- CITY GUIDE
- PODCAST
-
23°
Είναι η Gen Z «Φακτν-απ»;
Το καινούργιο έργο του Τάσου Ιορδανίδη προσεγγίζει τα ερωτηματικά και τους προβληματισμούς των νέων μιλώντας τη γλώσσα τους.
«Φακντ Απ»: το έργο του Τάσου Ιορδανίδη σε σκηνοθεσία Θάλειας Ματίκα με τους Αφροδίτη Λιάντου και Διονύση Παπανδρέου στο Θέατρο Άλφα.
Μετά το επιτυχημένο «Θέλω να σου κρατάω το χέρι», ο Τάσος Ιορδανίδης επιδιώκει μία απόπειρα «συνομιλίας» με εφήβους όλων των ηλικιών μέσα από το νέο του έργο με τίτλο «Φακντ-απ» που σκηνοθετεί η Θάλεια Ματίκα στο Θέατρο Άλφα – Ληναίος-Φωτίου. Στους πρωταγωνιστικούς ρόλους δύο νέοι ταλαντούχοι ηθοποιοί εκπρόσωποι της γενιάς Ζ, η Αφροδίτη Λιάντου και ο Διονύσης Παπανδρέου, ξεδιπλώνουν μια ιστορία χωρίς υπερβολές, που δεν ωραιοποιεί καταστάσεις αλλά παρουσιάζει τη ζωή όπως είναι.
Με φόντο μια κλινική αντιμετώπισης ψυχικών νοσημάτων, κάπου στον δυτικό κόσμο, ένα κορίτσι κι ένα αγόρι προσπαθούν να ακουστούν σε μια κοινωνία που δεν τους ακούει. Εκείνος είχε όνειρο να γίνει σκηνοθέτης, εκείνη τραγουδίστρια, αλλά η ζωή τα έφερε έτσι και είναι «φακντ απ». Από την άλλη όμως, «η ζωή είναι ωραία», όπως έχει πει κι ο Ρομπέρτο Μπενίνι.
Στην προσπάθειά τους θα φτιάξουν μια δική τους πραγματικότητα, οι ήρωες ψάχνουν να βρουν έναν κοινό κώδικα επικοινωνίας και προβληματισμένοι, ερωτευμένοι αλλά και χαμένοι, μας μεταφέρουν κάπως απροσδόκητα την καθαρότερη εικόνα της. Αναζητούν το μονοπάτι της αγάπης, γεμάτοι απορίες. Τι είναι πιο σημαντικό; Ο προορισμός ή ο άνθρωπος που θα σταθεί δίπλα σου; Αποφασισμένοι, αλλά ταυτόχρονα και επιφυλακτικοί, προσπαθούν να γιατρέψουν αυτά που τους πονάνε και να δημιουργήσουν το νόημα της νέας ζωής που προσπαθούν να φτιάξουν.
Σε έναν κόσμο όμως που τρέχει γρήγορα, κρίνει εύκολα, βάζει ταμπέλες με ελαφριά καρδιά και ζει στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, τους πιάνει μια κάποια απελπισία. Εκείνος φωνάζει μέχρι την τελευταία στιγμή γιατί θέλει να την πείσει ή ίσως γιατί θέλει να πείσει τον εαυτό του. Σε σινεμά, σε θέατρα, σε εστιατόρια, στα αστέρια. Και εκείνη αρχίζει να γελάει… Εκείνος λίγο πιο αισιόδοξος, εκείνη σε μια εσωτερική πάλη, ανάμεσα στον κυνισμό και τον ρομαντισμό. Κάπου εκεί όμως γεννιέται η ελπίδα πως μαζί, ο «Κεφάλας» και το «Βλήμα», μπορούν να ξεφύγουν από αυτή την κατάσταση.
Ένα έργο για τις ανησυχίες, τους προβληματισμούς και τα ερωτηματικά της γενιάς του εδώ και τώρα, ή μάλλον για δύο ήρωες που θα μπορούσαν να είναι ο καθένας μας σε μια «fucked up» φάση της ζωής του.
