Συνεχίζουν Μέσι και Αργεντινή

Νίκη με τα χίλια ζόρια (2-1) επί της Νιγηρίας

© Richard Heathcote/Getty Images/Ideal Image

Η μπλοκαρισμένη Αργεντινή δυσκολευόταν πολύ να διασπάσει την άμυνα της Νιγηρίας και κινδύνευε με οδυνηρό αποκλεισμό. Ο Μέσι άνοιξε το σκορ με γκολάρα, όμως από τη στιγμή που ο Μόουζες ισοφάρισε με πέναλτι, φάνηκαν όλες οι αδυναμίες των Λατίνων. Δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν φάση και πίσω στην άμυνα, είχαν πολλά κενά με τους Αφρικανούς να χάνουν πολλές ευκαιρίες. Στο 86ο λεπτό, ένας αριστεροπόδαρος αμυντικός, ο Μάρκο Ρόχο, βρέθηκε μέσα στην περιοχή και με εξαιρετικό δεξιό σουτ (!) έκανε το 2-1 και έδωσε την πρόκριση στην Αργεντινή.

Στο άλλο ματς, η Ισλανδία ήθελε νίκη-πρόκριση, τη διεκδίκησε ως το τελευταίο λεπτό, αλλά ηττήθηκε στο 89' με 2-1 από την Κροατία που έπαιξε κυρίως με αναπληρωματικούς.