- CITY GUIDE
- PODCAST
-
23°
Η Σαντορίνη του Νίκου Δρανδάκη
Το απογεύματα ξοδεύονταν εναλλάξ στο Φοιροστεφάνι, το Ημεροβίγλι και την Οία, με τη μοναδική θέα στην Καλντέρα. Κάθε ηλιοβασίλεμα, κάθε φορά, είναι διαφορετικά υπέροχο.
![45120-101385.jpg 45120-101385.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2013/07/10/45120-101385.jpg)
Ο Νίκος Δρανδάκης γράφει στην ATHENS VOICE για τη Σαντορίνη.
Πήγα στη Σαντορίνη πρώτη φορά πριν από τρεις περίπου δεκαετίες. Μαζί με μια παρέα έφηβων που μόλις είχαμε αποφοιτήσει από το Λύκειο, είχαμε μάτια περισσότερο για τις όμορφες τουρίστριες παρά για τη μαύρη άμμο στο Καμάρι ή τα λευκά σπίτια. Φεύγοντας όμως από εκεί άρχισα να σκέφτομαι ότι έχασα πολλά και έπρεπε να επιστρέψω.
Το έκανα όχι μία, αλλά πολλές φορές τα επόμενα χρόνια. Κάθε φορά ήταν διαφορετική, μια νέα ανακάλυψη. Το πρώτο που φρόντισα να καταβροχθίσω ήταν οι παραλίες της: Καμάρι, Περίσα, Κάμπια, Κολούμπος, Μονόλιθος, Περόβολος, Βλυχάδα, Καθαρός, Αμμούδι, Πόρη, κόκκινες, μαύρες ή λευκές παραλίες. Το απογεύματα ξοδεύονταν εναλλάξ στο Φοιροστεφάνι, το Ημεροβίγλι και την Οία, με τη μοναδική θέα στην Καλντέρα. Κάθε ηλιοβασίλεμα, κάθε φορά, είναι διαφορετικά υπέροχο.
Κι όσο τη γνωρίζεις καλύτερα, ανακαλύπτεις την υπέροχη αρχιτεκτονική της, ένα θαυμάσιο παράδειγμα δομημένου χώρου που έχει προσαρμοστεί μοναδικά σε ένα άγριο, αφιλόξενο για κατοίκηση τοπίο. Τα ασβεστωμένα μικρά σπίτια δίνουν τον ορισμό της αρμονίας με το ηφαιστειακό τοπίο. Η μικρή ενετική παρουσία στο νησί άφησε το στίγμα της και με γοήτευαν πάντα οι επισκέψεις στο Κάστρο του Πύργου, όπως και στο Ακρωτήρι, το κάστρο στο Καστέλι, και τον Καθολικό Καθεδρικό στα Φηρά.
Σούπερ εμπειρία το Μινωϊκό Μνημείο στο Ακρωτήρι, μια πόλη 3.500 ετών, της οποίας τα ερείπια είναι πολύ καλά διατηρημένα, βλέποντας ξεκάθαρα τους δρόμους, τα κτίρια, ακόμα και με τα πάνω πατώματα. Η ωραιότερη εμπειρία που είχα, όμως, από όλες αυτές τις επισκέψεις, ήταν μια μέρα γευσιγνωσίας με τα κρασιά του νησιού.
Η Σαντορίνη μού θυμίζει πάντα το ότι η ομορφιά γεννάει περισσότερη ομορφιά (και η ασχήμια ακόμη περισσότερη ασχήμια). Και όταν πας εκεί για να φτιάξεις κάτι νέο, δεν μπορείς παρά να προσαρμοστείς στην υψηλή αισθητική του φυσικού περιβάλλοντας, αλλά και της ανθρώπινης δημιουργίας.
Η Σαντορίνη μού δίνει τα υψηλά αισθητικά στάνταρ με τα οποία ήθελα πάντα να ζήσω τη ζωή μου. Και με αυτή την έννοια είναι έμπνευση.
*Ο Νίκος Δρανδάκης είναι ιδρυτής και διευθύνοντας σύμβουλος της Taxibeat, της εφαρμογής για smartphone που επιτρέπει στους τελικούς χρήστες να καλούν ταξί και να βαθμολογούν την παροχή (σε Αθήνα, Παρίσι, Ρίο ντε Τζανέιρο και Σάο Πάολο).
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Η νεαρή ηθοποιός γράφει για τη Σύρο των αντιθέσεων που, όμως, ανταμείβει όποιον την εμπιστευθεί
10 λόγοι για να επισκεφθείς το κοντινότερο νησί στην πρωτεύουσα
Δαντελένιες ακρογιαλιές και όμορφα χωριά, κάστρα και βυζαντινά εκκλησάκια, καταπληκτικό φαγητό και έντονη νυχτερινή ζωή. Ετοιμάσου για τις πιο όμορφες διακοπές της ζωής σου.
Οι παραλίες είναι όλες ωραίες, με κρυστάλλινα νερά, οργανωμένες ή µε σκιά από αλµυρίκια
10 πράγματα να κάνεις στην κοσμοπολίτισσα του Αργοσαρωνικού
Δεν χρειάζεται πολλή σκέψη. Πάρε το καράβι και φύγαμε για το family friendly νησάκι του Αργοσαρωνικού
Βόλτες με σκάφος, φωτογραφίες στα παλιά αρχοντικά, παγωτά, πολιτιστικά δρώμενα, γευσιγνωσίες στην πιο instagramic πόλη της Αργολίδας
Γεύμα, ύπνος και snorkeling 20 λεπτά από το κέντρο της πόλης. Διάβασε όλα όσα πρέπει να ξέρεις
Βουτιές, διαδρομές, στέκια, εικαστικές προτάσεις. Καλοκαίρι στη ντίβα του Αργοσαρωνικού χωρίς αυτά δεν γίνεται.
Φεύγοντας, πάρε αυτόν τον τόπο μαζί του, χωμένο έστω και μέσα σ' ένα αμυγδαλωτό
O ηθοποιός, σκηνοθέτης και καλλιτεχνικός διευθυντής του Θεάτρου Σταθμός σε ένα κείμενο για την παιδική του πατρίδα
Ο πρώην διεθνής μπασκετμπολίστας και ευρωβουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ γράφει για τον τόπο που μεγάλωσε
Ο επιστημονικός διευθυντής του Μουσείου Μπενάκη γράφει για την περιήγησή του στους δρόμους του Ναυπλίου
Όταν ξέρεις τι δεν πρέπει να κάνεις, για να ξεκουραστείς πραγματικά σε έναν τέτοιο τόπο
Μόλις μία ώρα από την Αθήνα, σε μία έκταση 3.000 τ.μ., διαθέτει τέσσερα κτίρια με διάφορους τύπους δωματίων για κάθε γούστο
Εκεί που δεν υπάρχει ούτε μία πινακίδα στον δρόμο, για να σε βοηθήσει να βρεις αυτόν τον μικρό παράδεισο
Τα εκτενή αφιερώματα ελβετικών ΜΜΕ στο ελληνικό νησί
Από τα Μαστιχοχώρια του νότου μέχρι τον ανθισμένο Κάμπο των εσπεριδοειδών και τον επιβλητικό βορρά των καραβοκύρηδων
Αν δεν μαγειρεύει, ο γνωστός σεφ θα βουτά με μάσκες και αναπνευστήρες να πετύχει σκάρους στα βράχια
Η πρέσβειρα της Γαλλίας στην Ελλάδα γράφει και για τη γαστρονομική γέφυρα που έχει στηθεί με διαγωνισμούς και σεφ απ' όλον τον κόσμο
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.