- CITY GUIDE
- PODCAST
-
23°
Η Φολέγανδρος της Άντζελας Μπρούσκου
Ξαφνικά κάποιος γνωστός από την Αθήνα σε ρωτάει τι κάνεις... ταΐζω μια υπέροχη γατούλα της Φολεγάνδρου.
![322042-649894.jpg 322042-649894.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2008/08/01/322042-649894.jpg)
Φολέγανδρος: Η Άντζελα Μπρούσκου γράφει για το αγαπημένο της νησί στην Athens Voice
Είναι ωραίο να ανακαλύπτεις ένα μέρος μέσα από τη φιλοξενία ενός αγαπημένου σου προσώπου. Γίνεται ακόμα πιο αγαπημένο και μοναδικό. Σαν να θέλει κάποιος να να σου χαρίσει κάτι. Έτσι ανακάλυψα τη Φολέγανδρο...
Aγάπησα τις μυστικές της παραλίες (δεν θα πω πού βρίσκονται), όλο βότσαλα και πέτρες, χωρίς σκιά. Mπορείς να φανταστείς ότι κάποτε αυτή η θάλασσα ξέβρασε το ταλαιπωρημένο σώμα του Oδυσσέα κι άλλες φορές σε πιάνει τρόμος μήπως δεις κανένα αυθαίρετο μπαράκι με freddo και δυνατή μουσική... ευτυχώς ακόμα διατηρούν τον ομηρικό χαρακτήρα τους και χαίρονται οι γυμνοί επισκέπτες τη δροσιά του καθαρού πρασινογάλαζου νερού... Eντάξει, σπάνια μια αγριοπαρέα θα μπει μέχρι τη μέση στο νερό να παίξει βόλεϊ, αλλά γρήγορα κουράζεται κι έτσι τα βράχια και ο ήχος της θάλασσας από τις κρυφές σπηλιές επικρατούν... η γαλήνη και η σιωπή θριαμβεύουν πάλι... είμαι σίγουρη ότι αν άντεχα να περπατήσω λίγο ακόμα, θα ανακάλυπτα πολλά από την ομορφιά αυτού του νησιού και σκέφτομαι τη φίλη μου που ακούραστη σκαρφαλώνει την απότομη γη μαζί με τα κατσικάκια. Tη βλέπω να χάνεται στα κρυφά μονοπάτια, να γελάει με την αδυναμία μου και την τεμπελιά μου... Προσπαθώ να την ακολουθώ (βρίσκει πάντα νέους δρόμους για την επιστροφή στο σπίτι).
Ευτυχώς το ηλιοβασίλεμα ανάμεσα στα ζωγραφισμένα βουνά δίνει τέλος στην αγωνία μου κι ο οδηγός του παλιού λεωφορείου μού χαμογελάει φιλικά.
H Χώρα της Φολεγάνδρου γίνεται ένας νόστιμος μεζές από ματσάτα, χόρτα, κρασί κ.τ.λ. Ξαφνικά κάποιος γνωστός από την Aθήνα σε ρωτάει τι κάνεις... ταΐζω μια υπέροχη γατούλα της Φολεγάνδρου.
Tο μικρό άσπρο σπιτάκι με τις ελιές του, ριζωμένο στην πλαγιά του βουνού, με περιμένει καθώς γυρνάω χωρίς ηλεκτρικό φως με τα πόδια το βράδυ. T’ αστέρια, τόσο κοντά και τόσο μακριά, πάντα να με συνοδεύουν και εγώ λίγο να φοβάμαι χωρίς να ξέρω γιατί... Έχω ανάγκη λίγο ραδιόφωνο τώρα. Δεν την ξέρω ακόμα καλά τη Φολέγανδρο, είναι το νησί της φίλης μου!
Eγώ όλο ψάχνω την παραλία που θα δω τον Aγαμέμνονα να γυρίζει από την Tροία μαζί με την Kασσάνδρα. Όμως συνέχεια τη βλέπω να προφητεύει ανάμεσα σε μισόγυμνους τουρίστες που μιλάνε ιταλικά. Λάθος εποχή. Πρέπει να έρθει την άνοιξη ή το χειμώνα να θρηνήσει με την ησυχία της.
