Volley League: Επική ανατροπή ο Παναθηναϊκός - Κέρδισε 3-2 τον Ολυμπιακό (βίντεο)

Πώς «γύρισαν» το 0-2 οι πράσινοι - Πήδηξε στην κερκίδα ο Χερνάντεζ στο φινάλε

4’ ΔΙΑΒΑΣΜΑ
Συγκλονιστικό ντέρμπι «αιωνίων» στο βόλεϊ: Ο Παναθηναϊκός έσπασε το αήττητο του Ολυμπιακού κερδίζοντας με 3-2 σετ - Προηγήθηκαν με 2-0 οι ερυθρόλευκοι.
Ο Παναθηναϊκός ήταν ο νικητής στο ντέρμπι στο βόλεϊ με τον Ολυμπιακό © Eurokinissi/Σωτήρης Δημητρόπουλος

Σπουδαίο ματς απόλαυσαν οι φίλοι του βόλεϊ στον Άγιο Θωμά. Ο Παναθηναϊκός ήταν ο νικητής στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, επικρατώντας με 3-2 σετ στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Volley League.

Οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν με 2-0, όμως οι πράσινοι έδειξαν χαρακτήρα και μπόρεσαν να ανατρέψουν την κατάσταση, φτάνοντας στην εντός έδρας νίκη.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο και καμία να μην κάνει πίσω. Όσο περνούσε η ώρα, ο Ολυμπιακός φαινόταν να πατά καλύτερα στο τάραφλεξ και σιγά-σιγά άρχισε να ξεμακραίνει, έχοντας σε καλή μέρα τους Στερν, Ιντάλγκο και Κουμεντάκη.

Οι Ερυθρόλευκοι διατηρούσαν μια μικρή διαφορά, με τους Πράσινους να κάνουν την ύστατη προσπάθεια στο φινάλε του σετ, όμως οι παίκτες του Αντρέα Τζουλιάνι ήταν εκείνοι που έφτασαν στο 1-0 με το 25-22.

Glomex Player(40599v1wl9o7vsfv, v-comlclh2gzpt)

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με αρκετά λάθη, αρχικά ο Ολυμπιακός προηγήθηκε, όμως ο Παναθηναϊκός μπόρεσε να πάρει μια μικρή διαφορά. Στα μέσα του σετ οι Ερυθρόλευκοι έφεραν τούμπα το ματς και πέρασαν εκείνοι μπροστά φτάνοντας στο 21-17. Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι απάντησαν με δικό τους επιμέρους 6-1 και έφτασαν στο σετ πόιντ με 24-22. Όμως τα συνεχόμενα λάθη των Πράσινων έφεραν το σετ στα χέρια του Ολυμπιακού με το 26-24, για το 2-0.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε αρκετά καλά στο τρίτο σετ, καταφέρνοντας να πάρει μια μικρή διαφορά. Από την πλευρά του ο Ολυμπιακός πίεζε να επιστρέψει, όμως το μόνο που μπορούσε ήταν να παραμένει σε απόσταση βολής. Οι Πράσινοι προηγήθηκαν με 22-15, όμως κάπου εκεί χαλάρωσαν και είδαν τους Ερυθρόλευκους να πλησιάζουν στο 22-20. Δύο συνεχόμενα λάθη από τις ομάδες έφεραν το 24-22 και ο Ρανγκέλ έκλεισε το σετ για το «τριφύλλι» κάνοντας το 25-22 και μειώνοντας σε 2-1.

Στο τέταρτο σετ, ο Ολυμπιακός άρχισε καλύτερα, έχοντας σε τρομερή κατάσταση τον Ιντάλγκο ο οποίος σε ορισμένες περιπτώσεις έμοιαζε να παίζει μόνος του την άμυνα του Παναθηναϊκού. Το παιχνίδι στη συνέχεια έγινε ντέρμπι, με τις δύο ομάδες ανταλλάζουν πόντους και τους Πράσινους να επικρατούν με 25-22 για το 2-2 στα σετ με πρωταγωνιστή τον επίσης εξαιρετικό Ερνάντες.

Έτσι το παιχνίδι θα κρινόταν στο πέμπτο σετ, με τους δύο αντιπάλους να δίνουν μεγάλη μάχη. Ο Παναθηναϊκός είχε ένα μικρό προβάδισμα, αλλά ο Ολυμπιακός παρέμενε κοντά. Οι πράσινοι αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι στις κρίσιμες στιγμές, εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των Ερυθρόλευκων και έφτασαν στο 15-10 για να πάρουν τη νίκη με 3-2 σετ.

