- CITY GUIDE
- PODCAST
-
23°
To Τέλος του Παιχνιδιού με τον Δ. Καταλειφό στο Σύγχρονο Θέατρο
Mια γεύση από την παράσταση μέσα από τις πρώτες εικόνες που δημοσιεύει αποκλειστικά η ATHENS VOICE
![62222-137653.jpg 62222-137653.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/62222-137653.jpg)
![Ο Δημήτρης Καταλειφός στο "Τέλος του παιχνιδιού" του Σάμουελ Μπέκετ στο Σύγχρονο Θέατρο Ο Δημήτρης Καταλειφός στο "Τέλος του παιχνιδιού" του Σάμουελ Μπέκετ στο Σύγχρονο Θέατρο](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2021/10/29/telos-tou-paihnidiou-synhrono-theatro-dimitris-kataleifos-1-photo-evita-skourleti.jpg)
To «Τέλος του Παιχνιδιού» με τον Δημήτρη Καταλειφό στο Σύγχρονο Θέατρο. Δείτε αποκλειστικά τις πρώτες εικόνες από την παράσταση
Το Σύγχρονο Θέατρο εγκαινιάζει τη συνεργασία του με τον σπουδαίο ηθοποιό Δημήτρη Καταλειφό, με την παράσταση «Τέλος του Παιχνιδιού» του Σάμιουελ Μπέκετ, ένα από τα σημαντικότερα έργα της παγκόσμιας δραματουργίας σε σκηνοθεσία Γιώργου Σκεύα. Τη διανομή συμπληρώνουν οι ηθοποιοί Άρης Μπαλής, Βαγγελιώ Ανδρεαδάκη και Γιώργος Ζιόβας.
![O Δημήτρης Καταλειφός και η Βαγγελιώ Ανδρεαδάκη στο "Τέλος του παιχνιδιού" σε σκηνοθεσία Γιώργου Σκεύα O Δημήτρης Καταλειφός και η Βαγγελιώ Ανδρεαδάκη στο "Τέλος του παιχνιδιού" σε σκηνοθεσία Γιώργου Σκεύα](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/telos-tou-paihnidiou-synhrono-theatro-2-photo-evita-skourleti.jpg)
«Τετέλεσται». Σε ποιο άλλο θεατρικό έργο, η πρώτη λέξη του κειμένου ακυρώνει εξ’ αρχής την θεατρική πράξη, την πράξη της ζωής, επικυρώνοντας, παράλληλα, το μότο του Μπέκετ πως «το τέλος βρίσκεται στην αρχή, και ωστόσο συνεχίζουμε»;
Βιώνοντας την απόγνωση της επίγνωσης, οι κωμικοτραγικοί, έγκλειστοι ήρωες του έργου, επιστρατεύουν τη δύναμη της ρουτίνας, τον διάλογο, το χιούμορ, τις μνήμες και μια «μορφή απέραντου οίκτου», για να παρατείνουν την πορεία προς το αναπόφευκτο.
![Ο Γιώργος Ζιόβας και ο Δημήτρης Καταλειφός στο "Τέλος του παιχνιδιού", σε σκηνοθεσία Γιώργου Σκεύα, στο Σύγχρονο Θέατρο Ο Γιώργος Ζιόβας και ο Δημήτρης Καταλειφός στο "Τέλος του παιχνιδιού", σε σκηνοθεσία Γιώργου Σκεύα, στο Σύγχρονο Θέατρο](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/telos-tou-paihnidiou-synhrono-theatro-3-photo-evita-skourleti.jpg)
Και όταν τα «ατού» τους εξανεμίζονται ένα-ένα και αρχίζει να επικρατεί η ανεξέλεγκτη κόπωση μαζί με τη φυσική φθορά σχέσεων, σώματος και νου, ξεσκαρτάρουν και τα τελευταία άχρηστα φύλλα, για να παραδοθούν, με τρόμο και αξιοπρέπεια, στο «γνωστό τέλος ενός παιχνιδιού, χαμένου προ πολλού», εκεί όπου δεν υπάρχει πλέον ούτε φωνή ούτε ακρόαση.
![Ο Δημήτρης Καταλειφός στο "Τέλος του παιχνιδιού" του Σάμουελ Μπέκετ στο Σύγχρονο Θέατρο Ο Δημήτρης Καταλειφός στο "Τέλος του παιχνιδιού" του Σάμουελ Μπέκετ στο Σύγχρονο Θέατρο](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/telos-tou-paihnidiou-synhrono-theatro-dimitris-kataleifos-4-photo-evita-skourleti.jpg)
Οι ελιγμοί και οι εναλλαγές ύφους και γλώσσας, ενορχηστρώνονται αριστοτεχνικά από την πένα του Ιρλανδού λογοτέχνη, έτσι που το κείμενο αποτελεί το σπουδαιότερο θεατρικό έργο του και ένα από τα σημαντικότερα της παγκόσμιας δραματουργίας.
