- CITY GUIDE
- PODCAST
-
23°
Ανοίγει ο δρόμος για τη συνολική ανάπλαση του Λυκαβηττού
35 στρέμματα της ΕΤΑΔ παραχωρούνται στο Δήμο Αθηναίων
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![Συμφωνία δήμου Αθηναίων με ΕΤΑΔ Συμφωνία δήμου Αθηναίων με ΕΤΑΔ](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/photo2_22.jpg)
Συμφωνία δήμου Αθηναίων με ΕΤΑΔ για την ανάπλαση του Λυκαβηττού - Τι προβλέπει και τα βήματα που αναμένεται να γίνουν.
Υπεγράφη η συμφωνία για τη συνολική ανάπλαση του Λυκαβηττού. Σήμερα (2/6) ο δήμαρχος, Κώστας Μπακογιάννης, και ο διευθύνων σύμβουλος της Εταιρείας Ακινήτων Δημοσίου (ΕΤΑΔ), Στέφανος Βλαστός, έβαλαν τις υπογραφές στη συμφωνία που προβλέπει την παραχώρηση των 35 στρεμμάτων, ιδιοκτησίας της ΕΤΑΔ, στον Δήμο Αθηναίων, έτσι ώστε να μπορέσει ο ξεχωριστός λόφος της Αθήνας να γίνει και πάλι πόλος έλξης και τόπος αναψυχής για ακόμα περισσότερους Έλληνες, αλλά και τουρίστες.
Σύμφωνα με τη σχετική ανακοίνωση του δήμου Αθηναίων, μέχρι τώρα τα 407 στρέμματα του λόφου ανήκαν στο Δήμο, ενώ τα υπόλοιπα 35 στην ΕΤΑΔ Α.Ε, γεγονός που δημιουργούσε δυσχέρειες στην συνολική αναμόρφωση του ομορφότερου «φυσικού μπαλκονιού» της πρωτεύουσας. Όπως σημειώνεται, «πρωταρχικός στόχος» του Δήμου είναι «να ανακατασκευαστεί και να λειτουργήσει ξανά το ιστορικό θέατρο του Λυκαβηττού, το οποίο είναι ταυτισμένο με την πολιτιστική και κοινωνική ζωή της Αθήνας και δυστυχώς παραμένει κλειστό σχεδόν 20 χρόνια».
«Η συνεργασία μας με την ΕΤΑΔ, κλείνει έναν τεράστιο κύκλο γραφειοκρατίας και ανοίγει ένα νέο για το ιστορικό θέατρο του Λυκαβηττού και την περιοχή», δήλωσε ο δήμαρχος Αθηναίων Κώστας Μπακογιάννης και προσέθεσε: «Αποδεικνύεται ότι μπορούμε να βρούμε λύσεις όταν τις αναζητούμε όλοι μαζί και θέτουμε κοινούς στόχους». Επιπλέον, ο κ. Μπακογιάννης ευχαρίστησε τη διοίκηση της ΕΤΑΔ, για τη συνεργασία και υπογράμμισε ότι «ο λόφος του Λυκαβηττού είναι ένας ακόμη κρίκος στην αλυσίδα των παρεμβάσεων του Δήμου για την ολική μεταμόρφωση της Αθήνας σε μια σύγχρονη πόλη, που σέβεται το περιβάλλον και τον άνθρωπο, επενδύει στους ελεύθερους δημόσιους χώρους και το πράσινο, βελτιώνοντας την καθημερινότητα των πολιτών που διαβιούν στην πρωτεύουσα ή την επισκέπτονται».
