- CITY GUIDE
- PODCAST
-
23°
![daad.jpg daad.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/daad.jpg)
![va-8.jpg va-8.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2019/11/19/va-8.jpg)
Ανταπόκριση και φωτορεπορτάζ από την αξέχαστη συναυλία του Bryan Adams στην Αθήνα.
27 χρόνια μετά την τελευταία φορά, τότε που πολλοί από αυτούς που βρέθηκαν το βράδυ της Δευτέρας στο κλειστό γήπεδο μπάσκετ του ΟΑΚΑ δεν είχαν γεννηθεί ακόμα, ο Bryan Adams επέστρεψε συναυλιακά στην Ελλάδα χαρίζοντας μια όμορφη νύχτα και δείχνοντας πως σε αντίθεση με άλλους που αντιμετωπίζουν τις περιοδείες σαν αγγαρεία για τον ίδιο είναι ένας τρόπος να επικοινωνεί με τον κόσμο. «Αυτό που με κάνει χαρούμενο είναι να συναντώ διαφορετικούς ανθρώπους από διαφορετικά μέρη και να εξερευνώ διαφορετικές κουλτούρες» είχε εξομολογηθεί ο ίδιος στη συνέντευξη που έδωσε στην ATHENS VOICE λίγες μέρες πριν.
![va-4.jpg va-4.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/va-4.jpg)
Με μια μικρή καθυστέρηση, έξυπνα βίντεο που προωθούν την ακτιβιστική του δράση και έναν από τους καλύτερους ήχους που ακούσαμε πρόσφατα, λίγο μετά τις 21.25, η Αθήνα σιγοτραγουδά το «The Last Night On Earth», το «Somebody» και το «Can’t Stop This Thing We Started». Φαλακροί, έφηβοι, γκριζομάλληδες, άνθρωποι που έζησαν τα 80s και μεγάλωσαν με τα τραγούδια του Bryan Adams, άνθρωποι που είχαν την περιέργεια να ακούσουν από κοντά τις επιτυχίες του, γίνονται ένα στο «Run To You», κάτι που ο 60χρονος χαρισματικός τύπος που βρίσκεται στη σκηνή εισπράττει και ανταπαντά με ένα «ευχαριστώ» στα ελληνικά.
Ευδιάθετος, επαγγελματίας, με εκατομμύρια χιλιόμετρα σε γήπεδα, ο Bryan Adams και η μπάντα του επιδόθηκαν σε ένα μοναδικό jam παίζοντας 27 τραγούδια, κάνοντας χιούμορ, παρακινώντας και όχι παρακαλώντας για συμμετοχή. Χωρίς νοσταλγία αλλά με αναφορές στο παρελθόν του, χωρίς την εύκολη λύση των εκτυφλωτικών φώτων αλλά με ένα άψογο light show.
![va-5.jpg va-5.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/va-5.jpg)
Με visuals που αξίζουν βραβεία για την αισθητική τους. Με τον Keith Scott να παραδίδει σεμινάριο κιθάρας και ροκ ψυχής. Τι κι αν δεν είχε τα μακριά μαλλιά που είχε παλιότερα; Αντί να ανεβοκατεβαίνει την ταστιέρα με ταχύτητες Formula 1 για επίδειξη, προτίμησε να της κάνει έρωτα.
![va-18.jpg va-18.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/va-18.jpg)
Κι έτσι χιλιάδες smartphones φώτισαν στο «Shine A Light» το γήπεδο και τη νύχτα, ακούσαμε το «Zorba’s Dance» σαν εισαγωγή πριν το «Have You Ever Really Loved A Woman?», ζητήσαμε «παραγγελία» το «There Will Never Be Another Tonight» και το «Kids Wanna Rock» αφού μας άφησε να του τα ζητήσουμε. Σκεφτήκατε κάποιον ή κάποια για τον οποίον ή την οποία τα κάνετε όλα; «(Everything I Do) I Do It for You».
