Ήττα – σοκ της Μπαρτσελόνα από τη Θέλτα

Η αντίπαλος του Παναθηναϊκού κέρδισε 4-3 τους «μπλαουγκράνα»

EPA/LAVANDEIRA JR

Έτοιμη να πατήσει κορυφή ήταν η Μπαρτσελόνα, όμως το ταξίδι της στο Βίγκο εξελίχθηκε σε εφιάλτη.

Η Θέλτα, που πριν από μερικές ημέρες κινδύνευσε άμεσα από τον Παναθηναϊκό, διέλυσε 4-3 τους «μπλαουγκράνα» που μέσα σε 11 λεπτά στο α΄ ημίχρονο βρέθηκαν πίσω με 3-0 και από τότε έτρεχαν να μαζέψουν τα ...  ασυμμάζευτα με αιχμή του δόρατος τον Πικέ, ο οποίος σκόραρε τρεις φορές!

Η Μπαρτσελόνα έχασε ευκαιρία να περάσει στην κορυφή, καθώς η Ρεάλ νωρίτερα υποχρεώθηκε σε 3η σερί γκέλα από την Έιμπαρ στη Μαδρίτη. Τους "μερένγκες" στην πρώτη θέση έπιασε η Ατλέτικο, καθώς νίκησε 2-0 στην έδρα της Βαλένθια, παρά τις δύο αποκρούσεις πέναλτι από τον Ντιέγκο Άλβες.

Τα γκολ του 4-3: 22' Σίστο, 31' Ιάγο Άσπας, 33' αυτ. Ματιέ, 77' Πάμπλο Ερνάντες / 58' και 87' Πικέ, 64' πέν. Νεϊμάρ.