![Ο Άρης Μπαλής στο "Τέλος του παιχνιδιού", σε σκηνοθεσία Γιώργου Σκεύα, στο Σύγχρονο Θέατρο Ο Άρης Μπαλής στο "Τέλος του παιχνιδιού", σε σκηνοθεσία Γιώργου Σκεύα, στο Σύγχρονο Θέατρο](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/telos-tou-paihnidiou-synhrono-theatro-4-photo-evita-skourleti_0.jpg)
![Ο Άρης Μπαλής και ο Δημήτρης Καταλειφός στο "Τέλος του παιχνιδιού", σε σκηνοθεσία Γιώργου Σκεύα, στο Σύγχρονο Θέατρο Ο Άρης Μπαλής και ο Δημήτρης Καταλειφός στο "Τέλος του παιχνιδιού", σε σκηνοθεσία Γιώργου Σκεύα, στο Σύγχρονο Θέατρο](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/telos-tou-paihnidiou-synhrono-theatro-5-photo-evita-skourleti.jpg)
![Ο Δημήτρης Καταλειφός και ο Άρης Μπαλής στο "Τέλος του παιχνιδιού", σε σκηνοθεσία Γιώργου Σκεύα, στο Σύγχρονο Θέατρο Ο Δημήτρης Καταλειφός και ο Άρης Μπαλής στο "Τέλος του παιχνιδιού", σε σκηνοθεσία Γιώργου Σκεύα, στο Σύγχρονο Θέατρο](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/telos-tou-paihnidiou-synhrono-theatro-6-photo-evita-skourleti.jpg)
![Ο Δημήτρης Καταλειφός στο "Τέλος του παιχνιδιού" του Σάμουελ Μπέκετ στο Σύγχρονο Θέατρο Ο Δημήτρης Καταλειφός στο "Τέλος του παιχνιδιού" του Σάμουελ Μπέκετ στο Σύγχρονο Θέατρο](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/telos-tou-paihnidiou-synhrono-theatro-8-photo-evita-skourleti.jpg)
![Ο Άρης Μπαλής στο "Τέλος του παιχνιδιού", σε σκηνοθεσία Γιώργου Σκεύα, στο Σύγχρονο Θέατρο Ο Άρης Μπαλής στο "Τέλος του παιχνιδιού", σε σκηνοθεσία Γιώργου Σκεύα, στο Σύγχρονο Θέατρο](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/telos-tou-paihnidiou-synhrono-theatro-7-photo-evita-skourleti.jpg)
INFO:
«Το τέλος του παιχνιδιού» του Σάμιουελ Μπέκετ
Σύγχρονο Θέατρο, Ευμολπιδών 43-45, Κεραμεικός, 2103464380
Μετάφραση: Θάλεια Μελή - Χωλλ
Σκηνοθεσία: Γιώργος Σκεύας
Σκηνικά - Κoστούμια: Γιώργος Σκεύας
Μουσική, Σύνθεση ήχων: Σήμη Τσιλαλή
Διεύθυνση παραγωγής: Κατερίνα Μπερδέκα
Φωτογραφίες: Γιώργος Χατζηνικολάου
Βοηθός σκηνοθέτη: Μαριλένα Κουτρουλάκη
Βοηθοί παραγωγής: ΗλιάναΚαλαδάμη, ΧρήστοςΤζαμαργιάw
Παραγωγή: Ομάδα Νάμα – Λυκόφως
Παίζουν: Δημήτρης Καταλειφός, Άρης Μπαλής, Βαγγελιώ Ανδρεαδάκη, Γιώργος Ζιόβας
Ημέρες & ώρες παραστάσεων: Τετ. 18:15, Παρ. 21:00, Σάβ. & Κυρ. 21:15
Εισιτήρια από €12 στο https://www.viva.gr/tickets/theater/telos-tu-paixnidiou/
Μέτρα λειτουργίας του Θεάτρου: Το Σύγχρονο Θέατρο λειτουργεί ως covid free χώρος με πληρότητα 100% και υποδέχεται θεατές που έχουν εμβολιαστεί και με τις δύο δόσεις του εμβολίου κατά της COVID-19 ή έχουν νοσήσει εντός του τελευταίου εξαμήνου. Κατά την είσοδο θεατών (από 12 ετών και άνω) γίνεται έλεγχος πιστοποιητικού εμβολιασμού καθώς και πιστοποιητικού ταυτοπροσωπίας (αστυνομική ταυτότητα, διαβατήριο, δίπλωμα οδήγησης). Η προσέλευση ανήλικων έως 11 ετών προϋποθέτει την επίδειξη υπεύθυνης δήλωσης των γονέων για τη διενέργεια self test. Όλο το προσωπικό του θεάτρου είναι πλήρως εμβολιασμένο.
