- CITY GUIDE
- PODCAST
-
23°
«ΑλλάΖΩ Σελίδα» με την Εθνική Βιβλιοθήκη
Δράσεις δημιουργικής γραφής, φυσικής, μαθηματικών, εικαστικών, μουσικής, φωτογραφίας, μαγειρικής κ.ά. σε χώρους των Βιβλιοθηκών όλης της χώρας
![62222-137653.jpg 62222-137653.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/62222-137653.jpg)
![Η Εθνική Βιβλιοθήκη της Ελλάδος παρουσιάζει το νέο της εκπαιδευτικό πρόγραμμα «ΑλλάΖΩ Σελίδα» ΑλλάΖΩ Σελίδα: Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Εθνικής Βιβλιοθήκης της Ελλάδος](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2020/03/05/caianteios-dimosia-vivliothiki-atalantis.jpg)
ΑλλάΖΩ Σελίδα: Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Εθνικής Βιβλιοθήκης της Ελλάδος με δράσεις για παιδιά και εφήβους
Ήρθε η ώρα να αλλάξουμε τον κόσμο! Να ενώσουμε τις δυνάμεις μας για να φέρουμε ένα μέλλον, όπου ο σεβασμός για τους συνανθρώπους μας, η αλληλεγγύη και η συνεργασία χωρίς διακρίσεις θα ανοίξουν μια νέα σελίδα για τον πλανήτη μας. Ένας για όλους και όλοι για έναν! Ήρθε η ώρα για δράση, δημιουργικές λύσεις, ανταλλαγή απόψεων, εντοπισμό των προβλημάτων, η αναμενόμενη στιγμή όπου το όνειρο μπορεί να γίνει πραγματικότητα. Μια νέα Γη που θα σφύζει από ζωή, γεμάτη πόλεις και κοινότητες βιώσιμες, όπου οι άνθρωποι θα συνεργάζονται ειρηνικά για το καλό του συνόλου και όλοι θα έχουν πρόσβαση σε καθαρό νερό και υγιεινή τροφή, σε φθηνή και καθαρή ενέργεια, σε αξιοπρεπή εργασία.
Την ευκαιρία να ευαισθητοποιηθούν και να συμμετέχουν ενεργά τα παιδιά και οι έφηβοι σε αυτή τη σημαντική δράση, που αφορά την αλλαγή σελίδας του πλανήτη μας, δίνει το νέο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «ΑλλάΖΩ Σελίδα», το οποίο διοργανώνει η Εθνική Βιβλιοθήκη της Ελλάδος. Μια σειρά εργαστηρίων ξεκινάει σε λίγες μέρες, σε χώρους των Βιβλιοθηκών όλης της χώρας και εμπνέεται από τους 17 Στόχους Βιώσιμης Ανάπτυξης, το έργο του Οργανισμού Ηνωμένων Εθνών. Τον Σεπτέμβριο του 2015, χώρες από όλο τον κόσμο μεταξύ τους και η Ελλάδα προσυπέγραψαν την Ατζέντα 2030, συμφωνώντας σε συγκεκριμένο κατάλογο ενεργειών για τους ανθρώπους και τον πλανήτη.
Το πρόγραμμα «ΑλλάΖΩ Σελίδα», που θα ξεκινήσει τον Μάρτιο του 2020 και θα ολοκληρωθεί τον Ιανουάριο του 2021, σχεδιάστηκε από την Εθνική Βιβλιοθήκη της Ελλάδος (ΕΒΕ) και απευθύνεται στο Δίκτυο Ελληνικών Βιβλιοθηκών (ΔΕΒ), με το συντονισμό της ΕΒΕ. Το κορυφαίο, πολυαναμενόμενο γεγονός του προγράμματος θα είναι η Καλοκαιρινή Εκστρατεία Ανάγνωσης και Δημιουργικότητας 2020 (Ιούνιος - Σεπτέμβριος). Δράσεις δημιουργικής γραφής, φυσικής, μαθηματικών, εικαστικών, μουσικής, φωτογραφίας, μαγειρικής κ.ά. έχουν διαχωριστεί σε τέσσερα θεματικά εργαστήρια για κάθε μήνα, τα οποία ανήκουν σε μια ευρύτερη ενότητα που ονομάζεται «Σελίδα». Καθ’ όλη τη διάρκεια του προγράμματος οι Βιβλιοθήκες συντονίζουν τη δράση τους μέσα από την ιστοσελίδα network.nlg.gr
![Η Εθνική Βιβλιοθήκη της Ελλάδος παρουσιάζει το νέο της εκπαιδευτικό πρόγραμμα «ΑλλάΖΩ Σελίδα» ΑλλάΖΩ Σελίδα: Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Εθνικής Βιβλιοθήκης της Ελλάδος](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/cdimotiki-vivliothiki-ilioypolis.jpg)
Περιγραφή εργαστηρίων
Μάρτιος
Εργαστήριο 1: 20 στόχοι για το 2020
Μια νέα χρονιά έχει ξεκινήσει! Μια νέα δεκαετία! Τι προσδοκούμε από αυτήν; Τι θέλουμε να πετύχουμε; Τι θέλουμε να αλλάξει μέσα στο 2020; Είναι η κατάλληλη στιγμή για να θέσουμε τους στόχους μας για τη νέα χρονιά, σε προσωπικό αλλά και παγκόσμιο επίπεδο. Να ευχηθούμε, να επιθυμήσουμε, να ζητήσουμε. Ένας νέος στόχος συνήθως σημαίνει και αλλαγές, σημαίνει προσπάθεια ή ρίσκο, σημαίνει πίεση ή αναπροσδιορισμό της ζωής μας, των θέλω και των πεποιθήσεών μας, των αναγκών και των ονείρων μας…
Εργαστήριο 2: Βοήθησε κι εσύ, να αλλάξουμε τη Γη
Εισαγωγή στους 17 Στόχους Βιώσιμης Ανάπτυξης
Ο πλανήτης μας, το σπίτι μας, βρίσκεται σε κίνδυνο! Τα παιδιά είναι οι πολίτες του αύριο, αυτοί που θα αναλάβουν δράση για τη μεγάλη αλλαγή στη Γη μέχρι το 2030. Ήρθε η ώρα να γνωρίσουν και να ευαισθητοποιηθούν για τους 17 Παγκόσμιους Στόχους της Βιώσιμης Ανάπτυξης, να θέσουν νέους στόχους για το μέλλον και να Αλλάξουν Σελίδα.
