- CITY GUIDE
- PODCAST
-
24°
![15189-33806.jpg 15189-33806.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2011/07/06/15189-33806.jpg)
Ο πρώην μπασίστας των θρυλικών Pink Floyd σε τρεις εμφανίσεις που σημαδεύουν τη φετινή συναυλιακή σεζόν. Η παγκόσμια περιοδεία «The Wall Live» με την περφεκτιονιστική ματιά του Roger Waters τριάντα χρόνια από τη δημιουργία του εμβληματικού άλμπουμ των Pink Floyd, ξεκίνησε τον περασμένο Σεπτέμβριο από το Τορόντο του Καναδά, περιόδευσε σε μια σειρά από μεγάλες πόλεις της Βορείου Αμερικής, προσγειώθηκε στην Ευρώπη και μετά από δημόσια απαίτηση κάνει τριήμερη στάση και στην Αθήνα. To «The Wall Live» είναι ακόμη πιο κοντά στην αισθητική και το ύφος των μουσικών παραστάσεων των Pink Floyd του 1980, παρά στην παρουσίαση του έργου από τον ίδιο, με αφορμή τον εορτασμό για την Πτώση του Τείχους του Βερολίνου, τον Ιούλιο του 1990. Στη σκηνή θα υπάρχει ένα πραγματικό τοίχος (74 μέτρα πλάτος και 11 μέτρα ύψος), που θα κατασκευαστεί κατά τη διάρκεια του πρώτου μέρους του σόου, για να γκρεμιστεί λίγο πριν το τέλος του. Μάλιστα ο Waters επέλεξε την παράσταση της 8ης Ιουλίου στο Κλειστό Γήπεδο Μπάσκετ του ΟΑΚΑ για την κινηματογράφησή της, εξηγώντας πως οι λόγοι είναι το εξαιρετικό venue, που ανταποκρίνεται πλήρως στις ανάγκες της τεράστιας παραγωγής του THE WALL LIVE αλλά και στις ιδιαίτερες απαιτήσεις μιας κινηματογράφησης που προορίζεται για κινηματογραφική διανομή και κυκλοφορία σε Blu-Ray, αλλά και το ελληνικό κοινό, που τον εντυπωσίασε και τον κέρδισε με τον ενθουσιασμό του, όταν, πριν λίγα χρόνια, βρέθηκε ξανά στην Αθήνα, και πιο συγκεκριμένα στο Terra Vibe Park, στο πλαίσιο της περιοδείας «The Dark Side Of The Moon». Για το λόγο αυτό πρέπει να ξέρεις ότι όποιος φέρει μαζί του κάμερα ή κινητό, δεν θα μπορεί να εισέλθει στο χώρο, ακόμη κι αν έχει αγοράσει ήδη εισιτήριο. Το πρόβλημα δεν είναι η λήψη αλλά η χρήση flash, που θα χαλάσει την κινηματογράφηση της συναυλίας. Οπότε, βάλε και εσύ το λιθαράκι σου στον Τοίχο για να πάνε όλα καλά.
Info Στις 8, 9 & 12 Ιουλίου, Κλειστό Γήπεδο Μπάσκετ ΟΑΚΑ, Mαρούσι. Είσοδος PL1 (Άνω διάζωμα): € 55, PL2 (Αρένα): € 65, PL3 (Κάτω διάζωμα): € 88, PL4 (V.I.P.): € 145. Προπώληση: Ticket Ηouse, Πανεπιστημίου 42, 210 3608.366, ticketpro.gr, tickethouse.gr.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Η Γαλλίδα superstar έκλεψε τις εντυπώσεις με τα τραγούδια της
Οι Γάλλοι εμφανίσθηκαν μαζί με την τραγουδίστρια της όπερας Marina Viotti
Ένας μοναδικός μουσικός θεσμός που φέρνει σε επαφή το κοινό του νησιού και τους επισκέπτες του
Clash, Culture Club, The Stranglers, Cure και πολλά άλλα μεγάλα ονόματα της παγκόσμιας σκηνής βρέθηκαν στο Καλλιμάρμαρο
Ο Nergal δεν έκρυψε ποτέ τη γοητεία που του ασκούν και άλλες πλευρές του «σκοτεινού ήχου»
Οι Coldplay ανέφεραν για πρώτη φορά το project στο «Everyday Life» άλμπουμ του 2019
Μουσική, χορός και summer vibes σε ένα από τα μεγαλύτερα φεστιβάλ του κόσμου
Σε μία συνεργασία-έκπληξη με την τραγουδίστρια της όπερας Marina Viotti
Σειρά δράσεων για την τρίτη ηλικία - Το πρόγραμμα των εκδηλώσεων στο λεκανοπέδιο
Στη βραχεία λίστα με το «Lives Outgrown» - Είχε κατακτήσει το βραβείο το 1995
Placebo, Lenny Kravitz, ο Κώστας Χατζής και η Δανιέλα Χατζή με την Ελπίδα και άλλοι «ντύνουν» μουσικά τον τελευταίο μήνα του καλοκαιριου
Τι είπε για το πώς ξεκίνησε το τραγούδι
Mιλήσαμε με τον καλλιτέχνη για τον παππού του, το "Out Here Drinking", το TikTok και, φυσικά, την Άννα Βίσση
Ο Damiano και η παρέα του έβαλαν φωτιά στο ΟΑΚΑ
Το ιστορικό metal σχήμα συγκεντρώνει πόρους για την καταπολέμηση της πείνας και την ανακούφιση από καταστροφές
Υπάρχει και εκρηξιγενές, επαναστατικό Rock ‘n’ Roll που δεν σε στέλνει σώνει και καλά άψαλτο πριν την ώρα σου
Ο γνωστός μουσικός και συνθέτης μάς προετοιμάζει για τη μεγάλη του συναυλία στο Ηρώδειο
Θα είναι η δεύτερη φορά που θα τραγουδήσει σε Ολυμπιάδα μετά την Ατλάντα
Ο επιδραστικός μουσικός έπαιξε πρωταγωνιστικό ρόλο στην αναβίωση της δεκαετίας του '60
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.