Formula 1: Μεγάλος νικητής ο Μαξ Φερστάπεν στο Μονακό

Πρώτος από την αρχή μέχρι το τέλος

Το βάθρο στο Μονακό
Το βάθρο στο Μονακό © EPA/Gonzalo Fuentes / POOL

Formula 1: Θρίαμβος του Μαξ Φερστάπεν και της Red Bull στο Grand Prix του Μονακό.

Ο Μαξ Φερστάπεν με Red Bull ήταν ο μεγάλος νικητής στο Grand Prix του Μονακό. Ο νεαρός πιλότος, εκμεταλλευόμενος την αδυναμία συμμετοχής του Σαρλ Λεκλέρκ της Ferrari, ξεκίνησε πρώτος και δεν έχασε ποτέ την πρώτη θέση. Ο Φερστάπεν πήρε την παρθενική του νίκη στο Μονακό και τη δεύτερη συνολικά για το 2021.

Ο Ολλανδός πιλότος εκκίνησε απ’ την pole position (παρά το γεγονός ότι ο Λεκλέρκ είχε τον καλύτερο χρόνο το Σάββατο, δεν κατέστη δυνατό να επιλυθεί το πρόβλημα στο μονοθέσιό του μετά το τρακάρισμά του δευτερόλεπτα πριν το φινάλε των κατατακτήριων) και με έναν πολύ ώριμο αγώνα επικράτησε εύκολα κι ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας των οδηγών της φετινής Formula 1.

Μετά το Grand Prix, ο Μαξ Φερστάπεν έχει 105 βαθμούς, αφήνοντας δεύτερο τον Λουίς Χάμιλτον με 101.

Στη δεύτερη θέση στο Μονακό τερμάτισε ο Κάρλος Σάινθ στο πρώτο βάθρο της Ferrari στο εφετινό πρωτάθλημα, ενώ τρίτος τερμάτισε ο Λάντο Νόρις της McLaren.