- CITY GUIDE
- PODCAST
-
24°
30 εικόνες από την doom νύχτα των Candlemass και των Slayerking
H επική βραδιά που ξεπέρασε τις προσδοκίες σε φωτογραφίες
![tasos_anestis.jpg tasos_anestis.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/tasos_anestis_0.jpg)
![_n8a1678-min.jpg _n8a1678-min.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2019/11/24/_n8a1678-min.jpg)
Φωτορεπορτάζ από τη συναυλία των Candlemass και των Slayerking στην Αθήνα και το Fuzz Live Music Club
Φθινοπωρινό βράδυ Σαββάτου στην πόλη με ηλεκτρικές κιθάρες, σκοτεινή ατμόσφαιρα και δυο μπάντες που ξεπέρασαν τους εαυτούς τους και τις προσδοκίες των θεατών. Γιατί να πεις όχι;
![_n8a1583-min.jpg _n8a1583-min.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/_n8a1583-min.jpg)
Σε ένα γεμάτο Fuzz, The Slayerking σε ρόλο support. Ο Ευθύμης Καραδήμας, εκτός από φυσιογνωμία της ελληνικής metal σκηνής την οποία εδραίωσε εντός κι εκτός συνόρων με τους Nightfall, εδώ και χρόνια εξερευνά τις ηχητικές ανησυχίες του με αυτό το νέο σχήμα, που συμπληρώνουν ο κιθαρίστας Κώστας Κυριακόπουλος και ο ντράμερ Γιώργος Καρλής. Βλέποντάς τους για πρώτη φορά κατάλαβα γιατί αρκετοί μιλούν πως οι συναυλιακές τους εμφανίσεις συνιστούν κάτι νέο και ιδιαίτερο.
![_n8a1484-min.jpg _n8a1484-min.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/_n8a1484-min.jpg)
Παρουσιάζοντας το νέο τους άλμπουμ «Tetragrammaton», μαυροφορεμένοι και ενδεδυμένοι με chic outfits οι Slayerking στις 20.45 ακριβώς μας βύθισαν με μελωδίες και πνιγηρά φωνητικά. Περιπλάνηση με παραμόρφωση, ενδιαφέρουσες χορογραφίες που ενίσχυσαν τη θεατρικότητά τους και μια σκηνική παρουσία μακριά από οπαδικές ευκολίες στις οποίες θα κατέφευγαν αρκετοί άλλοι. Ίσως για αυτό κέρδισαν το ζεστό χειροκρότημα. Ίσως για αυτό θα πρέπει να τους δείτε την επόμενη φορά που θα βρεθούν σε κάποια άλλη σκηνή. Αποκάλυψη, «Revelations» όπως θα τραγουδούσαν κι οι ίδιοι.
![_n8a1814-min.jpg _n8a1814-min.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/_n8a1814-min.jpg)
Έχουν περάσει σχεδόν 30 χρόνια από τότε που είδα live των Candlemass για πρώτη φορά και χωρίς να έχω δει πολλά live μέχρι τότε κατάλαβα ότι αυτό το γκρουπ έχει κάτι διαφορετικό. Ένα μοναδικό τρόπο να «μεταμορφώνει» τα τραγούδια τους ζωντανά και να μεταδίδει συναισθήματα στο κοινό.
Τα χρόνια πέρασαν, οι Candlemass άλλαξαν αρκετούς τραγουδιστές και ήρθε επιτέλους η στιγμή της επανένωσης με τον αγαπημένο μου τραγουδιστή Johan Längqvist από το Epicus Doomicus Metallicus (στην πραγματικότητα ποτέ δεν ήταν μέλος της μπάντας, άπλα session τραγουδιστής για την ηχογράφηση του δίσκου).
![_n8a1839-min.jpg _n8a1839-min.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/_n8a1839-min.jpg)
Οπότε καταλαβαίνετε τις προσδοκίες του κοινού για αυτό το live. Από τις πρώτες νότες του «Well Οf Souls» φροντίζουν να μας δείξουν τις διαθέσεις τους.
Ο κόσμος συμμετέχει και τραγουδά όλα τα κομμάτια. Φυσικά τα κομμάτια από το «Epicus Doomicus Metallicus» έχουν τον πρώτο λόγο. Με τον Johan Längqvist να τραγουδάει τους στίχους του «A Sorcerer’s Pledge», «What has he done? Why is he sleeping so long? He wants to live forevermore» αισθάνεσαι ότι κάνεις ένα ταξίδι πίσω στον χρόνο.
![_n8a1854-min.jpg _n8a1854-min.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/_n8a1854-min.jpg)
Είναι δύσκολο να ξεχωρίσεις τα καλυτέρα κομμάτια του live γιατί όλα είναι μεγαλειώδη αλλά αν έπρεπε να διαλέξω την καλύτερη στιγμή θα έλεγα ίσως το «Under The Oak».
Ο Leif Edling σε κάποια παύση απολογήθηκε για την απουσία διαφημιστικού υλικού (t-shirts) γιατί τους «κρέμασε» η εταιρία που είχε αναλάβει την παράγωγη και δεσμεύτηκε προσωπικά ότι θα φτιαχτεί μπλουζάκι ειδικά για την Αθήνα και σε ειδική τιμή.
