Μουντιάλ 2022: Εμφατικό 4-1 της Κροατίας - Αποκλείστηκε ο Καναδάς (εικόνες, βίντεο)

Ευρύ σκορ και μεγάλο βήμα πρόκρισης στους 16 του Παγκοσμίου Κυπέλλου για την παρέα του Μόντριτς

3’ ΔΙΑΒΑΣΜΑ
Μουντιάλ 2022: Κροατία – Καναδάς 4-1 για τον 6ο όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ - Τα highlights της αναμέτρησης.
O Αντρέι Κράμαριτς πανηγυρίζει έχοντας σκοράρει για την Κροατία στο 4-1 επί του Καναδά για το Μουντιάλ 2022 © EPA/Ali Haider

Η Κροατία επιβλήθηκε με 4-1 του Καναδά για τον έκτο όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ.

Οι φιναλίστ του Μουντιάλ της Ρωσίας έκαναν την ανατροπή, καθώς βρέθηκαν να χάνουν με γκολ του Ντέιβις στο ξεκίνημα του αγώνα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Ζλάτκο Ντάλιτς ήταν ο Αντρέι Κράμαριτς που σημείωσε δύο γκολ. Ένα τέρμα πέτυχε ο Μάρκο Λιβάγια, πρώην επιθετικός της ΑΕΚ.

Ο Καναδάς, μετά από αυτό το αποτέλεσμα, αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης. Η ομάδα του Τζον Χέρντμαν ολοκληρώνει τις υποχρεώσεις της στο Μουντιάλ του Κατάρ απέναντι στο Μαρόκο.

Glomex Player(40599v1wl9o7vsfv, v-con9ygbumx0h)

Ενδεικτικός του πόσο ρευστή καθίσταται πλέον η κατάσταση στον όμιλο είναι ο πίνακας της βαθμολογίας: Η Κροατία βρίσκεται στην κορυφή του Ομίλου ΣΤ, ενώ το Βέλγιο, δεύτερο στα rankings της FIFA στον κόσμο, θα χρειαστεί να τη νικήσει στο τελευταίο παιχνίδι για να αποφύγει μια πρόωρη έξοδο.

Το  δε Μαρόκο, θα είναι στους 16 αν πάρει βαθμό απέναντι στον Καναδά.

Εντυπωσιακό πανοραμικό πλάνο από το στάδιο Καλίφα στη Ντόχα, πριν την αναμέτρηση Κροατίας - Καναδά © EPA/Neil Hall

Η ομάδα του Τζον Χέρντμαν μπήκε στο ματς με γκολ από τα αποδυτήρια. Στο 2’ ο Ντέιβις πήρε την καρφωτή κεφαλιά ύστερα από σέντρα του Μπιουκάναν. Οι τυπικά γηπεδούχοι αιφνιδίασαν τους Κροάτες σκοράροντας στην πρώτη τους τελική προσπάθεια στο ματς.

Η Κροατία ωστόσο ήταν κυρίαρχη στον αγωνιστικό χώρο. Η ισοφάριση ήρθε στο 36’ με τον Κράμαριτς, ενώ λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο Λιβάγια με δυνατό σουτ «έγραψε» το 2-1 για τους Κροάτες που έφτασαν στην ανατροπή πριν μπουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Στο ίδιο μοτίβο κινήθηκε το ματς και στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 70’ ο Κράμαριτς κατέβασε υπέροχα τη μπάλα, πλάσαρε εντυπωσιακά και νίκησε τον Μπόριαν για το 3-1 των Κροατών.

Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μάγερ ολοκλήρωσε τον θρίαμβο σημειώνοντας το 4-1 μετά από σέντρα του Όρσιτς.

Ματέο Κόβασιτς και Γιόσκο Γκβαρτνιόλ εν δράσει στο Κροατία - Καναδάς 4-1 για τον 6ο όμιλο του Μουντιάλ 2022 © EPA/Neil Hall

Μουντιάλ 2022: Εμφατικό 4-1 της Κροατίας - Αποκλείστηκε ο Καναδάς - Οι συνθέσεις και η βαθμολογία στον Όμιλο ΣΤ

Κροατία (Ντάλιτς): Λιβάκοβιτς, Γιουράνοβιτς, Λόβρεν, Γκβάρντιολ, Σόσα, Μόντριτς (86’ Πάσαλιτς), Μπρόζοβιτς, Κόβατσιτς (86’ Μάγερ), Κράμαριτς (73’ Βλάσιτς), Λιβάγια (60’ Πέτκοβιτς), Πέρισιτς (86’ Όρσιτς)

Καναδάς (Χέρντμαν): Μπόριαν, Λαριέα (63’ Χόιλετ), Τζόνστον, Βιτόρια, Μίλερ, Ντέιβις, Μπουκάναν, Χάτσινσον (74’ Αντεκούγκμπε), Εουστάκιο (46’ Κονέ), Λάριν (46’ Οσόριο) Ντέιβιντ (72’ Καβαλίνι)

Glomex Player(40599v1wl9o7vsfv, v-con72r92eshl)