Μπακς - Σέλτικς 2-1: Νέα νίκη στα ημιτελικά του ΝΒΑ με μπροστάρη τον Γιάννη Αντετοκούνμπο

Εντυπωσιακό double double από τον ηγέτη του Μιλγουόκι

2’ ΔΙΑΒΑΣΜΑ

Οι Μιλγουόκι Μπακς έκαναν το 2-1 κόντρα στους Μπόστον Σέλτικς. Κέρδισαν 103-101 με ηγέτη τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, ο οποίος σημείωσε double double.

Στο 2-1 η σειρά ανάμεσα στους Μιλγουόκι Μπακς και τους Μπόστον Σέλτικς για τα ημιτελικά της Ανατολής στο NBA. ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είναι για άλλη μια φορά απολαυστικός στην εντός έδρας νίκη των Μιλγουόκι Μπακς κόντρα στους Μπόστον Σέλτικς.

Η ομάδα του Μιλγουόκι έκανε ένα ακόμη βήμα για την πρόκριση στους τελικούς του ΝΒΑ στην Ανατολική Περιφέρεια, παίρνοντας τη νίκη με 103 - 101 σε ένα αμφίρροπο παιχνίδι με μεγάλη αγωνία και ανατροπές. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο αγωνίστηκε 39 λεπτά και έφτασε σε double-double με:

• 42 πόντους (15/24 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 9/12 βολές),
  • 12 ριμπάουντ,
  • 8 ασίστ,
  • 2 κλεψίματα και
  • 2 τάπες.

Τον ακολούθησε σε απόδοση ο Τζρου Χόλιντεϊ με 25 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ πολύτιμη ήταν η βοήθεια από τον Πατ Κόνατον, ο οποίος -ερχόμενος από τον πάγκο- σημείωσε 11 πόντους και κατέβασε 8 ριμπάουντ.

Από τους Μπόστον Σέλτικς ξεχώρισαν οι Μπράουν (27π, 12 ριμπ.) και Χόρφορντ (22π, 16 ριμπ.). Ο Τζέισον Τέιτουμ ήταν απογοητευτικός με 10 πόντους (4/19 σουτ σε 41:20 λεπτά συμμετοχής).

Μπακς - Σέλτικς: Ο τρίτος αγώνας για τα ημιτελικά του ΝΒΑ στην Ανατολική Περιφέρεια

Οι Μπακς είδαν τους Σέλτικς να επιστρέφουν από το -14 της τρίτης περιόδου, ωστόσο βρήκαν λύσεις στα τελευταία λεπτά. «Ψυχάρα» ο «Greek Freak», έδωσε λύσεις όταν έπρεπε και έδειξε ποιος φαίνεται να είναι το «αφεντικό» στη σειρά με τους Μπόστον Σέλτικς. Με προσωπική ενέργεια ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έδωσε το προβάδισμα στους Μπακς (101-100) και μετά την καλή άμυνα, ο Χόλιντεϊ έκανε το 103-100. Οι Σέλτικς προσπάθησαν αλλά δεν κατάφεραν να οδηγήσουν το παιχνίδι στην παράταση. Ο Σμαρτ είχε 1/2 βολές, χάνοντας επίτηδες τη δεύτερη, με το τελικό σκορ στην αναμέτρηση Μπακς - Σέλτικς να είναι το 103 - 101. Τα δωδεκάλεπτα στον αγώνα ήταν: 22-19, 46-50, 80-67, 103-101.

Υπενθυμίζεται ότι οι Μπόστον Σέλτικς είχαν ισοφαρίσει τους Μπακς σε 1-1 στο προηγούμενο παιχνίδι, καταφέρνοντας να περιορίσουν τον Γιάννη Αντετοκούμπο. Αυτήν τη φορά, όμως, ο Giannis ήταν ασταμάτητος και πήρε από το χέρι την ομάδα του, οδηγώντας την στη νίκη.