![_n8a1912-min.jpg _n8a1912-min.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/_n8a1912-min.jpg)
Η συναυλία έκλεισε όπως θα έπρεπε να κλείσει με το «Solitude» και με ένα κοινό να τους αποθεώνει για πολλή ώρα μετά. Ευτυχώς, δεν υπήρχε καθόλου καπνός από τσιγάρο, αλλά υπήρχε «φωτιά» και από τα δύο συγκροτήματα.
![_n8a2006-min.jpg _n8a2006-min.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/_n8a2006-min.jpg)
Με άλλα λόγια EPICUS DOOMICUS UNFORGETABLUS!
![_n8a1496-min.jpg _n8a1496-min.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/_n8a1496-min.jpg)
![_n8a1563-min.jpg _n8a1563-min.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/_n8a1563-min.jpg)
![_n8a1673-min.jpg _n8a1673-min.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/_n8a1673-min.jpg)
![_n8a1728-min.jpg _n8a1728-min.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/_n8a1728-min.jpg)
![_n8a1583-min.jpg _n8a1583-min.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/_n8a1583-min_0.jpg)
![_n8a1763.jpg _n8a1763.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/_n8a1763.jpg)
![_n8a1920-min.jpg _n8a1920-min.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/_n8a1920-min.jpg)
![_n8a1989-min.jpg _n8a1989-min.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/_n8a1989-min.jpg)
![_n8a2009-min.jpg _n8a2009-min.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/_n8a2009-min.jpg)
![_n8a2076-min.jpg _n8a2076-min.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/_n8a2076-min.jpg)
![_n8a2235-min.jpg _n8a2235-min.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/_n8a2235-min.jpg)
![_n8a2157-min.jpg _n8a2157-min.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/_n8a2157-min.jpg)
![_n8a2223-min.jpg _n8a2223-min.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/_n8a2223-min.jpg)
![_n8a2080-min.jpg _n8a2080-min.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/_n8a2080-min.jpg)
![_n8a2183-min.jpg _n8a2183-min.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/_n8a2183-min.jpg)
![_n8a2212-min.jpg _n8a2212-min.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/_n8a2212-min.jpg)
![_n8a2117-min.jpg _n8a2117-min.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/_n8a2117-min.jpg)
![_n8a2124-min.jpg _n8a2124-min.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/_n8a2124-min.jpg)
![_n8a1967-min.jpg _n8a1967-min.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/_n8a1967-min.jpg)
![_n8a1959-min.jpg _n8a1959-min.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/_n8a1959-min.jpg)
![_n8a2232-min.jpg _n8a2232-min.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/_n8a2232-min.jpg)
![_n8a2023-min.jpg _n8a2023-min.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/_n8a2023-min.jpg)
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Η Γαλλίδα superstar έκλεψε τις εντυπώσεις με τα τραγούδια της
Οι Γάλλοι εμφανίσθηκαν μαζί με την τραγουδίστρια της όπερας Marina Viotti
Ένας μοναδικός μουσικός θεσμός που φέρνει σε επαφή το κοινό του νησιού και τους επισκέπτες του
Clash, Culture Club, The Stranglers, Cure και πολλά άλλα μεγάλα ονόματα της παγκόσμιας σκηνής βρέθηκαν στο Καλλιμάρμαρο
Ο Nergal δεν έκρυψε ποτέ τη γοητεία που του ασκούν και άλλες πλευρές του «σκοτεινού ήχου»
Οι Coldplay ανέφεραν για πρώτη φορά το project στο «Everyday Life» άλμπουμ του 2019
Μουσική, χορός και summer vibes σε ένα από τα μεγαλύτερα φεστιβάλ του κόσμου
Σε μία συνεργασία-έκπληξη με την τραγουδίστρια της όπερας Marina Viotti
Σειρά δράσεων για την τρίτη ηλικία - Το πρόγραμμα των εκδηλώσεων στο λεκανοπέδιο
Στη βραχεία λίστα με το «Lives Outgrown» - Είχε κατακτήσει το βραβείο το 1995
Placebo, Lenny Kravitz, ο Κώστας Χατζής και η Δανιέλα Χατζή με την Ελπίδα και άλλοι «ντύνουν» μουσικά τον τελευταίο μήνα του καλοκαιριου
Τι είπε για το πώς ξεκίνησε το τραγούδι
Mιλήσαμε με τον καλλιτέχνη για τον παππού του, το "Out Here Drinking", το TikTok και, φυσικά, την Άννα Βίσση
Ο Damiano και η παρέα του έβαλαν φωτιά στο ΟΑΚΑ
Το ιστορικό metal σχήμα συγκεντρώνει πόρους για την καταπολέμηση της πείνας και την ανακούφιση από καταστροφές
Υπάρχει και εκρηξιγενές, επαναστατικό Rock ‘n’ Roll που δεν σε στέλνει σώνει και καλά άψαλτο πριν την ώρα σου
Ο γνωστός μουσικός και συνθέτης μάς προετοιμάζει για τη μεγάλη του συναυλία στο Ηρώδειο
Θα είναι η δεύτερη φορά που θα τραγουδήσει σε Ολυμπιάδα μετά την Ατλάντα
Ο επιδραστικός μουσικός έπαιξε πρωταγωνιστικό ρόλο στην αναβίωση της δεκαετίας του '60
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.