![Συμφωνία δήμου Αθηναίων με ΕΤΑΔ Συμφωνία δήμου Αθηναίων με ΕΤΑΔ](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/photo1_16.jpg)
Από την πλευρά του, ο διευθύνων σύμβουλος της ΕΤΑΔ, τόνισε ότι «η συμφωνία που πετύχαμε με τον Δήμο Αθηναίων σηματοδοτεί τη δημιουργία ενός κεφαλαίου ανάδειξης και ανάπτυξης για τον εμβληματικό χώρο του Λυκαβηττού. Μοιραστήκαμε έναν κοινό στόχο με τον Δήμο Αθηναίων, ώστε να επαναφέρουμε τον ιστορικό αυτό χώρο στη θέση που του αρμόζει και μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα καταφέραμε μια διαχρονικά προβληματική σχέση που ταλάνιζε την ΕΤΑΔ και τον Δήμο Αθηναίων να την μετατρέψουμε σε μια σχέση ουσιαστικής συνεργασίας και αμοιβαίου οφέλους τόσο για τα συμφέροντα το Ελληνικού Δημοσίου όσο και του Δήμου. Η συμφωνία αξιοποίησης του Λυκαβηττού με τον μεγαλύτερο Δήμο της Ελλάδας επαναπροσδιορίζει την σχέση που επιθυμούμε να αναπτύξουμε με όλους τους Δήμους και τους τοπικούς φορείς σε όλη την χώρα και αποδεικνύει ότι όπου υπάρχει διάθεση συνεργασίας υπάρχει και αποτέλεσμα».
Ακολουθήστε την Athens Voice στο Google News κι ενημερωθείτε πρώτοι για όλες τις ειδήσεις
ΚΟΡΩΝΟΪΟΣ: Live updates - Τι πρέπει να ξέρουμε για τον κορωνοϊό- Συνεχής ενημέρωση εδώ
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Πού θα ζήσεις τον έρωτά σου και θα πεις τα καλοκαιρινά τα «Σ’ αγαπώ»
Μιλήσαμε για το 8wheels9lives, την κοινότητα των rollers στην Αθήνα, τo όνειρο μιας roller disco αλλά και τη γυναικεία ενδυνάμωση και μόδα
Οι δροσερές γαλάζιες οάσεις στην πόλη σε περιμένουν
Καλές οι οργανωμένες παραλίες, αλλά ακριβές. Εδώ προτείνουμε τις καλύτερες ανοργάνωτες.
Δεν χρειάζεται να βγάζεις γούστα και να αναζητάς εξτρίμ εμπειρίες για να πας στην Ομόνοια
«Ο καλύτερος πρωθυπουργός θα ήταν ο κύριος Δημήτρης που έχει το Mini Market απέναντι από το σπίτι μου»
Θα δημιουργηθεί πολυλειτουργικό συγκρότημα - Εικόνες του έργου
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που αγαπούσαν, που αγαπούν, που θα αγαπούν, και το δείχνουν με ένα διήγημα τριών λέξεων γραμμένο σε μια σελίδα από ασβέστη
Πόσο αυξήθηκε η θερμοκρασία της Αθήνας τα τελευταία χρόνια; Ποιες είναι οι πιο θερμές περιοχές της πόλης; Πώς θα αντιμετωπιστεί ο καύσωνας;
Λατέρνες, παγκάκια, γλάστρες και κολώνες φωτισμού σε μικρογραφία, στήνονται σε διάφορα σημεία
Χάρης Δούκας: «Δημιουργούμε σύγχρονους, ασφαλείς και ελεύθερους χώρους για τα παιδιά»
Το Πάρκο Σταύρος Νιάρχος μετατρέπεται σε μοναδικό σημείο συνάντησης
Ποιος δε θα ’θελε να ξεκινήσει από εδώ να κατακτήσει τον κόσμο;
20 ερωτήσεις για να πάρεις «πράσινη κάρτα» για τα ΝουΠου
Η επένδυση των 53 εκ. ευρώ σηματοδοτεί μια νέα εποχή για την Αθηναϊκή Ριβιέρα και τον ελληνικό τουρισμό
Ο μεγαλύτερος αθηναϊκός φόβος μου είναι να μην κολλήσω στην κίνηση και πεινάω
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Ξενάγηση σε ένα από τα μεγαλύτερα ερευνητικά κέντρα της χώρας
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.