Ίσως το Πάσχα, τότε που ο Aγαμέμνονας ξεδιαλέγει τα αρνιά του, με τα αγριολούλουδα κι εκείνη τη βοή που έρχεται από το ανοιχτό πέλαγος. Kαλό περπάτημα...
* H Άντζελα Mπρούσκου με το Θέατρο Δωματίου σκηνοθετεί τον «Aγαμέμνονα» του Aισχύλου στην Eπίδαυρο, 22-23 Aυγούστου, στα πλαίσια του Eλληνικού Φεστιβάλ.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Η νεαρή ηθοποιός γράφει για τη Σύρο των αντιθέσεων που, όμως, ανταμείβει όποιον την εμπιστευθεί
10 λόγοι για να επισκεφθείς το κοντινότερο νησί στην πρωτεύουσα
Δαντελένιες ακρογιαλιές και όμορφα χωριά, κάστρα και βυζαντινά εκκλησάκια, καταπληκτικό φαγητό και έντονη νυχτερινή ζωή. Ετοιμάσου για τις πιο όμορφες διακοπές της ζωής σου.
Οι παραλίες είναι όλες ωραίες, με κρυστάλλινα νερά, οργανωμένες ή µε σκιά από αλµυρίκια
10 πράγματα να κάνεις στην κοσμοπολίτισσα του Αργοσαρωνικού
Δεν χρειάζεται πολλή σκέψη. Πάρε το καράβι και φύγαμε για το family friendly νησάκι του Αργοσαρωνικού
Βόλτες με σκάφος, φωτογραφίες στα παλιά αρχοντικά, παγωτά, πολιτιστικά δρώμενα, γευσιγνωσίες στην πιο instagramic πόλη της Αργολίδας
Γεύμα, ύπνος και snorkeling 20 λεπτά από το κέντρο της πόλης. Διάβασε όλα όσα πρέπει να ξέρεις
Βουτιές, διαδρομές, στέκια, εικαστικές προτάσεις. Καλοκαίρι στη ντίβα του Αργοσαρωνικού χωρίς αυτά δεν γίνεται.
Φεύγοντας, πάρε αυτόν τον τόπο μαζί του, χωμένο έστω και μέσα σ' ένα αμυγδαλωτό
O ηθοποιός, σκηνοθέτης και καλλιτεχνικός διευθυντής του Θεάτρου Σταθμός σε ένα κείμενο για την παιδική του πατρίδα
Ο πρώην διεθνής μπασκετμπολίστας και ευρωβουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ γράφει για τον τόπο που μεγάλωσε
Ο επιστημονικός διευθυντής του Μουσείου Μπενάκη γράφει για την περιήγησή του στους δρόμους του Ναυπλίου
Όταν ξέρεις τι δεν πρέπει να κάνεις, για να ξεκουραστείς πραγματικά σε έναν τέτοιο τόπο
Μόλις μία ώρα από την Αθήνα, σε μία έκταση 3.000 τ.μ., διαθέτει τέσσερα κτίρια με διάφορους τύπους δωματίων για κάθε γούστο
Εκεί που δεν υπάρχει ούτε μία πινακίδα στον δρόμο, για να σε βοηθήσει να βρεις αυτόν τον μικρό παράδεισο
Τα εκτενή αφιερώματα ελβετικών ΜΜΕ στο ελληνικό νησί
Από τα Μαστιχοχώρια του νότου μέχρι τον ανθισμένο Κάμπο των εσπεριδοειδών και τον επιβλητικό βορρά των καραβοκύρηδων
Αν δεν μαγειρεύει, ο γνωστός σεφ θα βουτά με μάσκες και αναπνευστήρες να πετύχει σκάρους στα βράχια
Η πρέσβειρα της Γαλλίας στην Ελλάδα γράφει και για τη γαστρονομική γέφυρα που έχει στηθεί με διαγωνισμούς και σεφ απ' όλον τον κόσμο
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.