Glomex Player(40599v1wl9o7vsfv, v-comlomxyyzup)

Volley League: O Παναθηναϊκός κέρδισε 3-2 τον Ολυμπιακό – Τα σετ και οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 17 (12/25 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 50% υπ. - 29% άριστες), Πετρέας 8 (3/8 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Γιάκομπσεν 5 (1/1 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 13 (10/15 επ., 3 μπλοκ), Φράγκος 9 (6/20 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 68% υπ. - 38% άριστες), Ερνάντεζ 20 (18/40 επ., 2 άσσοι) / Ζήσης (λ, 58% υπ. - 32% άριστες), Μπάσης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 11 (3/11 επ., 4 άσσοι, 4 μπλοκ), Στερν 14 (12/36 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 18 (12/26 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ, 79% υπ. - 54% άριστες), Τράβιτσα 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λινάρδος 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Ιντάλγκο 20 (19/32 επ., 1 μπλοκ, 21% υπ. - 14% άριστες) / Δαλακούρας (λ, 46% υπ. - 22% άριστες), Παπαγγελόπουλος, Χανδρινός 2 (2/4 επ.).

Τα σετ: 3-2 (22-25, 24-26, 25-22, 25-22, 15-10) σε 149'

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 8 άσσους, 50 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 39 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 53 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

Οι πράσινοι αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι στις κρίσιμες στιγμές του ντέρμπι με τον Ολυμπιακό και πήραν τη νίκη με 3-2 σετ © Eurokinissi/Σωτήρης Δημητρόπουλος

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Κάναμε μία μεγάλη ανατροπή. Νιώσαμε και στο 2ο σετ πως μπορούσαμε να το πάρουμε και να ισοφαρίσουμε. Παίξαμε με ένα μεγάλο αντίπαλο και έγινε ένα μεγάλο παιχνίδι. Τα λάθη που κάναμε ήταν στο τελείωμα του 2ου σετ. Μέχρι τότε ο Ολυμπιακός μας πίεζε στο σερβίς. Αυτές οι δύο ομάδες είναι τεράστιες. Θα τις δούμε και στο μέλλον να κονταροχτυπιούνται και να δίνουν δύο μεγάλους αγώνες στους ημιτελικούς του Τσάλεντζ Καπ.

Η σημερινή εικόνα στο γήπεδο ήταν φοβερή. Οι παίκτες, οι προπονητές και ο κόσμος έφτιξαν μία ωραία ατμόσφαιρα που πρέπει να γίνει παράδειγμα. Η απουσία του Ζήση για τρεις μήνες ήταν μεγάλη. Είναι δύσκολο για μία ομάδα να το αντέξει με τόσο δύσκολα ματς. Παρόλα αυτά τα έχουμε καταφέρει αρκετά καλά μέχρι τώρα. Δεν ήταν έτοιμος ο Ζήσης αλλά και αυτή η παρουσία που είχε μας βοήθησε πολύ. Δε μετράει η απώλεια βαθμών. Θα τα δούμε στο τέλος αυτά. Ο Παναθηναϊκός τα δύο προηγούμενα πρωταθλήματα που πήρε τα πήρε στις έδρες των αντιπάλων. Ευχαριστούμε τον κόσμο που μας έλλειψε λόγω της τιμωρίας στα ματς με ΠΑΟΚ και Φοίνικα».

Ο πασαδόρος του Παναθηναϊκού Άξελ Γιάκομπσεν δήλωσε: «Ήταν πολύ δυνατό μας ματς. Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό αλλά και σε μας. Δυσκολευτήκαμε αρκετά στην αρχή του αγώνα. Στο δεύτερο σετ ήμασταν μπροστά αλλά δε μπορέσαμε να τελειώσουμε 2-3 σημαντικές μπάλες. Δεν τα παρατήσαμε στο 2-0, συνεχίσαμε τη μάχη μας, παίξαμε με την καρδιά μας και πήραμε τη νίκη».

O προπονητής του Ολυμπιακού Αλμπέρτο Τζουλιάνι δήλωσε: «Παίξαμε βόλεϊ στο επίπεδο μας για δύο σετ, όμως μετά από κάποιες καταστάσεις χάσαμε τη συγκέντρωση μας, δεν ήταν δικαιολογία ότι δεν ήμασταν πλήρεις σε αυτό το παιχνίδι. Τώρα, πρέπει να χρησιμοποιήσουμε αυτό το ματς, για να βελτιώσουμε το παιχνίδι μας».