Euro 2020: Η Τσεχία πέρασε στους «8» και «πάγωσε» την Ολλανδία

Ποια ομάδα θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση

Euro 2020: Οι Τσέχοι πανηγυρίζουν το 2ο γκολ στον αγώνα κόντρα στην Ολλανδία
Euro 2020: Οι Τσέχοι πανηγυρίζουν το 2ο γκολ στον αγώνα κόντρα στην Ολλανδία © EPA / Alex Pantling / POOL

Euro 2020: Η Τσεχία πέρασε στους «8» της διοργάνωσης - Μετά τα δύο γκολ κόντρα στην Ολλανδία.

Στους «8» του Euro 2020 πέρασε το απόγευμα της Κυριακής (27/6) η Τσεχία καταφέρνοντας δύο τέρματα μετά το 80ο λεπτό του αγώνα κόντρα στην Ολλανδία

Η Ολλανδία έπαιζε από το 55ο λεπτό με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Ντε Λιχτ. Από αυτό το λεπτό άλλαξε και το ματς, που για πολλούς μέχρι τότε ήταν υποτονικό. Ο Ντε Λιχτ προσπάθησε να πιάσει τη μπάλα με το χέρι, θέλοντας να διορθώσει το λάθος του και να μην επιτρέψει στον Σικ να βρει τετ-α-τετ με τον Στεκέλενμπουρργκ. Έτσι κέρδισε την κόκκινη κάρτα. Ο Σεργκέι Καράσεφ του έβγαλε αρχικά κίτρινη, ωστόσο, μετά την εξέταση της φάσης από το VAR και από τον ίδιο, η απόφασή του άλλαξε.

Στιγμιότυπο από τον αγώνα Τσεχία - Ολλανδία
Στιγμιότυπο από τον αγώνα Τσεχία - Ολλανδία © EPA / MAURICE VAN STEEN

Η Τσεχία έχασε τεράστια ευκαιρία στο 65΄ με τον Κατεράμπεκ, στο 68΄ πήρε αυτό που άξιζε μετά την αποβολή του Ντε Λιχτ με την κεφαλιά του Χόλες μετά από την κεφαλιά-πάσα του Κάλας. Η Τσεχία βλέποντας τον αντίπαλό της να μην απειλεί «έψαξε» και το δεύτερο γκολ που θα την έστελνε στο Μπακού και το κατάφερε στο 80΄ με τον Σικ, ο οποίος πλάσαρε υποδειγματικά τον Στεκέλενμπουργκ και με το τέταρτο του τέρμα στη διοργάνωση «καθάρισε» το ματς (2-0).

H Τσεχία το ερχόμενο Σάββατο (3/07) στο Μπακού θα αντιμετωπίσει την Δανία.

Ακολουθήστε την Athens Voice στο Google News κι ενημερωθείτε πρώτοι για όλες τις ειδήσεις

ΚΟΡΩΝΟΪΟΣ: Live updates - Τι πρέπει να ξέρουμε για τον κορωνοϊό- Συνεχής ενημέρωση εδώ