Miami Open: Στους «8» ο Τσιτσιπάς με 2-0 επί του Σονέγκο

Επόμενος αντίπαλος ο Χούμπερτ Χουργκάτζ

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς στο Miami Open
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς στο Miami Open © EPA

Τη νίκη-πρόκριση επί του Λορέντσο Σονέγκο πέτυχε με 2-0 ο Στέφανος Τσιτσιπάς και προκρίθηκε στους «8» του Miami Open.

Παίζοντας υψηλού επιπέδου τένις, ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε άνετα με 2-0 του Λορέντσο Σονέγκο (Νο. 35) και προκρίθηκε στους «8» του Miami Open για πρώτη φορά στην καριέρα του.

Ο Έλληνας πρωταθλητής ξεκίνησε πολύ επιθετικά, φτάνοντας εύκολα στο 3-0 κάνοντας το break στο σερβίς του αντιπάλου του. Σε μόλις 31 λεπτά πήρε το πρώτο σετ με 6-2 με τον Σονέγκο να μην μπορεί να βρει απάντηση στο παιχνίδι του Στέφανου.

Στο δεύτερο σετ, ο Σονέγκο ανέβασε στροφές και προσπάθησε να δυσκολέψει τον Τσιτσιπά. Ο Έλληνας τενίστας δεν έχασε έδαφος και το ματς οδηγήθηκε στο tie-break. Εκεί ο Στέφανος δεν άφησε κανένα περιθώριο στον αντίπαλό του, επιβλήθηκε 7-2 και πήρε πανηγυρικά το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Στα προημιτελικά, ο Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει τον Χούμπερτ Χουρκάτζ, ο οποίος απέκλεισε τον Μίλος Ράονιτς.