- CITY GUIDE
- PODCAST
-
23°
Marfin: Νεκροί ενός κατώτερου θεού…
Χαμένες ζωές ανθρώπων με αποφάσεις άλλων ανθρώπων
13 χρόνια από την τραγωδία της Marfin: Οι ανεξιχνίαστες δολοφονίες
Τα τελευταία δύο χρόνια απασχολεί την επικαιρότητα, άλλοτε με χαμηλούς τόνους και άλλοτε, όπως τώρα, με υψηλούς η δολοφονία του δημοσιογράφου Γιώργου Καραϊβάζ. Πριν από λίγες ημέρες παρακολουθήσαμε μία από τις κορυφώσεις της υπόθεσης με την έναρξη της εξιχνίασή της. Δεν θα μπούμε στις λεπτομέρειές της παρά μόνο στη συγκλονιστική εργαλειοποίησή της, ευγενές λεκτικό συνώνυμο της σκληρής έως και χυδαίας εκμετάλλευσης του θανάτου ενός ανθρώπου. Μέχρι την ώρα των πρώτων συλλήψεων πέρασαν δύο χρόνια. Καταγγελίες, έρευνες, παρακολουθήσεις, επισκέψεις σε φυλακές, υλικό από κάμερες για να φτάσουν οι Αρχές να συλλάβουν δύο ανθρώπους που κατηγορούνται για μέλη εγκληματικής οργάνωσης - μαφία, δηλαδή και οργανωμένο έγκλημα. Που ως γνωστόν, για όσους έχουν τη στοιχειώδη γνώση περί του οργανωμένου εγκλήματος, κανένα παρακλάδι του δεν μπορεί να λειτουργήσει αν δεν προστατεύεται από κάποιον εξίσου οργανωμένο μηχανισμό ο οποίος, όμως, έχει άμεση σχέση με την εν γένει θεσμική - κρατική λειτουργία. Αυτό συμβαίνει πάντα με το οργανωμένο έγκλημα στη Δύση. Διότι στις πρώην ανατολικές χώρες με ηγέτιδα τη Ρωσία, η κατάρρευση του κομμουνισμού σήμαινε τη σχεδόν αυτόματη μεταμόρφωση της κομματικής εξουσιαστικής νομενκλατούρας σε πανίσχυρους μηχανισμούς του οργανωμένου εγκλήματος.
Μέσα σε αυτά τα δύο χρόνια η ανεξιχνίαστη δολοφονία του δημοσιογράφου χρησιμοποιήθηκε πολλαπλώς, εμφανώς και αδιαφανώς. Μετετράπη σε ερωτήσεις στο ευρωπαϊκό κοινοβούλιο, ασχολήθηκαν κορυφαίοι ευρωπαίοι αξιωματούχοι, έγινε πρωτεύον επιχείρημα για τον ισχυρισμό περί περιορισμού της ελευθερίας του Τύπου στη χώρα, χρησιμοποιήθηκε με πάθος από την αντιπολίτευση που αγκάλιασε την απροσδιόριστης μεθοδολογίας έρευνα των Reporter Sans Frontieres η οποία κατέταξε την Ελλάδα στην 108η θέση (πέρυσι) και την ανέβασαν μόλις μία, στην 107η, φέτος. Η Πόπη Τσαπανίδου αναφέρθηκε ακόμα μία φορά «στην Ελλάδα του Μητσοτάκη», ο Τάκης Θεοδωρικάκος τουίταρε χαρούμενος για πολλοστή φορά και η ζωή συνεχίστηκε με τον ρυθμό και τη συνήθεια που επιβάλλουν τα social media. Γρήγορη ανάγνωση μόνο των τίτλων, ταχύτατα και προκατασκευασμένα συμπεράσματα, χωρίς σκέψη και προβληματισμό, χωρίς μελέτη των λεπτομερειών και όλα καλά και όλα ωραία.
