Visual Browsing
Το Φεστιβάλ Γαλλόφωνου Κινηματογράφου επιστρέφει γεμάτο αρώματα

Το Φεστιβάλ Γαλλόφωνου Κινηματογράφου επιστρέφει γεμάτο αρώματα

Όλα όσα θα δούμε φέτος στην διοργάνωση
Amin - Philippe Faucon

Όπως κάθε άνοιξη, έτσι και φέτος, το Φεστιβάλ Γαλλόφωνου Κινηματογράφου έρχεται στην Αθήνα και την Θεσσαλονίκη και μας χαρίζει κάποιες από τις πιο απολαυστικές γαλλικές και γαλλόφωνες ταινίες. Η διοργάνωση, μάλιστα, φέτος έχει και τα 20α γενέθλια της και τα γιορτάζει μαζί με σημαντικούς εκπροσώπους της έβδομης τέχνης, που θα ταξιδέψουν στην Αθήνα για αυτό.

Το Φεστιβάλ, το οποίο θα βρεθεί για εννέα μέρες στην Αθήνα (2 έως 10 Απρίλη) και για εφτά στην Θεσσαλονίκη (11 έως 17 Απρίλη), αυτή τη χρονιά θα βάλει στο επίκεντρο ένα από τα πιο χαρακτηριστικά στοιχεία της γαλλικής κουλτούρας, το άρωμα. Αν και φαινομενικά ο κινηματογράφος και τα αρώματα είναι ασύνδετα, δεν είναι λίγες οι φορές που αρωματοποιοί και μεγάλοι οίκοι αρωμάτων έχουν εμπνευστεί από τον κινηματογράφο και έχουν πάρει ως μούσες τους σταρ της μεγάλης οθόνης.

Παράλληλα, ο κινηματογράφος βάζει στο κέντρο των σεναρίων φιαλίδια, οσμές και οίκους αρωμάτων. Αυτό ακριβώς θα έρθει να μας επισημάνει και το Φεστιβάλ Γαλλόφωνου Κινηματογράφου με πέντε κλασικές ταινίες, οι οποίες αναδεικνύουν σε μια καίρια στιγμή της πλοκής τους ένα άρωμα, ένα φιαλίδιο ή ένα συστατικό και θα προβληθούν στις 3 Απρίλη στο Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδος.

Φυσικά και φέτος θα δοθούν δύο βραβεία στις ταινίες, που συμμετέχουν στο διαγωνιστικό τμήμα του Φεστιβάλ. Το ένα βραβείο θα προκύψει από το κοινό, το οποίο θα ψηφίσει αμέσως μετά την έξοδο του από τις προβολές όλων των ταινιών, ενώ το δεύτερο θα δοθεί από την κριτική επιτροπή του Φεστιβάλ, την οποία φέτος απαρτίζουν ο γάλλος συγγραφέας, δραματουργός, σεναριογράφος και σκηνοθέτης David Foenkinos, η ηθοποιός Ελένη Ράντου, η σκηνοθέτης, ηθοποιός και καλλιτεχνική διευθύντρια του Θεάτρου Τέχνης Κάρολος Κουν Μαριάννα Κάλμπαρη, ο καλλιτεχνικός διευθυντής του Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου Νύχτες Πρεμιέρας και του Athens Open Air Film Festival Λουκάς Κατσίκας και ο σκηνοθέτης, σεναριογράφος και ηθοποιός Σύλλας Τζουμέρκας.

Σχετικα
Made In Beer Festival 2019: Το μεγαλύτερο φεστιβάλ μπίρας επιστρέφει στο Παλιό Αμαξοστάσιο του ΟΣΥ
Made In Beer Festival 2019: Το μεγαλύτερο φεστιβάλ μπίρας επιστρέφει στο Παλιό Αμαξοστάσιο του ΟΣΥ

Επιπλέον, θα προβληθούν και οι τρεις ταινίες, που αναδείχτηκαν στο Δεκαπενθήμερο των Σκηνοθετών. Πρόκειται για το παράλληλο τμήμα του Φεστιβάλ Καννών, το οποίο το 2018 έκλεισε τα 50 του χρόνια και αποσκοπεί στο να δώσει βήμα σε εκείνους τους κινηματογραφιστές, που δεν κατάφεραν να βρεθούν στα μεγάλα διεθνή φεστιβάλ, ούτε να ενταχθούν στα κυρίαρχα δίκτυα διανομής ταινιών.

Το φετινό Φεστιβάλ θα φέρει σε επαφή γαλλόφωνες παραγωγές από το Βέλγιο, την Ελβετία, τον Καναδά, τον Λίβανο, το Λουξεμβούργο, το Μαρόκο, την Τσέχικη Δημοκρατία και την Τυνησία, ενώ θα πραγματοποιήσει και μία σειρά από εργαστήρια για παιδιά και ένα masterclass, με θέμα το άρωμα και την μόδα.  

