Trending Now

Γνωρίστε τον «Μπολτ των σαλιγκαριών» (εικόνες-video)

Με τον... δικό του ρυθμό ο Λάρι κέρδισε τον τίτλο του παγκόσμιου πρωταθλητή

SNAIL RACING

Είναι μία από τις πιο εκκεντρικές, αργές, μα τόσο αγαπημένες παραδόσεις στο Νόρφολκ της Μ. Βρετανίας: Οι αγώνες... ταχύτητας (ή μάλλον υπομονής).

Εφέτος, το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα διεξήχθη στο χωριό Κόνγκαμ. Συνολικά 135 επίδοξοι παγκόσμιοι πρωταθλητές έκαναν την εμφάνισή τους στην αφετηρία. Ένας, όμως, ήταν ο νικητής. Και το όνομα αυτού: Λάρι. Ο... Μπολτ των σαλιγκαριών κάλυψε τα 33 εκατοστά σε χρόνο 02.17, κάνοντας περήφανη την «προπονήτριά» του, την 41χρονη Τάρα Μπίσλεϊ. Όπως αποκάλυψε η ίδια σε δηλώσεις της μετά την ολοκλήρωση του αγώνα, οι δρόμοι τους συναντήθηκαν τυχαία, καθώς τον βρήκε στον κήπο του σπιτιού της μία νύχτα πριν από τη μεγάλη κούρσα.

Οι περίεργοι αγώνες χρονολογούνται από τη δεκαετία του '60 και εφέτος φιλοξενήθηκαν σ' ένα τραπέζι στη μέση ενός χωραφιού. Ο στίβος ήταν λίγο... βαρύς: Ένα υγρό τραπεζομάντηλο. Κάθε σαλιγκάρι είχε στο κέλυφός του κολλημένο ένα χαρτάκι με τον αριθμό συμμετοχής του. Το κόστος για κάθε συμμετέχοντα ήταν 20 πένες.

Ο Λάρι κάλυψε τα 30 εκατοστά σε 02.17

«Δεν το έχω ακόμη συνειδητοποιήσει, απλώς μπήκαμε στον αγώνα για να ανταγωνιστώ μια φίλη μου και τώρα ο Λάρι είναι πρωταθλητής» τόνισε, κρατώντας το πολύτιμο τρόπαιο, μια ασημένια κούπα γεμάτη μαρουλόφυλλα και τον Λάρι χωμένο κάπου ανάμεσα.

Πάντως, όπως φαίνεται και στο video, ορισμένοι διαγωνιζόμενοι είχαν άλλα πράγματα στο μυαλό τους...