Εργαστήριο 3: Αν οι αξίες μου γίνονταν τέχνη...
Τι είναι πολύτιμο για μένα; Τι έχει αξία; Ένα εργαστήριο για να αναδείξουμε τις αξίες τόσο για τον εαυτό μας όσο και για το υπόλοιπο κοινωνικό σύνολο. Ανακαλύπτουμε καταστάσεις, μέρη, γεγονότα στον ευρύτερο κόσμο, όπου υπάρχουν ή δεν υπάρχουν οι αξίες αυτές. Στο ταξίδι αυτό αξιοποιούμε και τις καλλιτεχνικές μας ανησυχίες δημιουργώντας πρωτότυπα κολάζ.
Εργαστήριο 4: Το Τangram του εαυτού μου
Η ταυτότητα είναι μια πολυδιάστατη έννοια που ουσιαστικά προβάλλει τον τρόπο με τον οποίο ορίζουμε τον εαυτό μας. Αναλύοντας τα πολλά και ανόμοια συστατικά που την αποτελούν, μπορούμε να καταλάβουμε καλύτερα τον εαυτό μας. Είμαστε όλοι ίδιοι; Παρατηρούμε διαφορές; Ένα εργαστήριο που βοηθάει να καλλιεργηθεί η εκτίμηση, η περιέργεια και ο σεβασμός για την πολιτισμική ποικιλομορφία και το παγκόσμιο πολιτισμό, ως θεμέλιο για σκέψη πάνω στον εαυτό και ταυτοχρόνως για μια προσέγγιση των ανθρώπινων σχέσεων βασισμένη στην ενσυναίσθηση. Και όλα αυτά, μέσα από ένα παραδοσιακό κινέζικο παιχνίδι!
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Η Γαλλίδα superstar έκλεψε τις εντυπώσεις με τα τραγούδια της
Οι Γάλλοι εμφανίσθηκαν μαζί με την τραγουδίστρια της όπερας Marina Viotti
Φέτος το Cycladic Young Patrons Summer Weekend γιόρτασε τη συμπλήρωση των δέκα ετών από την ίδρυσή του
Όσα μας είπαν οι δύο Λιθουανοί καλλιτέχνες για την έκθεση-«συνάντηση» με τον φίλο τους Klaus Pfeiffer
Ένα διήγημα για τα 100 χρόνια από τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι το 1924
Ένας μοναδικός μουσικός θεσμός που φέρνει σε επαφή το κοινό του νησιού και τους επισκέπτες του
Clash, Culture Club, The Stranglers, Cure και πολλά άλλα μεγάλα ονόματα της παγκόσμιας σκηνής βρέθηκαν στο Καλλιμάρμαρο
Μιλήσαμε με τους συντελεστές για το φεστιβάλ που διεξάγεται για δεύτερη χρονιά, τις ταινίες και όσα θα δούμε
Ο Nergal δεν έκρυψε ποτέ τη γοητεία που του ασκούν και άλλες πλευρές του «σκοτεινού ήχου»
Οι Coldplay ανέφεραν για πρώτη φορά το project στο «Everyday Life» άλμπουμ του 2019
Μουσική, χορός και summer vibes σε ένα από τα μεγαλύτερα φεστιβάλ του κόσμου
Το πρωταγωνιστικό καστ της νέας ταινίας της Marvel σε κοινή φωτογραφία
Ένα μυθιστόρημα φαντασίας για παιδιά, κόντρα στις προκαταλήψεις
Ο θυελλώδης έρωτας με τον Ρόμπερτ Κάπα που της έμαθε τα «μυστικά» της φωτογραφίας
Σε μία συνεργασία-έκπληξη με την τραγουδίστρια της όπερας Marina Viotti
Όσα είδαμε και μάθαμε για τη διοργάνωση που «τρέχει» έως τις 31 Ιουλίου από την καλλιτεχνική της διευθύντρια Σοφία Φαλιέρου
Σειρά δράσεων για την τρίτη ηλικία - Το πρόγραμμα των εκδηλώσεων στο λεκανοπέδιο
Στη βραχεία λίστα με το «Lives Outgrown» - Είχε κατακτήσει το βραβείο το 1995
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.