Κύπελλο Ελλάδος: Ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στα ημιτελικά

Μετά την ισοπαλία με τον Άρη

Ο Ολυμπιακός ήρθε ισόπαλος 1-1 με τον Άρη, παίρνοντας την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος.

Ο Ολυμπιακός απέκλεισε τον Άρη και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος.

Το παιχνίδι στο «Κλεάνθης Βικελίδης» έληξε ισόπαλο 1-1 και σε συνδυασμό με το 2-1 του πρώτου αγώνα στο στάδιο «Καραϊσκάκης» ο Ολυμπιακός «τσέκαρε» την πρόκριση στους «4» του θεσμού

Το πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στο δεύτερο 45λεπτο ο κάτοχος του τίτλου βρέθηκε πίσω στο σκορ. Συγκεκριμένα, ο Άρης άνοιξε το σκορ στο 54' με πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Μπρούνο Γκάμα. Ωστόσο, ο Ανδρέας Μπουχαλάκης με γκολ στο 87' έδωσε την πρόκριση στον Ολυμπιακό.

Σημειώνεται ότι ο Ολυμπιακός αγωνίζεται κόντρα στην Άρσεναλ στη φάση των «16» του Europa League μετά την επική πρόκριση κόντρα στην Αϊντχόφεν.

Κύπελλο Ελλάδος: Άρης - Ολυμπιακός (Οι συνθέσεις)

Άρης: Κουέστα, Σούντγκρεν, Δεληζήσης, Ροζ, Σάκιτς, Σάσα, Τζέγκο, Μαντσίνι (75' Σίλβα), Μπερτόγλιο (68' Μπρούνο), Γκάμα (85' Μπεναλουάν), Μάνος (75' Κάτσε)

Ολυμπιακός: Κρίστινσον, Χολέμπας, Σωκράτης, Μπα (76' Καμαρά), Ανδρούτσος, Μασούρας (66' Μπρούμα), Μπουχαλάκης, Σίλβα (66' Εμβιλά), Ραντζέλοβιτς (66' Φορτούνης), Χασάν, Κάιπερς (76' Ελ Αραμπί)