Δεκατρία χρόνια πριν, στη Marfin, δολοφονήθηκαν από μέλη μιας αγέλης τρεις νέοι άνθρωποι και ένα αγέννητο παιδί. Οι εμπρηστές εκτόξευσαν μολότοφ στην Τράπεζα γνωρίζοντας ότι μέσα βρίσκονταν εργαζόμενοι. Και αν σε μέρα απεργίας ενοχλούνταν από τη λέξη «εργαζόμενοι», βρίσκονταν άνθρωποι. Κραυγές, αποκαΐδια, οι καπνοί ν’ ανεβαίνουν και να πνίγουν ανάσες, ο φόνος, ο φόβος και ο θάνατος. Οι νέοι αυτοί άνθρωποι πέθαναν ανήμποροι και μόνοι. Όπως είναι ο καθένας την ώρα του θανάτου. Είτε απανθρακωμένα θύματα μιας αριστερίστικης αλαζονείας με δικαίωμα ζωής και θανάτου πάνω σε άλλους ανθρώπους είτε πυροβολημένοι από αδίστακτους φονιάδες του οργανωμένου εγκλήματος. Τα κίνητρα και οι συνθήκες διαφορετικά, το αποτέλεσμα το ίδιο. Χαμένες ζωές ανθρώπων με αποφάσεις άλλων ανθρώπων.
Από τότε δεν πέρασαν μόνο δύο χρόνια. Πέρασαν 13 και οι δολοφονίες παραμένουν ανεξιχνίαστες. Καμία ΜΚΟ δεν χρησιμοποίησε τους φρικτούς θανάτους στη Marfin για να κατατάξει την Ελλάδα τον πάτο κάποια λίστας για την, φερ’ ειπείν «ασφάλεια στον χώρο εργασίας». Καμία ερώτηση δεν έχει γίνει στην Ευρωβουλή, κανένας ευρωπαίος αξιωματούχος δεν έχει ασχοληθεί ή εγκαλέσει την όποια ελληνική κυβέρνηση για το ανεξιχνίαστο αυτό έγκλημα, κανένας υπουργός ελληνικής κυβέρνησης δεν έχει τουιτάρει την επιτυχία του, οι νεκροί της Marfin δεν έγιναν σύμβολο καταρράκωσης και περιορισμού της δημοκρατίας και της ελευθερίας στην Ελλάδα. Απεναντίας, οι βάνδαλοι που σπάνε με κάθε ευκαιρία το μαρμάρινο μνημείο θυμίζουν ότι η βαρβαρότητα έχει το δικό της τρόπο να κάνει update. Το ίδιο και η υποκρισία και ο κυνισμός σε μια κοινωνία που ακόμα ταλαντεύεται ν’ ανακαλύψει σε ποιες τρύπες έχει κρύψει τους μεσαίωνες που τρέφει…
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Η ανάρτηση του δημάρχου Αθηναίων
Επίσκεψη εργασίας πραγματοποιεί στη Ρόδο η Υπουργός Πολιτισμού
«Θα πρέπει να τοποθετηθεί η κοινοβουλευτική ομάδα του ΣΥΡΙΖΑ»
Η αίτηση πρέπει να έχει υποβληθεί οριστικά και να έχει εγκριθεί
Χρονική ανάσα για την υποβολή τροποποιητικών δηλώσεων χωρίς πρόστιμα
«Πώς θα μείνει σε ένα κόμμα που τον θεωρούν απαράδεκτο;» διερωτάται ο υπουργός Υγείας
Μία εβδομάδα μετά τη σεξιστική επίθεση στη Μ. Συρεγγέλα, το bullying σε συνεργάτιδα του Α. Γεωργιάδη στη Βουλή
Πώς σχολίασε τη δήλωση Νετανιάχου
«Αύριο θα έχω μια καινούργια αποκάλυψη που θα κάνει πάταγο», έγραψε ο βουλευτής Χανίων
Η νομική σύμβουλος του Άδωνι Γεωργιάδη έγινε χωρίς να το θέλει το πρόσωπο της ημέρας
«Ο σεβασμός μεταξύ μας πρέπει να παραμείνει ο κανόνας», δήλωσε ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ
Aναλυτικά οι ημερομηνίες
Με αφορμή τις εξελίξεις στο κόμμα της αξιωματικής αντιπολίτευσης
Σε απάντηση προς τον Νάσο Ηλιόπουλο
«Δεν αντιστοιχεί στις δικές μας αρχές και στην κοινοβουλευτική διαδικασία», δήλωσε ο πρόεδρος της Κ.Ο. του ΣΥΡΙΖΑ
«Πραγματικά αισθάνομαι ντροπή και βαθύτατη λύπη», δήλωσε ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ
«Ο σεξισμός, το μπουλινγκ και ο κακοποιητικος λόγος προσβάλλουν την αριστερά. Καμία ανοχή»
Η πρώτη αντίδραση μετά τη διαγραφή του από την ΚΟ του ΣΥΡΙΖΑ για την επίθεση σε συνεργάτιδα του Άδωνι Γεωργιάδη
Το τίμημα είναι τετραπλάσιο του λογιστικού κόστους
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.