- CITY GUIDE
- PODCAST
-
23°
Η τέχνη στην Ύδρα σερβίρεται με ταλιατέλες
Κρεμονίνι, Ροσελίνι και Φελίνι γαρνίρουν τις εκδηλώσεις ενός τριημέρου αλα ιταλικά
Έχουμε μετακόμιση. Η μεσογειακή «μπότα» και χώρα της Αναγέννησης κάνει διακοπές σε ελληνικό νησί και έχει πακετάρει όλη την περιουσία της. Η Ιταλία μεταφέρει τον πολιτισμό, τις γεύσεις και τον ήχο της στο νησί της Ύδρας, σε μία πολιτισμική συνάντηση που συστήνει την ιταλική φινέτσα στην ελληνική απλότητα.
Ένα τριήμερο τέχνης και γεύσης γίνεται ευκαιρία για κοντινή απόδραση με εκδηλώσεις που είναι αφιερωμένες σε μια από τις σημαντικότερες μορφές τις νέας παραστατικής ευρωπαϊκής ζωγραφικής και δάσκαλο πολλών σύγχρονων Ελλήνων καλλιτεχνών, τον Λοενάρτνο Κρεμονίνι.
Φυλασσόμενη διάβαση, 1975-1976
Ο Δήμος της Ύδρας σε συνεργασία με την ιταλική πρεσβεία της Αθήνας, το ιταλικό Ινστιτούτο Αθήνας, το Ιστορικό Αρχείο Μουσείο Ύδρας, την Κινηματογραφική Λέσχη Ύδρας και τα ιταλικά εστιατόρια του νησιού, διοργανώνουν ένα τριήμερο αφιέρωμα αλά ιταλικά.
Η Σιέστα, 2014
Η διευθύντρια του μουσείου κ. Ντίνα Αδαμοπούλου οργανώνει μια μεγάλη ανθολογική έκθεση του Ιταλού ζωγράφου Λεονάρντο Κρεμονίνι με τίτλο «Οι αυθάδειες του ήλιου». Με την επιμέλεια του ζωγράφου Αλέξη Βερούκα παρουσιάζονται 32 συνολικά έργα του Κρεμονίνι. Την έκθεση με λάδια, έργα σε χαρτί και χαρακτικά θα εγκαινιάσει ο πρέσβης της ιταλικής δημοκρατίας κ. Λουίτζι Μαράς.
Οι αυθάδειες του ήλιου, 1974
Μετά την έναρξη των εκδηλώσεων, στον υπαίθριο χώρο θεάτρου και συναυλιών του μουσείου, η διεθνούς φήμης σολίστ Σβετλάνα Καρπούρκινα θα παρουσιάσει έργα Ιταλών συνθετών στο πιάνο.
Τα ανώφελα καταφύγια, 1986-1987
Από την κινηματογραφική λέσχη Ύδρας και τον πρόεδρό της κ. Λάκη Χρηστίδη σε συνεργασία με τον σκηνοθέτη και εικαστικό κ. Παναγιώτη Ράππα, οργανώνονται και τις τρεις βραδιές προβολές ταινιών του ιταλικού νεορεαλισμού.
Το απολωλός πρόβατο ανευρέθη, 1999
Στον θερινό κινηματογράφο της Λέσχης, ανάμεσα σε δύο προβολές θα πραγματοποιηθεί συζήτηση για το ιταλικό σινεμά με τον σκηνοθέτη Θανάση Ρεντζή και τον Παναγιώτη Ράππα.
Για κάθε μέρα του αφιερώματος ένα εντελώς πρωτότυπο πιάτο ιταλικής κουζίνας και ένα απεριτίφ θα δίνετε δώρο στους πελάτες από τους σεφ των τριών ιταλικών εστιατορίων του νησιού.
