Άνετη πρόκριση για Ολυμπιακό

Νίκησε και στη Ρωσία την Κράσνονταρ και μπήκε στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ

Άνετη πρόκριση για Ολυμπιακό. Νίκησε και στη Ρωσία την Κράσνονταρ και μπήκε στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ

Με δεύτερη νίκη, μέσα στη Ρωσία αυτή τη φορά, ο Ολυμπιακός προκρίθηκε πανηγυρικά στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, επικρατώντας με 2-1 της Κράσνονταρ. Έτσι με συνολικό σκορ 6-1 ετοιμάζεται να συμμετάσχει στην κορυφαία γιορτή του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου, με την κλήρωση να γίνεται την Πέμπτη το απόγευμα.

Το άγχος των «ερυθρόλευκων» κράτησε μόλις ένα λεπτό, ίσως και λιγότερο. Στο 10ο λεπτό οι Ρώσοι προηγήθηκαν με γκολ του Ούτκιν, κάτι που ίσως να ανησύχησε κάποιους, αφού στο ποδόσφαιρο πολλά έχουν δει τα μάτια μας.

Όμως με τη σέντρα, η ελληνική ομάδα έφτασε στην ισοφάριση, που ουσιαστικά κλείδωσε και την πρόκριση. Ο Ελ Αραμπί εκμεταλλεύτηκε σύγχυση της αντίπαλης άμυνας και έκανε το 1-1, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 47’ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, δίνοντας μια νίκη που θα βοηθήσει τόσο τον Ολυμπιακό όσο και την Ελλάδα στην κατάταξη της ΟΥΕΦΑ.