- CITY GUIDE
- PODCAST
-
23°
Η Χίος του Γιάννη Μανδάλα (Μastihashop)
Κι εμείς οι Χιώτες μπερδευόμαστε στην επιλογή αγαπημένων εικόνων, προορισμών και γεύσεων. Ζούμε με διλήμματα αξεπέραστα.
![45152-101435.jpg 45152-101435.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2013/07/10/45152-101435.jpg)
Ο Γιάννης Μανδάλας γράφει στην ATHENS VOICE για τη Χίο.
Η ναυτιλία, το εμπόριο και η μαστίχα έχουν αφήσει το διαχρονικό τους αποτύπωμα στη Χίο. Τόσο έντονα, που ξεπερνάνε και την ομηρική της καταγωγή και την πλούσια βυζαντινή της παράδοση. Που κι εμείς οι Χιώτες μπερδευόμαστε στην επιλογή αγαπημένων εικόνων, προορισμών και γεύσεων. Ζούμε με διλήμματα αξεπέραστα: Βόρειοι ή Νότιοι, Μαστίχα ή Μανταρίνι, Κάμπος ή Μαστιχοχώρια, λαλάδες ή άγρια τριαντάφυλλα, ούζο με ή χωρίς μαστίχα, σούμα με ή χωρίς γλυκάνισο, Χότζας ή Θεοδοσίου, Κώμη ή Μάναγρος.
Κλείστε, λοιπόν, τα αυτιά σας στους εραστές του Γενοβέζικου Κάμπου που θα σας προσκαλέσουν να παραδοθείτε χωρίς όρους στα δροσερά περιβόλια του, αποφύγετε τις προτροπές των προσκυνητών της μαστίχας για περιορισμό σας μόνο στα κάστρα των Μαστιχοχώρων, παραμερίσετε ευγενικά το κάλεσμα των αναχωρητών του ορεινού και άγριου Βορρά, αγνοήστε τις προσκλήσεις σε ναυτικές βεγγέρες του Βροντάδου και των Καρδαμύλων. Δοκιμάστε όλες τις επιλογές και στην επόμενη επίσκεψή σας πάρετε μέρος στην τοπική μας διαμάχη.
Μέχρι τότε μην ξεχάσετε έναν περίπατο ή ποδηλατάδα στον Κάμπο με στάση για αναψυκτικό σε κάποιο από τα πολλά αρχοντικά, μετασκευασμένα σε Boutique ξενοδοχεία, καφέ με γλυκό κουταλιού στο Πυργί, το μεγαλύτερο μαστιχοχώρι, βόλτα στα Μεστά, το πλέον καλοδιατηρημένο βυζαντινό κατοικημένο οικισμό, επίσκεψη προσκύνημα στο μεσαιωνικό Ανάβατο, μπάνιο στον Εμπορειό, την Αποθήκα, την Ελίντα, το Τηγάνι και το Μάναγρο. Οι πιο απαιτητικοί συνεχίστε με ολοήμερη βόλτα στην Αμανή, για να καταλήξετε αργά το απόγευμα στη ανατολική πλευρά του νησιού στα ναυτοχώρια των Καρδαμύλων, της Λαγκάδας και της Συκιάδας για ούζα και θαλασσινά.
Η πόλη μας, η Χώρα, μπορεί μην είναι πολύ όμορφη ένεκα της ανάπτυξης των δεκαετιών ’60 και ’70, όμως παραμένει ενδιαφέρουσα και με πολλές εκπλήξεις. Μία από αυτές είναι ο περίπατος στο κάστρο της, που είναι κατοικημένο και από τα λίγα επιθαλάσσια της Ελλάδας με πολλά μικρά καφέ και εστιατόρια για σύντομες στάσεις. Η Χίος είναι μεγάλο νησί και η κατάκτησή του θέλει σχέδιο και χρόνο. Οι τρεις ημέρες είναι λίγες, η μία εβδομάδα αρκετή. Αυτοκίνητο ή μοτοσικλέτα θα χρειαστούν, αφού οι τοπικές συγκοινωνίες καλύπτουν βασικές ανάγκες των κατοίκων και όχι των επισκεπτών.
*Ο Γιάννης Μανδάλας είναι διευθύνων σύμβουλος της Μastihashop
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Η νεαρή ηθοποιός γράφει για τη Σύρο των αντιθέσεων που, όμως, ανταμείβει όποιον την εμπιστευθεί
10 λόγοι για να επισκεφθείς το κοντινότερο νησί στην πρωτεύουσα
Δαντελένιες ακρογιαλιές και όμορφα χωριά, κάστρα και βυζαντινά εκκλησάκια, καταπληκτικό φαγητό και έντονη νυχτερινή ζωή. Ετοιμάσου για τις πιο όμορφες διακοπές της ζωής σου.
Οι παραλίες είναι όλες ωραίες, με κρυστάλλινα νερά, οργανωμένες ή µε σκιά από αλµυρίκια
10 πράγματα να κάνεις στην κοσμοπολίτισσα του Αργοσαρωνικού
Δεν χρειάζεται πολλή σκέψη. Πάρε το καράβι και φύγαμε για το family friendly νησάκι του Αργοσαρωνικού
Βόλτες με σκάφος, φωτογραφίες στα παλιά αρχοντικά, παγωτά, πολιτιστικά δρώμενα, γευσιγνωσίες στην πιο instagramic πόλη της Αργολίδας
Γεύμα, ύπνος και snorkeling 20 λεπτά από το κέντρο της πόλης. Διάβασε όλα όσα πρέπει να ξέρεις
Βουτιές, διαδρομές, στέκια, εικαστικές προτάσεις. Καλοκαίρι στη ντίβα του Αργοσαρωνικού χωρίς αυτά δεν γίνεται.
Φεύγοντας, πάρε αυτόν τον τόπο μαζί του, χωμένο έστω και μέσα σ' ένα αμυγδαλωτό
O ηθοποιός, σκηνοθέτης και καλλιτεχνικός διευθυντής του Θεάτρου Σταθμός σε ένα κείμενο για την παιδική του πατρίδα
Ο πρώην διεθνής μπασκετμπολίστας και ευρωβουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ γράφει για τον τόπο που μεγάλωσε
Ο επιστημονικός διευθυντής του Μουσείου Μπενάκη γράφει για την περιήγησή του στους δρόμους του Ναυπλίου
Όταν ξέρεις τι δεν πρέπει να κάνεις, για να ξεκουραστείς πραγματικά σε έναν τέτοιο τόπο
Μόλις μία ώρα από την Αθήνα, σε μία έκταση 3.000 τ.μ., διαθέτει τέσσερα κτίρια με διάφορους τύπους δωματίων για κάθε γούστο
Εκεί που δεν υπάρχει ούτε μία πινακίδα στον δρόμο, για να σε βοηθήσει να βρεις αυτόν τον μικρό παράδεισο
Τα εκτενή αφιερώματα ελβετικών ΜΜΕ στο ελληνικό νησί
Από τα Μαστιχοχώρια του νότου μέχρι τον ανθισμένο Κάμπο των εσπεριδοειδών και τον επιβλητικό βορρά των καραβοκύρηδων
Αν δεν μαγειρεύει, ο γνωστός σεφ θα βουτά με μάσκες και αναπνευστήρες να πετύχει σκάρους στα βράχια
Η πρέσβειρα της Γαλλίας στην Ελλάδα γράφει και για τη γαστρονομική γέφυρα που έχει στηθεί με διαγωνισμούς και σεφ απ' όλον τον κόσμο
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.