- CITY GUIDE
- PODCAST
-
23°
Η επανάληψη του λαϊκισμού και ο λαϊκισμός της επανάληψης
Τι σηματοδοτεί η «καθαίρεση» του Ανδρέα Λοβέρδου από κοινοβουλευτικό εκπρόσωπο του ΚΙΝΑΛ
![102280-203531.jpg 102280-203531.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/102280-203531.jpg)
![loverdos-kinal-pasok-laikismos.jpg loverdos-kinal-pasok-laikismos.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2021/01/14/5137944.jpg)
Η «καθαίρεση» Λοβέρδου από το ΚΙΝΑΛ και ο πολιτικός χώρος επαναλαμβάνει συστηματικά τον κακό του εαυτό.
Η ανακοίνωση της «καθαίρεσης» του Α. Λοβέρδου από κοινοβουλευτικό εκπρόσωπο του ΚΙΝΑΛ, εάν δεν έγινε για «τεχνικούς» λόγους, σηματοδοτεί την καθολική εγκατάσταση της λαϊκίστικης σοσιαλδημοκρατίας στο χώρο του ΚΙΝΑΛ που ουσιαστικά «θάβει» κάθε ειλικρινή προσπάθεια για την ανάδειξη μιας γνήσιας δημοκρατικής, ορθολογικής και σύγχρονης σοσιαλδημοκρατικής φωνής στο πολιτικό πεδίο της χώρας μας.
Αυτή η πολύ συγκεκριμένη πολιτική της λαϊκίστικης σοσιαλδημοκρατίας που εκφράστηκε σε συγκεκριμένες περιόδους της κυριαρχίας του Α. Παπανδρέου στο ΠΑΣΟΚ, φάνηκε, αφότου ανέλαβε την προεδρία η κ. Γεννηματά, με τη σταλινικού τύπου αποπομπή του Β. Βενιζέλου, τη δήλωση Καμίνη, αμέσως μετά τη νίκη της ΝΔ, ως: «η επάνοδος της δεξιάς», αλλά και με την προσκόλληση στο όνομα (ΠΑΣΟΚ) και στα πρόσωπα και όχι στην ουσία.
Φάνηκε επίσης, με την αδυναμία δημιουργίας από τα «κάτω», ενός πλατειού κεντροαριστερού μετώπου. Ενώ αντίθετα με την επιλογή της σύμπραξης του ΚΙΝΑΛ με κομμουνιστικογενείς πολιτικές δυνάμεις, ενίσχυσε την εικόνα του περιθωριακού μικρομέγαλου. Φάνηκε με το «σνομπάρισμα» των απόψεων Σημίτη αναφορικά με την έκθεση Πισαρίδη.
Φαίνεται με την «υφέρπουσα» δυναμική αντιπαράθεσης με την κυβέρνηση που καλλιεργείται στις συντεχνίες, λες κι όλα αυτά τα χρόνια που πέρασαν με τα μνημόνια ήταν σα να μην έγινε τίποτα. Φαίνεται καθημερινά με την απουσία έκφρασης ενός συγκροτημένου και στρατηγικά ολοκληρωμένου πολιτικού λόγου που να ασχολείται με το όλον αλλά και με την κουραστική πλέον και ανούσια πολιτικά, πολιτική των «ίσων» αποστάσεων. Φαίνεται με τη βήμα-βήμα και παρόλα τα αντίθετα λεγόμενα, υιοθέτηση του αριστερού μικροαστικού λαϊκισμού.
Δείχνει ότι αυτός ο χώρος επαναλαμβάνει συστηματικά τον κακό του εαυτό, αναπολώντας διαρκώς το χθες, μηρυκάζοντας για το αύριο «σπασμένες λέξεις». Κάτι που φυσικά θα τον οδηγήσει είτε στο τέλμα είτε στην αγκαλιά του ΣΥΡΙΖΑ. Σε κάθε περίπτωση το συγκεκριμένο κομματικό πλαίσιο πάσχει ψυχικά και ιδεολογικά. Γεγονός που φαίνεται από το αέναο αναμάσημα παρελθόντων μεγαλείων, κάτι το οποίο από μόνο του σηματοδοτεί και το θάνατο του.
Στη χώρα μας, όπου οι ταξικές διαφορές δεν είναι τόσο ευδιάκριτες και οι συγκρούσεις συχνά είναι ασαφείς, τις δεκαετίες από το 1980 έως και 2010, εμφανίστηκαν και εφαρμόστηκαν λαϊκίστικες πολιτικές και από τα δύο κυβερνητικά κόμματα της εποχής, (ΝΔ και ΠΑΣΟΚ) που ουσιαστικά εξυπηρετούσαν κοινά συμφέροντα, διαφορετικών ελίτ και συντεχνιών. Παρενθετικά, την ίδια λαϊκίστικη πολιτική αλλά με δεξιότερες αποκλείσεις εφάρμοσε και η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ.