Διαβάστε αναλυτικά το πρόγραμμα των προβολών του Φεστιβάλ:

Σχετικα
Arc for Dance Festival: Από τις 4 ως τις 26 Μαΐου η Αθήνα χορεύει
Arc for Dance Festival: Από τις 4 ως τις 26 Μαΐου η Αθήνα χορεύει

Τρίτη 2 Απριλίου

ΠΑΛΛΑΣ
20:00 Τελετή Έναρξης
En liberté ! | Το πρόβλημά μου είσαι εσύ -  Pierre Salvadori (108΄) (Μόνο με πρόσκληση)

Τετάρτη 3 Απριλίου

ΓΑΛΛΙΚΟ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ
18:00 Masterclass - Άρωμα, μόδα, μια γαλλική ιδιαιτερότητα

19:45 Trois places pour le 26 | Tρεις θέσεις για την παράσταση - Jacques Demy (116΄)

22:00 Garde à vue | H ανάκριση - Claude Miller (90΄)

Πέμπτη 4 Απριλίου

ΆΣΤΟΡ
18:00 Une intime conviction | Eμμονή - Antoine Raimbault (110΄)

20:00 P'tit Quinquin | O αλητάμπουρας - Bruno Dumont (2 x 52΄)

22:00 Les drapeaux de papier | Xάρτινες σημαίες - Nathan Ambrosioni (102΄)

ΔΑΝΑΟΣ
18:00 Good morning | Kαλημέρα Λίβανε - Bahij Hojeij (86΄)

20:00 Le vent tourne | Παιχνίδια του ανέμου - Bettina Oberli (87΄)

22:00 Une année chez les Français | Ένα χρόνο στη Γαλλία - Abdelfattah Arrom (105΄)

ΓΑΛΛΙΚΟ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ
18:15 Ulysse & Mona - Sébastien Betbeder (82΄)

20:00 Deux fils | Άνδρες σε κρίση - Félix Moati (90΄)

22:00 Fatima - Philippe Faucon (79΄)

Παρασκευή 5 Απριλίου

ΆΣΤΟΡ
18:00 P'tit Quinquin | O αλητάμπουρας - Bruno Dumont (2 x 52΄)

20:00 Les invisibles | Oι αόρατες - Jean-Louis Petit (102΄)

22:15 En liberté ! | Tο πρόβλημά μου είσαι εσύ - Pierre Salvadori (108΄)

ΔΑΝΑΟΣ
17:45 Les filles du soleil | Οι κόρες του ηλίου - Eva Husson (115΄)

20:00 Celle que vous croyez | Ποιά νομίζεις ότι είμαι - Safy Nebbou (101΄)

22:00 C'est ça l'amour | Αγάπη είναι - Claire Burger (98΄)

ΓΑΛΛΙΚΟ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ
17:45 Νos vies formidables | Οι απίθανες ζωές μας - Fabienne Godet (117΄)

20:00 Violette Nozière - Claude Chabrol (100΄)

22:00 Funan - Denis Do (84΄)

Σάββατο 6 Απριλίου

ΆΣΤΟΡ
17:45 Gutland | Ένας αγγελικά πλασμένος τόπος - Govinda Van Maele (107΄)

20:00 Un amour impossible | Mια αγάπη ανέφικτη - Catherine Corsini (135΄)

22:45 Ulysse & Mona - Sébastien Betbeder (82΄)

ΔΑΝΑΟΣ
18:00 Un beau voyou | Φιλότεχνος κλέφτης - Lucas Bernard (104΄)

20:00 Pupille | Τρυφερή αγκαλιά - Jeanne Herry (107΄)

22:00 Duelles | Μητρικό ένστικτο - Olivier Masset-Depasse (90΄)

ΓΑΛΛΙΚΟ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ
16:15 Raoul Taburin | Ο αξιαγάπητος κύριος Τροχίδης - Pierre Godeau (89΄)

18:00 Chacun pour tous | Όλοι για όλους - Vianney Lebasque (94΄)

20:00 L'incroyable histoire du facteur Cheval | Η απίθανη ιστορία του ταχυδρόμου Cheval - Nils Tavernier (105΄)

22:00 Ma fille | Η κόρη μου - Naidra Ayadi (80΄)

Κυριακή 7 Απριλίου

ΆΣΤΟΡ
16:00 Guy | Guy Jamet, ο θρύλος - Alex Lutz (101΄)

18:00 Amin - Philippe Faucon (91΄)

20:00 L'heure de la sortie | Το τελευταίο μάθημα - Sébastien Marnier (103΄)

22:15 Deux fils | Άνδρες σε κρίση - Félix Moati (90΄)

ΔΑΝΑΟΣ
15:30 Le dernier métro | Tο τελευταίο μετρό - François Truffaut (133΄)

