Μουντιάλ 2022: Τα γκολ και τα highlights της χθεσινής ημέρας - Το σημερινό πρόγραμμα

Αναλυτικά οι σημερινοί αγώνες

3’ ΔΙΑΒΑΣΜΑ
Ο Ολιβιέ Ζιρού πανηγυρίζει το γκολ του κόντρα στην Πολωνία
Ο Ολιβιέ Ζιρού πανηγυρίζει το γκολ του κόντρα στην Πολωνία © EPA

Μουντιάλ 2022: Νίκη-πρόκριση για Αγγλία και Γαλλία κόντρα σε Σενεγάλη και Πολωνία - Αναλυτικά το σημερινό πρόγραμμα

Παρούσα σε προημιτελικό Μουντιάλ για δεύτερη συνεχόμενη φορά (στα γήπεδα της Ρωσίας το 2018 έφτασε μέχρι την τετράδα) θα είναι η Αγγλία, η οποία στο τέταρτο χρονικά ματς της φάσης των «16» της διοργάνωσης του Κατάρ επικράτησε άνετα με 3-0 της Σενεγάλης στο Αλ Μπαΐτ της Αλ Κορ.

Με τους Τζουντ Μπέλινγχαμ (σε ηλικία 19 ετών και 158 ημερών ο άσος της Ντόρτμουντ έγινε ο δεύτερος νεαρότερος παίκτης που ξεκίνησε βασικός στην εθνική Αγγλίας σε νοκ άουτ ματς Μουντιάλ, μετά από τον Μάικλ Όουεν, ο οποίος το 1998 απέναντι στην Αργεντινή ήταν μόλις 18 ετών και 198 ημερών) και Φιλ Φόντεν να μοιράζουν ασίστ (μία ο πρώτος, δύο ο δεύτερος) και τους Χέντερσον, Κέιν, Σάκα ν΄ αξιοποιούν τις πάσες των συμπαικτών τους, τα «Τρία Λιοντάρια» κατάφεραν να προκριθούν εύκολα στους προημιτελικούς, όπου τους περιμένει η παγκόσμια πρωταθλήτρια, Γαλλία (Σάββατο στις 21:00).

Η προσπάθεια της Σενεγάλης να περάσει στους «8» του Παγκοσμίου Κυπέλλου μετά από 20 χρόνια δεν στέφθηκε με επιτυχία. Το συγκρότημα του Αλιού Σισέ στάθηκε πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο για 38 λεπτά, αλλά από τη στιγμή που δέχθηκε το πρώτο γκολ, κατέρρευσε και παραδόθηκε άνευ όρων.

Τα γκολ και τα highlights της αναμέτρησης

Glomex Player(40599v1wl9o7vsfv, v-cotacat6g5sp) Glomex Player(40599v1wl9o7vsfv, v-cotahpxieyvt) Glomex Player(40599v1wl9o7vsfv, v-cotb6qp0rxip) Glomex Player(40599v1wl9o7vsfv, v-cotbpf8od1bd)

Γαλλία-Πολωνία 3-1

Η Γαλλία επιβεβαίωσε τα προγνωστικά, νίκησε σήμερα την Πολωνία με 3-1 και πήρε εύκολα την πρόκριση για τα προημιτελικά του Μουντιάλ του Κατάρ, όπου θα παίξει με την Αγγλία ή τη Σενεγάλη.

Οι παγκόσμιοι πρωταθλητές στηρίχθηκαν στα μεγάλα επιθετικά ατού της για να λυγίσουν την αντίσταση της ομάδας του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι. Ειδικά στον σούπερ σταρ τους, τον Κιλιάν Μπαπέ, ο οποίος διέλυσε την άμυνα της Πολωνίας, δίνοντας την ασίστ για το πρώτο γκολ του Ολιβιέ Ζιρού (44'), που έγινε ο πρώτος σκόρερ όλων των εποχών της χώρας του με 52 τέρματα, και πέτυχε το δεύτερο και το τρίτο (74ο και 91ο λεπτό) με δύο εντυπωσιακά σουτ.

Ο διάσημος άσος έγινε έτσι ο πρώτος ποδοσφαιριστής που φτάνει τα 8 γκολ σε Μουντιάλ πριν κλείσει τα 24 του χρόνια! Η Πολωνία μείωσε με πέναλτι του Λεβαντόφσκι στις καθυστερήσεις.

Glomex Player(40599v1wl9o7vsfv, v-cot5bv7xccvt) Glomex Player(40599v1wl9o7vsfv, v-cot6olsas775) Glomex Player(40599v1wl9o7vsfv, v-cot6p8f4ae6x) Glomex Player(40599v1wl9o7vsfv, v-cot6vk5qblv5)

Σήμερα «κληρώνει» για Βραζιλία

Σήμερα, Δευτέρα 5 Δεκεμβρίου 2022, ρίχνονται στη μάχη ακόμα τέσσερις εθνικές ομάδες. Στις 17:00 αναμετρώνται Ιαπωνία και Κροατία ενώ στις 21:00 παίζουν για το εισιτήριο των «8» Βραζιλία και Νότια Κορέα.