Και τα δύο αυτά κόμματα, από διαφορετικές ιδεολογικές αφετηρίες, ενίσχυσαν και δυνάμωσαν ένα γραφειοκρατικό δημόσιο, τη διαπλοκή και το νεποτισμό και το σημαντικότερο οδήγησαν το κράτος στην πτώχευση, με τις γνωστές οικονομικές συνέπειες.
Ωστόσο σε πολιτικό επίπεδο οι συνέπειες αυτής της στατικής λαϊκίστικης πολιτικής, είναι πολύ περισσότερο μεγαλύτερες απ’ ότι φανταζόμαστε. Μια από τις αυτές είναι η διαρκής ενδυνάμωση των λαϊκίστικων κοινωνικών δυνάμεων οι οποίες καταλαμβάνουν διαρκώς, μέρα με την μέρα, και καινούργιο έδαφος.
Ο λαϊκισμός έχει ως βάση τη σαγήνη του άλλου. Είναι μέρος της πολιτικής διαδικασίας και είναι αποδεκτός απ’ όλους, κόμματα και πολίτες. Η περιοδική επανάληψη του λαϊκισμού προκαλείται συχνά εξ αιτίας των πολιτικών επιδιώξεων των κυβερνώντων να σαγηνεύσουν συγκεκριμένα κοινωνικά στρώματα για να κερδίσουν την υποστήριξη τους. Όμως σταματάει να γίνεται αποδεκτός και γίνεται κοινωνικοπολιτικά επιζήμιος, όταν η επανάληψη μετατρέπεται σε καθεστώς. Μόνο που συχνά η ίδια η δυναμική του αλλά και η σαγήνη που παρέχει σ’ αυτόν που τον ασκεί και είναι ήδη πολύ μεγάλη, είναι αδύνατον να σταματήσουν την πολλές φορές φρενήρη εξέλιξη του. Τα αποτελέσματα αυτού του φαινομένου παρατηρούμε μέσα από τα γεγονότα που εξελίσσονται αυτές τις μέρες στις ΗΠΑ.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Η ανάρτηση του δημάρχου Αθηναίων
Επίσκεψη εργασίας πραγματοποιεί στη Ρόδο η Υπουργός Πολιτισμού
«Θα πρέπει να τοποθετηθεί η κοινοβουλευτική ομάδα του ΣΥΡΙΖΑ»
Η αίτηση πρέπει να έχει υποβληθεί οριστικά και να έχει εγκριθεί
Χρονική ανάσα για την υποβολή τροποποιητικών δηλώσεων χωρίς πρόστιμα
«Πώς θα μείνει σε ένα κόμμα που τον θεωρούν απαράδεκτο;» διερωτάται ο υπουργός Υγείας
Μία εβδομάδα μετά τη σεξιστική επίθεση στη Μ. Συρεγγέλα, το bullying σε συνεργάτιδα του Α. Γεωργιάδη στη Βουλή
Πώς σχολίασε τη δήλωση Νετανιάχου
«Αύριο θα έχω μια καινούργια αποκάλυψη που θα κάνει πάταγο», έγραψε ο βουλευτής Χανίων
Η νομική σύμβουλος του Άδωνι Γεωργιάδη έγινε χωρίς να το θέλει το πρόσωπο της ημέρας
«Ο σεβασμός μεταξύ μας πρέπει να παραμείνει ο κανόνας», δήλωσε ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ
Aναλυτικά οι ημερομηνίες
Με αφορμή τις εξελίξεις στο κόμμα της αξιωματικής αντιπολίτευσης
Σε απάντηση προς τον Νάσο Ηλιόπουλο
«Δεν αντιστοιχεί στις δικές μας αρχές και στην κοινοβουλευτική διαδικασία», δήλωσε ο πρόεδρος της Κ.Ο. του ΣΥΡΙΖΑ
«Πραγματικά αισθάνομαι ντροπή και βαθύτατη λύπη», δήλωσε ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ
«Ο σεξισμός, το μπουλινγκ και ο κακοποιητικος λόγος προσβάλλουν την αριστερά. Καμία ανοχή»
Η πρώτη αντίδραση μετά τη διαγραφή του από την ΚΟ του ΣΥΡΙΖΑ για την επίθεση σε συνεργάτιδα του Άδωνι Γεωργιάδη
Το τίμημα είναι τετραπλάσιο του λογιστικού κόστους
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.