Η χρήση προστατευτικής μάσκας είναι υποχρεωτική σε όλους τους χώρους του θεάτρου και κατά την διάρκεια της παράστασης. Συνιστάται η έγκαιρη προσέλευση, 45 -30 λεπτά πριν από την έναρξή της, για την αποφυγή καθυστερήσεων και συνωστισμού.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Ο ταλαντούχος συνθέτης μάς μιλά για την παράσταση του Εθνικού Θεάτρου που τον φέρνει στο αρχαίο θέατρο της Επιδαύρου
Ένα πάρτι με σπουδαία ονόματα στη γειτονιά. Ξένοι σκηνοθέτες σκηνοθετούν Έλληνες ηθοποιούς.
Όπερα, μουσικό θεάτρο, αναβιώσεις επιτυχημένων παραγωγών, μιούζικαλ για όλη την οικογένεια, κουκλοθέατρο, συναυλίες κ.ά.
Μιλήσαμε με την Αμερικανίδα σούπερ σταρ της όπερας λίγο πριν έρθει στο Ηρώδειο για την Τραβιάτα της ΕΛΣ, σε σκηνοθεσία Κωνσταντίνου Ρήγου, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Αθηνών Επιδαύρου.
Δείτε τις πρώτες φωτογραφίες από τις πρόβες. Μια κωμωδία της Sarah Ruhl για τη σεξουαλικότητα, την αγάπη και τον ηλεκτρισμό
Όσα πρέπει να ξέρετε για τη διανομή των δωρεάν εισιτηρίων, τη μέρα και την ώρα
Κι αν τα σκυλιά αναλάμβαναν δράση; Καταιγιστική πλοκή και ευαίσθητη ματιά
Το ανσάμπλ της Κομεντί Φρανσέζ επιστρέφει στην Επίδαυρο με το νέο έργο του καλλιτεχνικού διευθυντή του Φεστιβάλ της Αβινιόν. Ποια είναι, λοιπόν, αυτή η Εκάβη που δεν είναι η Εκάβη;
Και ακόμα: «Τα σκυλιά» και «Ετυμολογίες» στο Φεστιβάλ Αθηνών, «Θεόφιλος sold» από την Όλια Λαζαρίδου και το πολυταξιδεμένο «Lemon»
Το Θεσσαλικό Θέατρο εμπιστεύεται τα ηνία του θεσμού στο νέο αίμα του ελληνικού θεάτρου
Το Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδος παρουσιάζει την αριστοφανική κωμωδία σε σκηνοθεσία - απόδοση του Γιάννη Κακλέα
Είδαμε τη «Μήδεια» του Σάιμον Στόουν στο θέατρο Παλλάς, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Αθηνών Επιδαύρου
Εντυπώσεις από την παράσταση σε σκηνοθεσία Άρη Μπινιάρη, με τους Οδυσσέα Παπασπηλιόπουλο Γιώργο Χρυσοστόμου και άλλους εξαιρετικούς ηθοποιούς
Οι μοναδικές λυρικές βραδιές και το ντοκιμαντέρ που θα προβληθεί
Μιλήσαμε για τον ρόλο του ως Αργκάν στην περιοδεία της παράστασης «Ο κατά φαντασίαν ασθενής», το θέατρο και τη δύσκολη απόφαση που έχει πάρει μέχρι τώρα στην καριέρα του
Σε σκηνοθεσία Γιάννη Κακλέα και με τον Μάνο Βακούση στον πρωταγωνιστικό ρόλο, το ΚΘΒΕ «κατηφορίζει» στην Επίδαυρο
Μισός αιώνας (και βάλε) Σταμάτης Φασουλής και ό,τι συμβαίνει στην επιθεώρηση θα έχει πάντα το στίγμα του
Ο μεγάλος σκηνοθέτης μάς μιλά για την Ορέστεια που παρουσιάζει στην Επίδαυρο
Ο Καλλιτεχνικός Διευθυντής του Δημοτικού Θεάτρου Πειραιά μιλάει για τη νέα του παράσταση-πλατφόρμα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.