- CITY GUIDE
- PODCAST
-
23°
Το Ηράκλειο της Μαρίνας Σάττι
Καλοκαίρι. Η διαδρομή στον μόλο, δίπλα από το λιμάνι του Ηρακλείου...
![Μαρίνα Σάττι © Pinelopi Gerasimou Μαρίνα Σάττι © Pinelopi Gerasimou](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2019/07/10/hrakleio_satti_pinelopi_gerasimouf.jpg)
Η τραγουδίστρια, συνθέτρια και performer Μαρίνα Σάττι μιλάει για το δικό της Ηράκλειο.
Συνήθως δεν τα πάω καλά με τα κλισέ του στιλ «το λιμάνι που με μεγάλωσε και με είδε να αλλάζω μέσα στα χρόνια». Δυσκολεύομαι όμως πολύ να μιλήσω για τη σχέση μου με το Ηράκλειο χωρίς να χρησιμοποιήσω φράσεις κλισέ, που σε αυτή την περίπτωση περιγράφουν ακριβώς τις μνήμες μου από αυτό. Θα κάνω ό,τι καλύτερο μπορώ.
Καλοκαίρι. Η διαδρομή στον μόλο, δίπλα από το λιμάνι του Ηρακλείου. Ο λιμενοβραχίωνας. Το by-pass που λέμε, μάλλον με χιούμορ, στο Ηράκλειο. Από τη μια πλευρά τα βράχια και το ψηλό τείχος και από την άλλη η θάλασσα, οι βάρκες, οι ψαράδες, το μισοβυθισμένο Regina. Πιο πίσω το κάστρο. Μια μουσική από ένα ραδιοφωνάκι. Από μικρή έχω κάνει αυτή τη διαδρομή πολλές φορές. Εκεί έχω ονειρευτεί το μέλλον, έχω φαντασιωθεί τη ζωή μου, έχω σκεφτεί τις λύσεις στο ότι με απασχολούσε.
Όσο ήμουν μαθήτρια στο σχολείο περπατούσα εκεί για ώρες. Έψαχνα να ανακαλύψω τον εαυτό μου, αφουγκραζόμουν τον κόσμο, επεξεργαζόμουν την οικογένειά μου, δημιουργούσα όνειρα πιο μακριά από τη Κρήτη, σε όλη την Ελλάδα και τον κόσμο. Έβλεπα τις βάρκες, τα πλοία, τους ανθρώπους που περπατούσαν δίπλα μου. Πού θα πήγαινα; Πώς είναι το μετά; Το τώρα; Η αρχιτεκτονική, η μουσική, το θέατρο. Εκεί έχω ζήσει και τα πρώτα ραντεβού, βόλτες με αγόρια, συζητήσεις με φίλες, άραγμα με κιθάρες στα βράχια, ή ακόμα και ποδηλατάδες ή γυμναστική.
Αυτή η βόλτα έχει φιλοξενήσει λύπες και χαρές μου. Απογοητεύσεις αλλά και ανακουφιστικές συνειδητοποιήσεις. Σκέψεις για τους ανθρώπους της ζωής μου. Από το δημοτικό μέχρι το λύκειο. Αλλά και ως φοιτήτρια στην Αθήνα ή την περίοδο που σπούδαζα στην Αμερική. Κάθε φορά που βρίσκομαι στο Ηράκλειο και κάνω αυτή τη βόλτα παρατηρώ πως ο λιμενοβραχίωνας είναι πάντα σημείο αναφοράς. Παρατηρώ τις σκέψεις μου που αλλάζουν και τη διαδρομή αυτή που είναι μια σταθερά. Μπορεί εντέλει να είναι και μια αναμέτρηση με το πώς εγώ αλλάζω και διαμορφώνομαι μέσα στον καιρό.
Στο τέλος της διαδρομής βρίσκεται ο φάρος. Στην άκρη του βραχίωνα. Σαν κρυμμένος σχεδόν μέσα στη θάλασσα. Έχω πάντα αυτή την εικόνα με το φως του που ανάβει μέσα στη νύχτα και αποκαλύπτει την πηχτή θάλασσα, το υπερπέραν, τη γραμμή του ορίζοντα.
