαρία Σάκκαρη τα έδωσε όλα στον ημιτελικό του Roland Garros απέναντι στην Κρεϊτσίκοβα © EPA/IAN LANGSDON

Η Μπάρμπορα Κρεϊτσίκοβα έχει μόλις κερδίσει σε έναν αγώνα - θρίλερ στα ημιτελικά του Roland Garros τη Μαρία Σάκκαρη © EPA/IAN LANGSDON

Η Μαρία Σάκκαρη συμμετείχε για πρώτη φορά στην καριέρα της στα ημιτελικά του Roland Garros - Ήταν η πρώτη της παρουσία και σε τετράδα Grand Slam © EPA/YOAN VALAT

Εκπληκτική επιστροφή της μπάλας από τη Μαρία Σάκκαρη στον αγώνα με την Κρεϊτσίκοβα για τα ημιτελικά του Roland Garros © EPA/CAROLINE BLUMBERG

Παιχνίδι υπομονής από την Κρεϊτσίκοβα στα ημιτελικά του Roland Garros, επιστρέφει μπαλιά από τη γραμμή στη Μαρία Σάκκαρη © EPA/CAROLINE BLUMBERG

Roland Garros - Ημιτελικά: Η Μαρία Σάκκαρη μετά από έναν αποτυχημένο χτύπημα που έδωσε τον πόντο στην Κρεϊτσίκοβα © EPA/ΙΑΝ LANGDON

Η Κρεϊτσίκοβα έχει μόλις πάρει πόντο απέναντι στη Μαρία Σάκκαρη στα ημιτελικά του Roland Garros © EPA/IAN LANGDON

Η Μαρία Σάκκαρη εκτελεί σερβίς στα ημιτελικά του Roland Garros με την Κρεϊτσίκοβα © EPA/YOAN VALAT

Η Μαρία Σάκκαρη έφθασε πολύ κοντά στο να περάσει στον τελικό του Roland Garros αλλά ηττήθηκε από την Κρεϊτσίκοβα στα ημιτελικά

Η «μάχη» της Σάκκαρη στα ημιτελικά του Roland Garros - Οι καλύτερες στιγμές του αγώνα με την Κρεϊτσίκοβα

Η Μαρία Σάκκαρη άγγιξε το όνειρο της παρθενικής συμμετοχής σε τελικό Grand Slam. Έφθασε μια «ανάσα» από το να διεκδικήσει το τρόπαιο στον τελικό του Roland Garros.

Όπως αναφέρθηκε και νωρίτερα, ο αγώνας - θρίλερ κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Η Κρεϊτσίκοβα έπαιξε με υπομονή και κατάφερε να κερδίσει τη Σάκκαρη, η οποία είχε τις ευκαιρίες να «τελειώσει» την αντίπαλό της και να είναι εκείνη που το Σάββατο 12 Ιουνίου 2021 θα διεκδικούσε το βαρύτιμο τρόπαιο στο Γαλλικό Όπεν απέναντι στην Αναστάσια Παβλιουτσένκοβα.

Δείτε το βίντεο με τις καλύτερες στιγμές του συναρπαστικού παιχνιδιού, κατά τη διάρκεια του οποίου η αγωνία «χτύπησε» κόκκινο:

Barbora Krejcikova vs Maria Sakkari - Semifinals Highlights I Roland-Garros 2021