- CITY GUIDE
- PODCAST
-
23°
Ο Γιάννης Χουβαρδάς και «H άλλη πλευρά της Καταιγίδας»
Στη νέα παράσταση του καταξιωμένου σκηνοθέτη, η Τρικυμία του Σαίξπηρ φλερτάρει με την ατμόσφαιρα του παλιού Χόλιγουντ. Ήρθε η ώρα να κατηφορίσουμε στην Πειραιώς 260.
Με τον Γιάννη Χουβαρδά και την παράσταση «Η άλλη πλευρά της Καταιγίδας» ανοίγει το Φεστιβάλ Αθηνών Επιδαύρου 2022 στην Πειραιώς 260
Είναι η μαγεία το υλικό από το οποίο είναι φτιαγμένα τα όνειρα; Πού απαντά το θέατρο τον κινηματογράφο και ο Ουίλλιαμ Σαίξπηρ τον Όρσον Ουέλς; Ένα σκηνικό παιχνίδι όπου η πραγματικότητα και οι ψευδαισθήσεις του θεάτρου καθώς και οι στιγμές που αποτυπώνει η κάμερα μπλέκονται με την αληθινή ζωή υπογράφει για το άνοιγμα του φετινού Φεστιβάλ Αθηνών Επιδαύρου ο Γιάννης Χουβαρδάς.
Στην παράσταση «Η άλλη πλευρά της Καταιγίδας» ο μεγάλος βάρδος συναντά το Χόλιγουντ της «Χρυσής Εποχής» και τον ιδιοφυή δημιουργό του «Πολίτη Κέιν». Ο Πρόσπερο –ο οποίος, μαζί με τη μικρή κόρη του Μιράντα, κατέφυγε σε ένα ερημονήσι αφότου ο αδερφός του σφετερίστηκε την περιουσία και την εξουσία του–, αλλά και τα υπόλοιπα σαιξπηρικά πρόσωπα παραπέμπουν σε αναγνωρίσιμες θρυλικές μορφές του κλασικού αμερικανικού κινηματογράφου – από τη Ρίτα Χέιγουορθ και τον Χάμφρεϊ Μπόγκαρτ μέχρι το δίδυμο Χοντρός και Λιγνός, αλλά και τον Φρεντ Αστέρ και τη χορευτική παρτενέρ του Τζίντζερ Ρότζερς.
Ουέλς και Σαίξπηρ είναι ονόματα συγγενικά για τον Χουβαρδά. «Ο Ουέλς ασχολήθηκε εξαντλητικά με τον Σαίξπηρ σκηνοθετώντας έργα του στο θέατρο και στον κινηματογράφο. Ο Σαίξπηρ έγραψε αυτό το θείο έργο, την “Καταιγίδα” του, που στη θεματική του, την πλοκή του και στους χαρακτήρες του ταυτίζεται, σε πολλά σημεία, εκπληκτικά με τη ζωή και το έργο του Ουέλς. Ήταν μοιραίο ότι κάποτε αυτή η συγγένεια θα γεννούσε ένα νόθο, αλλά με ιδιαίτερη προσωπικότητα, παιδί», σημειώνει.
Αντλώντας την έμπνευσή του από δύο κύκνεια άσματα, το τελευταίο θεατρικό έργο του Άγγλου δραματουργού, The Tempest, που συχνά απαντάται στα ελληνικά ως «Τρικυμία», και την τελευταία, ανολοκλήρωτη ταινία του Όρσον Ουέλς «Η άλλη πλευρά του ανέμου», ο γνωστός σκηνοθέτης μεταφέρει την ποίηση του πρωτοτύπου σ’ ένα μυθικό, αλλά και κοντινό σ’ εμάς περιβάλλον, ένα κινηματογραφικό στούντιο. Συνοδοιπόροι του σ’ αυτή την «περιπέτεια» ένα λαμπερό σύνολο ηθοποιών απ’ όλες τις γενιές του ελληνικού θεάτρου – Πυγμαλίων Δαδακαρίδης, Έκτορας Λυγίζος, Άρης Μπαλής, Ελένη Μπούκλη, Αλέξανδρος Μυλωνάς, Αντώνης Μυριαγκός, Δημήτρης Παπανικολάου, Δημήτρης Πασσάς, Δημήτρης Πιατάς, Άλκηστις Πουλοπούλου, Χάρης Φραγκούλης και ο βετεράνος Γιάννης Βογιατζής.
