Superleague: Άνετος ο Ολυμπιακός κέρδισε με 3-0 τον ΠΑΟΚ

Ξέφυγε με 15 βαθμούς από τον Δικέφαλο και «καθάρισε» το πρωτάθλημα

© LATO KLODIAN / EUROKINISSI

Ο Ολυμπιακός διέσυρε με 3-0 τον ΠΑΟΚ και η διαφορά τους έφτασε τους 15 βαθμούς.

Ο Ολυμπιακός έκανε άλλο ένα βήμα τίτλου επικρατώντας στο Γ. Καραϊσκάκης με 3-0 του ΠΑΟΚ και αυξάνοντας τη μεταξύ τους διαφορά στους 15 βαθμούς. Οι Ερυθρόλευκοι που τελευταία στιγμή είδαν τον Ματιέ Βαλμπουενά να μένει εκτός αποστολής, είχαν τρία δοκάρια στο παιχνίδι και το σκορ θα μπορούσε να είναι ακόμη μεγαλύτερο αν δεν σπαταλούσαν αρκετές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς ήταν αρκετά πιο αποτελεσματικοί και προηγήθηκαν στο 50ο λεπτό με γκολ του Ελ Αραμπί έπειτα από υπέροχη ασίστ του Μπουχαλάκη. Έπειτα, όλα έγιναν πιο εύκολα και με τους Ελ Αραμπί και Καμαρά σε μεγάλα κέφια, οι Πειραιώτες έκαναν το 2-0 με τον δεύτερο στο 77.

Το τρίτο γκολ πέτυχε στο 89 ο Μάριους Βρουσάι που είχε περάσει ως αλλαγή λίγο νωρίτερα. Ο Ολυμπιακός με αυτή τη νίκη εκμεταλλεύτηκε και την ήττα της ΑΕΚ από τον ΠΑΣ Γιάννινα και άυξησε την διαφορά από την Ένωση στους 14. Μόνος δεύτερος πλέον είναι ο Άρης με 39 βαθμούς, 12 λιγότερους από τους Ερυθρόλευκους.