Ο ΠΑΟΚ «τελείωσε» Ολυμπιακό και πρωτάθλημα (εικόνες)

Με το πολύ δίκαιο 3-1 οι Θεσσαλονικείς αγκαλιάζουν τον τίτλο

ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός 3-1
ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός 3-1/©INTIME/ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΤΟΣΙΔΗΣ

Από το πρώτο λεπτό του μεγάλου ντέρμπι στην Τούμπα, φάνηκε ότι ο ΠΑΟΚ είχε μπει αποφασισμένος να καθαρίσει τον Ολυμπιακό.

Ενα μακρινό σουτ του Βιεϊρίνια, που κάπου κόντραρε, άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό και έβαλε την ομάδα του Λουτσέσκου σε τροχιά νίκης.

Το σκορ έφτασε στο 3-1, αφού ο Μπίσεσβαρ έκανε το 2-0 και ο Ακπόμ σφράγισε τον θρίαμβο στο 82'. Ο Ποντένσε απλά μείωσε στο τέλος, στη μοναδική ευκαιρία των «ερυθρολεύκων» στο δεύτερο μέρος.

Βιεϊρίνια
Βιεϊρίνια/©INTIME/ΧΡΗΣΤΟΣ ΣΙΑΡΡΗΣ

Μπίσεσβαρ
Μπίσεσβαρ/©INTIME/ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΤΟΣΙΔΗΣ

Ακπόμ
Άκπόμ/©INTIME/ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΤΟΣΙΔΗΣ

Ο ΠΑΟΚ ήταν πιο συμπαγής, πιο παθιασμένος και δεν δυσκολεύτηκε να αυξήσει τη διαφορά στους 9 πόντους από τους αντιπάλους του, οδεύοντας για το πρώτο πρωτάθλημα μετά το 1985. Αντίθετα, οι Πειραιώτες είχαν τεράστια κενά στην άμυνά τους και το πλήρωσαν με τον χειρότερο τρόπο.