INFO:
«Η άλλη πλευρά της Καταιγίδας»
Φεστιβάλ Αθηνών Επιδαύρου, Πειραιώς 260, Χώρος Δ
Παραστάσεις: 1-7 Ιουνίου
Αγορά εισιτηρίων: aefestival.gr, viva.gr & public.gr
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Ο ταλαντούχος συνθέτης μάς μιλά για την παράσταση του Εθνικού Θεάτρου που τον φέρνει στο αρχαίο θέατρο της Επιδαύρου
Ένα πάρτι με σπουδαία ονόματα στη γειτονιά. Ξένοι σκηνοθέτες σκηνοθετούν Έλληνες ηθοποιούς.
Όπερα, μουσικό θεάτρο, αναβιώσεις επιτυχημένων παραγωγών, μιούζικαλ για όλη την οικογένεια, κουκλοθέατρο, συναυλίες κ.ά.
Μιλήσαμε με την Αμερικανίδα σούπερ σταρ της όπερας λίγο πριν έρθει στο Ηρώδειο για την Τραβιάτα της ΕΛΣ, σε σκηνοθεσία Κωνσταντίνου Ρήγου, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Αθηνών Επιδαύρου.
Δείτε τις πρώτες φωτογραφίες από τις πρόβες. Μια κωμωδία της Sarah Ruhl για τη σεξουαλικότητα, την αγάπη και τον ηλεκτρισμό
Όσα πρέπει να ξέρετε για τη διανομή των δωρεάν εισιτηρίων, τη μέρα και την ώρα
Κι αν τα σκυλιά αναλάμβαναν δράση; Καταιγιστική πλοκή και ευαίσθητη ματιά
Το ανσάμπλ της Κομεντί Φρανσέζ επιστρέφει στην Επίδαυρο με το νέο έργο του καλλιτεχνικού διευθυντή του Φεστιβάλ της Αβινιόν. Ποια είναι, λοιπόν, αυτή η Εκάβη που δεν είναι η Εκάβη;
Και ακόμα: «Τα σκυλιά» και «Ετυμολογίες» στο Φεστιβάλ Αθηνών, «Θεόφιλος sold» από την Όλια Λαζαρίδου και το πολυταξιδεμένο «Lemon»
Το Θεσσαλικό Θέατρο εμπιστεύεται τα ηνία του θεσμού στο νέο αίμα του ελληνικού θεάτρου
Το Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδος παρουσιάζει την αριστοφανική κωμωδία σε σκηνοθεσία - απόδοση του Γιάννη Κακλέα
Είδαμε τη «Μήδεια» του Σάιμον Στόουν στο θέατρο Παλλάς, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Αθηνών Επιδαύρου
Εντυπώσεις από την παράσταση σε σκηνοθεσία Άρη Μπινιάρη, με τους Οδυσσέα Παπασπηλιόπουλο Γιώργο Χρυσοστόμου και άλλους εξαιρετικούς ηθοποιούς
Οι μοναδικές λυρικές βραδιές και το ντοκιμαντέρ που θα προβληθεί
Μιλήσαμε για τον ρόλο του ως Αργκάν στην περιοδεία της παράστασης «Ο κατά φαντασίαν ασθενής», το θέατρο και τη δύσκολη απόφαση που έχει πάρει μέχρι τώρα στην καριέρα του
Σε σκηνοθεσία Γιάννη Κακλέα και με τον Μάνο Βακούση στον πρωταγωνιστικό ρόλο, το ΚΘΒΕ «κατηφορίζει» στην Επίδαυρο
Μισός αιώνας (και βάλε) Σταμάτης Φασουλής και ό,τι συμβαίνει στην επιθεώρηση θα έχει πάντα το στίγμα του
Ο μεγάλος σκηνοθέτης μάς μιλά για την Ορέστεια που παρουσιάζει στην Επίδαυρο
Ο Καλλιτεχνικός Διευθυντής του Δημοτικού Θεάτρου Πειραιά μιλάει για τη νέα του παράσταση-πλατφόρμα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.