Οι Σέλτικς ισοφάρισαν τους Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο στα ημιτελικά

Με σκορ 109-86

Οι Μπόστον Σέλτικς περιόρισαν τον Γιάννη Αντετοκούνμπο στο πρώτο ημίχρονο, πήραν διαφορά ασφαλείας και έφτασαν στο 1-1.

Την ήττα με 109-86 υπέστησαν οι Μιλγουόκι Μπακς μέσα στη Βοστόνη από τους Σέλτικς για τον δεύτερο μεταξύ τους ημιτελικό, σε ένα παιχνίδι που οι Κέλτες «έκλεισαν» για τα καλά τον Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Στο παρκέ, οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και με όπλο τους την σκληρή άμυνα, κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα ασφαλείας ήδη από το ημίχρονο (65-40).

Οι Μπακς προσπάθησαν να πλησιάσουν στο σκορ αλλά μάταια αφού η ομάδα της Βοστόνης δεν έχασε σχεδόν ποτέ τα ηνία του αγώνα και έτσι τα «ελάφια» κατάφεραν να πλησιάσουν μόλις στους 16 πόντους σε κάποιο σημείο του αγώνα.

Για τους πρωταθλητές κορυφαίος ήταν ο Greek Freak με 28 πόντους, 9 ριμπάουντ και 7 ασίστ σε 38 λεπτά συμμετοχής.

Για τους Κέλτες ξεχώρισαν οι Μπράουν (30/5/6) και Τέιτουμ (29/3/8).

Τα δωδεκάλεπτα: 32-21, 65-40, 83-66, 109-86