Λεονάρντο Κρεμονίνι
Info:
«Τρείς μέρες Ιταλία», 2/9 - 4/9, 20:30, Ιστορικό Αρχείο Μουσείο Ύδρας, 22980-52355/ 22980-54142
«ΛεονάρτνοΚρεμονίνι: οι αυθάδειες του ήλιου», 3/9 - 30/10, 09:00 -16:00 και 17:30 - 21:00, Ιστορικό Αρχείο Μουσείο Ύδρας, 22980-52355/ 22980-54142
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Όσα μας είπαν οι δύο Λιθουανοί καλλιτέχνες για την έκθεση-«συνάντηση» με τον φίλο τους Klaus Pfeiffer
Διάσημοι και ιστορικοί καλλιτέχνες, σύγχρονες και γυναικείες φωνές δίνουν το παρών τον Αύγουστο σε μουσεία και γκαλερί
Ήταν ιδρυτής της Αίθουσας Τέχνης Καππάτος και διοργανωτής της σειράς εκθέσεων Rooms
Μπήκαμε για λίγο στον κόσμο του γάλλου σκιτσογράφου
Ένας δημιουργικός κύκλος επτά εκθέσεων ύφανσης ολοκληρώνεται στην Ύδρα
Η διευθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης μας μίλησε για τη νέα περιοδική έκθεση και μοιράστηκε μαζί μας τις σκέψεις της για την τέχνη και τη δημοκρατία
Ένα πραγματικό στολίδι στο κέντρο της Ερμούπολης
Αναδρομική έκθεση του «παγκόσμιου» Ελληνοαμερικανού εικαστικού φιλοξενείται στην γκαλερί Blender στη Γλυφάδα
Τα έργα έφτασαν έγιναν γνωστά σε όλο τον κόσμο
Το τελευταίο κεφάλαιο της ενότητας Mīres της καλλιτέχνιδας παρουσιάζεται στο Πολιτιστικό Κέντρο Μαριάνθη Σίμου στον Αρτεμώνα Σίφνου
Πες μου το καλοκαιρινό σου στέκι, να σου πω έργα ποιων καλλιτεχνών θα δεις. Και φέτος, στα ελληνικά νησιά υπάρχουν εκθεσιακά ραντεβού για κάθε φιλότεχνη διάθεση
O «καταραμένος» ζωγράφος που πέθανε στα 35 του - Μαζί του στον θάνατο και η μούσα της ζωής του
Η ζωγράφος που κατάγεται από τη Ρωσία, μεγάλωσε στον Καναδά και ερωτεύτηκε την Ελλάδα ζωγραφίζει τη Μάνη
140 έργα από 55 δημιουργούς ανιχνεύουν τις καλλιτεχνικές πρακτικές που γεννήθηκαν μέσα από τον αγώνα για ελευθερία σε Ελλάδα, Ισπανία, Πορτογαλία τις δεκαετίες 1960-1970
Είδαμε στην Κρήτη τα έργα που διακρίθηκαν φέτος στον εικαστικό θεσμό και σας συστήνουμε τους δημιουργούς τους
Ποια είναι η ιστορικός τέχνης που θα ηγηθεί του μεγαλύτερου πολιτιστικού οργανισμού της Γερμανίας
Μια έκθεση στο Χίμαιρα art & craft για την πρώτη Πανδώρα και για όλες τις Πανδώρες του κόσμου που βιώνουν την αδικία, τον σεξισμό, τις διακρίσεις και τις προκαταλήψεις
Ο Νίκος Καββαδάς κατέγραψε σε μία πλατφόρμα όλες τις χρήσιμες πληροφορίες για τα μουσεία που βρίσκονται σε κάθε γωνιά της χώρας
Ένα μοναδικό έργο τέχνης που συνοδεύει το νέο μας τεύχος
Η επιμελήτρια Άννα Μυκονιάτη μας συστήνει την Ελληνίδα ζωγράφο του μοντερνισμού πίσω από τα αινιγματικά σχέδια που παρουσιάζει το ΕΜΣΤ
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.