Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Έκανε «ποδαρικό» ο Κριστιάνο Ρονάλντο

Ο Πορτογάλος πέτυχε το πρώτο του γκολ για το 2022

3’ ΔΙΑΒΑΣΜΑ
Ο Κριστιάνο Ρονάλντο κόντρα στην Μπράιτον
Ο Κριστιάνο Ρονάλντο κόντρα στην Μπράιτον © EPA

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο επέστρεψε στα γκολ και η Γιουνάιτεντ στα «τρίποντα» με τη νίκη επί της Μπράιτον.

Το πρώτο του γκολ για το 2022 και το πρώτο του τέρμα μετά από έξι αγώνες αγωνιστικής ξηρασίας πέτυχε ο Κριστιάνο Ρονάλντο στην αναμέτρηση της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με τη Μπράιτον.

Ο Πορτογάλος σούπερ σταρ των «κόκκινων διαβόλων» άνοιξε το σκορ στο 51' για την ομάδα του, για να έρθει ο συμπατριώτης του, Μπρούνο Φερνάντες και να γράψει το τελικό 2-0 στις καθυστερήσεις του αγώνα, φέρνοντας έτσι ένα πολύτιμο τρίποντο σε μία περίοδο κρίσης για τη Γιουνάιτεντ.

Μετά από τρεις διαδοχικές ισοπαλίες οι «κόκκινοι διάβολοι» πήραν έστω και δύσκολα την πολύτιμη νίκη, χάρις στην οποία ανέβηκαν στην 4η θέση που οδηγεί στους ομίλους του Champions League της επόμενης περιόδου.

Το παιχνίδι ήταν αρχικά προγραμματισμένο να διεξαχθεί στις 18 Δεκεμβρίου, αλλά αναβλήθηκε, λόγω κρουσμάτων κορωνοϊού στο «στρατόπεδο» των «κόκκινων διαβόλων».

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ της 18ης αγωνιστικής και η βαθμολογία:

• Λιντς-Άρσεναλ 1-4 (75΄ πεν. Ραφίνια - 16΄, 28΄ Μαρτινέλι, 42΄ Σάκα, 84΄ Σμιθ-Ρόου)
  • Γουλβς-Τσέλσι 0-0
  • Νιούκαστλ-Μάντσεστερ Σίτι 0-4 (5΄ Ντίας, 27΄ Κανσέλο, 64΄ Μαχρέζ, 86΄ Στέρλινγκ)
  • Τότεναμ-Λίβερπουλ 2-2 (13΄ Κέιν, 74΄ Σον - 35΄ Ζότα, 69΄ Ρόμπερτσον)
  • Σαουθάμπτον-Μπρέντφορντ 4-1 (5΄ Μπέντναρεκ, 37΄ αυτ. Φερνάντεθ, 49΄ Μπρόγια, 70΄ Ανταμς - 23΄ Γιάνελτ)
  • Γουέστ Χαμ-Νόριτς 2-0 (42΄, 83΄ Μπόουεν)
  • Μάντσεστερ Γ.-Μπράιτον 2-0 (51΄ Ρονάλντο, 90΄+6΄ Μπρούνο Φερνάντες)