Δείτε περισσότερες πληροφορίες για την παράσταση στο City Guide της Athens Voice
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Ο ταλαντούχος συνθέτης μάς μιλά για την παράσταση του Εθνικού Θεάτρου που τον φέρνει στο αρχαίο θέατρο της Επιδαύρου
Ένα πάρτι με σπουδαία ονόματα στη γειτονιά. Ξένοι σκηνοθέτες σκηνοθετούν Έλληνες ηθοποιούς.
Όπερα, μουσικό θεάτρο, αναβιώσεις επιτυχημένων παραγωγών, μιούζικαλ για όλη την οικογένεια, κουκλοθέατρο, συναυλίες κ.ά.
Μιλήσαμε με την Αμερικανίδα σούπερ σταρ της όπερας λίγο πριν έρθει στο Ηρώδειο για την Τραβιάτα της ΕΛΣ, σε σκηνοθεσία Κωνσταντίνου Ρήγου, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Αθηνών Επιδαύρου.
Δείτε τις πρώτες φωτογραφίες από τις πρόβες. Μια κωμωδία της Sarah Ruhl για τη σεξουαλικότητα, την αγάπη και τον ηλεκτρισμό
Όσα πρέπει να ξέρετε για τη διανομή των δωρεάν εισιτηρίων, τη μέρα και την ώρα
Κι αν τα σκυλιά αναλάμβαναν δράση; Καταιγιστική πλοκή και ευαίσθητη ματιά
Το ανσάμπλ της Κομεντί Φρανσέζ επιστρέφει στην Επίδαυρο με το νέο έργο του καλλιτεχνικού διευθυντή του Φεστιβάλ της Αβινιόν. Ποια είναι, λοιπόν, αυτή η Εκάβη που δεν είναι η Εκάβη;
Και ακόμα: «Τα σκυλιά» και «Ετυμολογίες» στο Φεστιβάλ Αθηνών, «Θεόφιλος sold» από την Όλια Λαζαρίδου και το πολυταξιδεμένο «Lemon»
Το Θεσσαλικό Θέατρο εμπιστεύεται τα ηνία του θεσμού στο νέο αίμα του ελληνικού θεάτρου
Το Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδος παρουσιάζει την αριστοφανική κωμωδία σε σκηνοθεσία - απόδοση του Γιάννη Κακλέα
Είδαμε τη «Μήδεια» του Σάιμον Στόουν στο θέατρο Παλλάς, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Αθηνών Επιδαύρου
Εντυπώσεις από την παράσταση σε σκηνοθεσία Άρη Μπινιάρη, με τους Οδυσσέα Παπασπηλιόπουλο Γιώργο Χρυσοστόμου και άλλους εξαιρετικούς ηθοποιούς
Οι μοναδικές λυρικές βραδιές και το ντοκιμαντέρ που θα προβληθεί
Μιλήσαμε για τον ρόλο του ως Αργκάν στην περιοδεία της παράστασης «Ο κατά φαντασίαν ασθενής», το θέατρο και τη δύσκολη απόφαση που έχει πάρει μέχρι τώρα στην καριέρα του
Σε σκηνοθεσία Γιάννη Κακλέα και με τον Μάνο Βακούση στον πρωταγωνιστικό ρόλο, το ΚΘΒΕ «κατηφορίζει» στην Επίδαυρο
Μισός αιώνας (και βάλε) Σταμάτης Φασουλής και ό,τι συμβαίνει στην επιθεώρηση θα έχει πάντα το στίγμα του
Ο μεγάλος σκηνοθέτης μάς μιλά για την Ορέστεια που παρουσιάζει στην Επίδαυρο
Ο Καλλιτεχνικός Διευθυντής του Δημοτικού Θεάτρου Πειραιά μιλάει για τη νέα του παράσταση-πλατφόρμα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.