![va-16.jpg va-16.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/va-16.jpg)
Με το «I Could Get Used to This», τη διασκευή στο «I Fought The Law» των Crickets, την ακουστική εκδοχή στο «Straight From The Heart» και στο «All For Love» η Τρίτη ξημέρωσε λίγο πιο αισιόδοξα και φωτεινά μετά από μια συναυλία που παραλίγο να μην γίνει, όπως ενημέρωσε μετά τη λήξη της η Viva. Ας μην περιμένουμε ξανά 27 χρόνια, Bryan!
![va-7.jpg va-7.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/va-7.jpg)
![va-11.jpg va-11.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/va-11.jpg)
![va-13.jpg va-13.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/va-13.jpg)
![va-15.jpg va-15.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/va-15.jpg)
![va-14.jpg va-14.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/va-14.jpg)
![va-10.jpg va-10.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/va-10.jpg)
![va-6.jpg va-6.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/va-6.jpg)
![va-9.jpg va-9.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/va-9.jpg)
![va-20.jpg va-20.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/va-20.jpg)
![va-17.jpg va-17.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/va-17.jpg)
![va-22.jpg va-22.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/va-22.jpg)
![va-3.jpg va-3.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/va-3.jpg)
![va-2.jpg va-2.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/va-2.jpg)
![va-1.jpg va-1.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/va-1.jpg)
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Η Γαλλίδα superstar έκλεψε τις εντυπώσεις με τα τραγούδια της
Οι Γάλλοι εμφανίσθηκαν μαζί με την τραγουδίστρια της όπερας Marina Viotti
Ένας μοναδικός μουσικός θεσμός που φέρνει σε επαφή το κοινό του νησιού και τους επισκέπτες του
Clash, Culture Club, The Stranglers, Cure και πολλά άλλα μεγάλα ονόματα της παγκόσμιας σκηνής βρέθηκαν στο Καλλιμάρμαρο
Ο Nergal δεν έκρυψε ποτέ τη γοητεία που του ασκούν και άλλες πλευρές του «σκοτεινού ήχου»
Οι Coldplay ανέφεραν για πρώτη φορά το project στο «Everyday Life» άλμπουμ του 2019
Μουσική, χορός και summer vibes σε ένα από τα μεγαλύτερα φεστιβάλ του κόσμου
Σε μία συνεργασία-έκπληξη με την τραγουδίστρια της όπερας Marina Viotti
Σειρά δράσεων για την τρίτη ηλικία - Το πρόγραμμα των εκδηλώσεων στο λεκανοπέδιο
Στη βραχεία λίστα με το «Lives Outgrown» - Είχε κατακτήσει το βραβείο το 1995
Placebo, Lenny Kravitz, ο Κώστας Χατζής και η Δανιέλα Χατζή με την Ελπίδα και άλλοι «ντύνουν» μουσικά τον τελευταίο μήνα του καλοκαιριου
Τι είπε για το πώς ξεκίνησε το τραγούδι
Mιλήσαμε με τον καλλιτέχνη για τον παππού του, το "Out Here Drinking", το TikTok και, φυσικά, την Άννα Βίσση
Ο Damiano και η παρέα του έβαλαν φωτιά στο ΟΑΚΑ
Το ιστορικό metal σχήμα συγκεντρώνει πόρους για την καταπολέμηση της πείνας και την ανακούφιση από καταστροφές
Υπάρχει και εκρηξιγενές, επαναστατικό Rock ‘n’ Roll που δεν σε στέλνει σώνει και καλά άψαλτο πριν την ώρα σου
Ο γνωστός μουσικός και συνθέτης μάς προετοιμάζει για τη μεγάλη του συναυλία στο Ηρώδειο
Θα είναι η δεύτερη φορά που θα τραγουδήσει σε Ολυμπιάδα μετά την Ατλάντα
Ο επιδραστικός μουσικός έπαιξε πρωταγωνιστικό ρόλο στην αναβίωση της δεκαετίας του '60
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.