- CITY GUIDE
- PODCAST
-
23°
Βρυσούλες: Τι λένε οι γυναίκες που εμποδίστηκαν στην ομιλία Τσίπρα στα Ιωάννινα
Όταν η ειρηνική διαμαρτυρία αντιμετωπίζεται σαν απειλή
Εμπόδισαν στις «Βρυσούλες» να παρευρεθούν στην ομιλία Τσίπρα στα Ιωάννινα - Τι υποστηρίζουν
Την Κυριακή 12 Μαΐου διεξήχθη μία προεκλογική συγκέντρωση του ΣΥΡΙΖΑ σε κεντρικό ξενοδοχείο στα Ιωάννινα, στην οποία παρευρέθη και μίλησε ο πρωθυπουργός Αλέξης Τσίπρας, στo πλαίσιo διήμερης περιοδείας του στην Ήπειρο. Στο χώρο συγκέντρωσης προσπάθησαν να παρευρεθούν μέλη της ομάδας γυναικών Vrisoules (Βρυσούλες) ώστε να ακούσουν την ομιλία.
Εκπρόσωπος της ομάδας διηγείται πως άνθρωποι της Ασφάλειας εμπόδισαν την είσοδό τους στον χώρο καθώς αναγνώρισαν αναγνώρισαν τα πρόσωπά τους.
Όπως εξηγεί: «Μας είπαν “είστε οι Βρυσούλες, σας ξέρουμε από τη χθεσινή πορεία” και χωρίς να μας δώσουν κάποια περαιτέρω εξήγηση, απλώς μας αρνήθηκαν την είσοδο. Είχαν εντολή να μην πλησιάσουμε». Με την «πορεία» ο άνθρωπος της Ασφάλειας αναφερόταν στο συλλαλητήριο που έλαβε χώρα στα Ιωάννινα το Σάββατο 11 Μαΐου κατά των εξορύξεων υδρογονανθράκων, στο οποίο έδωσαν το παρών 2.500 άτομα, μαζί με μέλη από την ομάδα Βρυσούλες.
Η προσπάθεια καταστολής δεν σταμάτησε εκεί, αφού από τις εννιά γυναίκες που προσπάθησαν να εισέλθουν στο χώρο οι πέντε προσήχθησαν σε αστυνομικό τμήμα για ταυτοποίηση στοιχείων.
Οι «Βρυσούλες» δεν ανήκουν σε κάποια πολιτική ή κομματική παράταξη. Απαρτίζονται από καθημερινές γυναίκες με καταγωγή από ολόκληρη την Ελλάδα, οι οποίες με χιουμοριστικό, δημιουργικό και πάντοτε ειρηνικό τρόπο, διαμαρτύρονται για τις επικείμενες εξορύξεις υδρογονανθράκων στη χώρα.
Η φίμωση αυτών των γυναικών δημιουργεί άλλο ένα επικίνδυνο προηγούμενο, σε μια συνέχεια περιπτώσεων καταστολής και απαγόρευσης δημόσιου λόγου που μπορεί να προκύπτουν μόνο από μία κατ’όνομα «αριστερή» πρακτική εξουσίας, και μια κατ’ευφημισμό προοδευτική κυβέρνηση.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Η Οχρίδα είναι ίσως η λίμνη με τη μεγαλύτερη βιοποικιλότητα για το μέγεθός της στον κόσμο. Όμως η ρύπανση και η τουριστική ανάπτυξη στις όχθες επηρεάζουν τα νερά της και τον οικολογικό της χαρακτήρα
Τα στοιχεία της Υπηρεσίας Copernicus
Κλιματική αλλαγή και Ελ Νίνιο ανέβασαν υψηλότερα τον υδράργυρο
Έλληνας επιστήνονας εξηγεί γιατί το 112 και οι εφαρμογές δεν αρκούν
Η Επιστημονικής Εβδομάδας που διοργάνωσε το MedINA και οι ανησυχίες
«Σκέψου συνολικά, δράσε τοπικά» είναι το σύνθημα για την αντιμετώπιση της κλιματικής αλλαγής. Ωστόσο, ο οικολογικός δογματισμός δεν βλέπει παρά «συνολικά ιδεολογήματα» και «τοπικά κινήματα κατά των επενδύσεων»
O πληθυσμός τους υπολογίζεται σε 400 μέλη
Ο Ασπροπάρης είναι το πιο απειλούμενο είδος πουλιού στην Ελλάδα
Τι αλλάζει στις οικονομικές συναλλαγές και την πλοήγηση μέσω GPS
Πώς τα χρώματα «αναγνώρισης» βοηθούν στον να βρουν ταίρι και ο αντίκτυπος της κλιματικής κρίσης
Δεν μπορεί να λυθεί το πρόβλημα της κλιματικής κρίσης εάν δεν λύσουμε το πρόβλημα των πλαστικών
Καμπάνια ξεκίνησε η ΕΥΔΑΠ
Ο ρόλος της Κλιματικής Κρίσης και του υπερτουρισμού στη μείωση των υδάτινων αποθεμάτων της χώρας
Δράσεις ζητά η οργάνωση με την κλιματική αλλαγή να αναπτύσσεται
Η κλιματική αλλαγή δείχνει το «σκληρό» της πρόσωπο
Τα στοιχεία από την Στατιστική της Αιολικής Ενέργειας στην Ελλάδα για το 2024
Είναι ο «ο 12ος συνεχόμενος μήνας που ξεπεράστηκε κατά 1,5° Κελσίου ο μέσος όρος της προβιομηχανικής εποχής»
Πόσο αυξήθηκε η θερμοκρασία της Αθήνας τα τελευταία χρόνια; Ποιες είναι οι πιο θερμές περιοχές της πόλης; Πώς θα αντιμετωπιστεί ο καύσωνας;
Αυτό που έχει σημασία είναι ότι οι άνθρωποι πρέπει να σταματήσουν να βλέπουν τους υγροτόπους ως «χέρσες περιοχές που είναι στη διάθεσή μας για να τους μετατρέψουμε σε «χρήσιμη» γη.
Οι κάτοικοι της Τήλου δεσμεύτηκαν να εξοικονομήσουν για τον τόπο τους 1.500.000 λίτρα νερού σε ένα έτος.
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.