18:00 Voyez comme on danse | Και ο χορός καλά κρατεί  -  Michel Blanc (87΄)

19:45 Le grand bain | Κολύμπα - Gilles Lellouche (118΄)

22:15 Continuer | Οδοιπορικό - Joachim Lafosse (84΄)

ΓΑΛΛΙΚΟ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ
11:00 Εργαστήρια για παιδιά | Ateliers jeunesse (+ 13.15)

12:15 Ernest & Célestine, la collection | Ο Ernest & η Célestine Jean-Christophe Roger, Julien Chheng (50΄)

18:00 La boum | Το πρώτο μου πάρτι -  Claude Pinoteau (110΄)

20:00 Une intime conviction | Εμμονή - Antoine Raimbault (110΄)

22:00 Les filles du soleil | Οι κόρες του ηλίου - Eva Husson (115΄)

Δευτέρα 8 Απριλίου

ΆΣΤΟΡ
18:00 Coincoin et les Z'inhumains | Coincoin, το μούτρο και οι αδίστακτοι - Bruno Dumont (2 x 52΄)

20:00 Emma Peeters | Happy suicide - Nicole Palo (90΄) 

22:00 La sieste du corbeau | Σκοτεινός οιωνός - Moez Kamoun (85΄)

ΔΑΝΑΟΣ
18:00 Les drapeaux de papier | Χάρτινες σημαίες - Nathan Ambrosioni (102΄)

20:00 Edmond | Εντμόντ, ένας απρόβλεπτος συγγραφέας - Alexis Michalik (113΄)

22:15 L'incroyable histoire du facteur Cheval | Η απίθανη ιστορία του ταχυδρόμου Cheval - Nils Tavernier (105΄)

ΓΑΛΛΙΚΟ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ
18:00 Le vent tourne | Παιχνίδια του ανέμου - Bettina Oberli (87΄)

20:00 Guy | Guy Jamet, ο θρύλος - Alex Lutz (101΄)

22:00 Amin - Philippe Faucon (91΄)

Τρίτη 9 Απριλίου

ΆΣΤΟΡ
18:00 Coincoin et les Z'inhumains | Coincoin, το μούτρο και οι αδίστακτοι - Bruno Dumont (2 x 52΄)

20:00 On ment toujours à ceux qu'on aime | Πάντα λέμε ψέματα σ'αυτούς που αγαπάμε - Sandrine Dumas (90΄)

22:00 Meltem | Mελτέμι - Basile Doganis (87΄)

ΔΑΝΑΟΣ
18:30 Maison de campagne à vendre | Πωλείται εξοχική κατοικία - Tomas Pavlicek (77΄)

20:00 Amanda | Αμάντα - Mikhaël Hers (89΄)

22:15 Chacun pour tous | 'Ολοι για όλους - Vianney Lebasque (94΄)

ΓΑΛΛΙΚΟ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ
18:00 Fatima - Philippe Faucon (79΄)

20:00 Continuer | Oδοιπορικό - Joachim Lafosse (84΄)

21:45 Un beau voyou | Φιλότεχνος κλέφτης - Lucas Bernard (104΄)

Τετάρτη 10 Απριλίου

ΆΣΤΟΡ
18:15 Funan - Denis Do (84΄)

20:00 L'incroyable histoire du facteur Cheval | Η απίθανη ιστορία του ταχυδρόμου Cheval Nils Tavernier (105΄)

22:00 Nos vies formidables | Οι απίθανες ζωές μας - Fabienne Godet (117΄)

ΔΑΝΑΟΣ
19:30 Τελετή Λήξης
Le mystère Henri Pick | Το μυστήριο του κυρίου Πίκ - Rémi Bezançon (Μόνο με πρόσκληση)

22:15 Ma fille | Η κόρη μου - Naidra Ayadi (80΄)

ΓΑΛΛΙΚΟ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ
18:00 La sieste du corbeau | Σκοτεινός οιωνός - Moez Kamoun (85΄)

20:00 Les drapeaux de papier | Χάρτινες σημαίες - Nathan Ambrosioni (102΄)

22:00 Voyez comme on danse | Και ο χορός καλά κρατεί - Michel Blanc (87΄)

Δείτε το τρέιλερ του Φεστιβάλ:

FFF20: bande-annonce officielle du 20e Festival du film francophone de Grèc

Περισσότερες Πληροφορίες:

WWW.IFG.GR

WWW.FESTIVALFILMFRANCOPHONE.GR

Facebook : Festival du Film Francophone de Grèce

Δειτε επισης

Back to top

Προσεχως

The Provinces
The Provinces
Metamatic:taf
19.04.2019
The Provinces
Ex Libris
Ex Libris
Ιανός
21.04.2019
Ex Libris
Το Soundtrack της Πόλης
Athens Voice 102.5