Εθνική πόλο: Δυσκολεύτηκε αλλά επικράτησε της Ιαπωνίας με 10-9

Εξασφάλισε την πρόκριση στα προημιτελικά του Ολυμπιακού τουρνουά

Η Εθνική ομάδα πόλο της Ελλάδας
Η Εθνική ομάδα πόλο της Ελλάδας © Eurokinissi/Φωτογραφία Αρχείου

Τη σπουδαία νίκη με 10-9 κόντρα στην Ιαπωνία πήρε η Εθνική ομάδα πόλο της Ελλάδας, εξασφαλίζοντας την πρόκριση στα προημιτελικά.

Δυσκολεύτηκε αλλά πήρε τη νίκη με 10-9 η Εθνική ομάδα πόλο της χώρας μας κόντρα στην Ιαπωνία για το Ολυμπιακό τουρνουά.

Σε ένα παιχνίδι με πολλή ένταση και αρκετά κακή διαιτησία υπέρ των οικοδεσποτών, η Ελλάδα κατάφερε να παρακάμψει τις δυσκολίες και να πάρει μία πολύ σημαντική νίκη που την ανέβασε στους 5 βαθμούς.

Το πρώτο οκτάλεπτο κύλησε αναγνωριστικά με τις δύο ομάδες να μένουν στο 1-1. Τα γκολ που έλειψαν από την πρώτη περίοδο, ήρθαν στο δεύτερο οκτάλεπτο με τέσσερα γκολ για την κάθε ομάδα.

Στο τρίτο οκτάλεπτο και με την ελληνική ομάδα να αντιδρά στις κακές διαιτητικές αποφάσεις, ήρθε το προβάδισμα για την γαλανόλευκη, που έκλεισε την περίοδο με 7-6.

Στο τέταρτο και τελευταίο οκτάλεπτο, η Ελλάδα συνέχισε να δέχεται συνεχόμενες αποβολές εις βάρος της

Τα οκτάλεπτα: 1-1, 5-5, 7-6, 10-9