Τώρα που το σκέφτομαι, αναπόφευκτα θα πω μάλλον «το λιμάνι που με μεγάλωσε». Ή ακόμα και «η πιο χαρακτηριστική διαδρομή της ζωής μου». Ίσως και «καλοκαίρι σημαίνει βόλτα στον λιμενοβραχίωνα». Ίσως για κάποιο λόγο τα κλισέ έχουν φτάσει να γίνουν κλισέ. Ξέρω και εγώ;
*Η Μ.Σ. είναι τραγουδίστρια, συνθέτρια και performer.
Βρείτε τον καλοκαιρινό οδηγό του Ηρακλείου εδώ.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Η νεαρή ηθοποιός γράφει για τη Σύρο των αντιθέσεων που, όμως, ανταμείβει όποιον την εμπιστευθεί
10 λόγοι για να επισκεφθείς το κοντινότερο νησί στην πρωτεύουσα
Δαντελένιες ακρογιαλιές και όμορφα χωριά, κάστρα και βυζαντινά εκκλησάκια, καταπληκτικό φαγητό και έντονη νυχτερινή ζωή. Ετοιμάσου για τις πιο όμορφες διακοπές της ζωής σου.
Οι παραλίες είναι όλες ωραίες, με κρυστάλλινα νερά, οργανωμένες ή µε σκιά από αλµυρίκια
10 πράγματα να κάνεις στην κοσμοπολίτισσα του Αργοσαρωνικού
Δεν χρειάζεται πολλή σκέψη. Πάρε το καράβι και φύγαμε για το family friendly νησάκι του Αργοσαρωνικού
Βόλτες με σκάφος, φωτογραφίες στα παλιά αρχοντικά, παγωτά, πολιτιστικά δρώμενα, γευσιγνωσίες στην πιο instagramic πόλη της Αργολίδας
Γεύμα, ύπνος και snorkeling 20 λεπτά από το κέντρο της πόλης. Διάβασε όλα όσα πρέπει να ξέρεις
Βουτιές, διαδρομές, στέκια, εικαστικές προτάσεις. Καλοκαίρι στη ντίβα του Αργοσαρωνικού χωρίς αυτά δεν γίνεται.
Φεύγοντας, πάρε αυτόν τον τόπο μαζί του, χωμένο έστω και μέσα σ' ένα αμυγδαλωτό
O ηθοποιός, σκηνοθέτης και καλλιτεχνικός διευθυντής του Θεάτρου Σταθμός σε ένα κείμενο για την παιδική του πατρίδα
Ο πρώην διεθνής μπασκετμπολίστας και ευρωβουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ γράφει για τον τόπο που μεγάλωσε
Ο επιστημονικός διευθυντής του Μουσείου Μπενάκη γράφει για την περιήγησή του στους δρόμους του Ναυπλίου
Όταν ξέρεις τι δεν πρέπει να κάνεις, για να ξεκουραστείς πραγματικά σε έναν τέτοιο τόπο
Μόλις μία ώρα από την Αθήνα, σε μία έκταση 3.000 τ.μ., διαθέτει τέσσερα κτίρια με διάφορους τύπους δωματίων για κάθε γούστο
Εκεί που δεν υπάρχει ούτε μία πινακίδα στον δρόμο, για να σε βοηθήσει να βρεις αυτόν τον μικρό παράδεισο
Τα εκτενή αφιερώματα ελβετικών ΜΜΕ στο ελληνικό νησί
Από τα Μαστιχοχώρια του νότου μέχρι τον ανθισμένο Κάμπο των εσπεριδοειδών και τον επιβλητικό βορρά των καραβοκύρηδων
Αν δεν μαγειρεύει, ο γνωστός σεφ θα βουτά με μάσκες και αναπνευστήρες να πετύχει σκάρους στα βράχια
Η πρέσβειρα της Γαλλίας στην Ελλάδα γράφει και για τη γαστρονομική γέφυρα που έχει στηθεί με διαγωνισμούς και σεφ απ' όλον τον κόσμο
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.