- CITY GUIDE
- PODCAST
-
24°
Συναυλίες, παραστάσεις και events που θα διώξουν τn φθινοπωρινή μελαγχολία
Ό,τι πιάνει το μάτι και ό,τι παίζει στην πόλη αυτό το φθινόπωρο
Πάλι εδώ! Δραπέτευσες για λίγο, τώρα γύρισες, άλλωστε ποτέ δεν εγκαταλείπεις για πολύ. Μετά το νησί, το πάτωμα του σπιτιού σου φαίνεται πολύ επίπεδο. Πώς πέρασαν οι μέρες, αναρωτιούνται στις παρέες. Πολλά «πού πήγες», «πώς ήταν», «μην πεις καλό χειμώνα» και «γιατί γύρισα». Η πρώτη βόλτα στα γνωστά μέρη μετά τις διακοπές είναι αναγνωριστική. Να θυμηθείς ξανά τι αγαπάς στους ίδιους αυτούς δρόμους. Έχουν πολλά να δεις, τόσα ώστε να μη μελαγχολήσεις. Κι αν δεν ξέρεις πού να πας ή από πού ν’ αρχίσεις, εμείς είμαστε εδώ!
Αυτά θα κάνουν την επιστροφή μας από τις διακοπές συναρπαστική
▶ Κάθε χρόνο τέτοιες μέρες, Ελευσίνα. Μέχρι τις 15 Οκτώβρη τα Αισχύλεια θα «κλείνουν» τα βράδια μας. Στο Παλαιό Ελαιουργείο ταιριάζει πολύ η Άλκηστη του Ευριπίδη (11/9). Σε παραγωγή Εθνικού Θεάτρου και σκηνοθεσία Κατερίνας Ευαγγελάτου αναβιώνει το σπουδαίο κείμενο που πέρασε φέτος και από την Επίδαυρο με 16.500 θεατές. Ο Σεπτέμβριος στην Ελευσίνα επιφυλάσσει ακόμα θέατρο («Ειρήνη», «Οιδίπους επί Κολωνώ» κ.ά.), συναυλίες (13/9 Μουσική παράσταση Κώστας Λειβαδάς με τους Γ. Κότσιρα/ Ε. Τσαλιγοπούλου/ Β. Σκουλά, 15/9 Μίλτος Πασχαλίδης, 16/9 Λεωνίδας Μπαλάφας) και πολλές ακόμα εκδηλώσεις που αξίζουν μια ματιά στο πρόγραμμα του αγαπημένου φθινοπωρινού φεστιβάλ.
▶ Θα είναι ωραία και στο live του The Boy (Αλέξανδρος Βούλγαρης) στο six d.o.g.s (14/9). Με τραγούδια του νέου του album «Έτοιμοι Δύο», ίσως και ακόμα πιο νέα τραγούδια, το στενό της Αβραμιώτου θα γεμίσει κόσμο, νότες και κάπως έτσι εμείς κι εκείνο θα επιστρέψουμε στις συνήθειές μας.
▶ Δεν πρέπει να σου ξεφύγει και το «La la land in concert» (8 & 9/9). Σιγομουρμούριζες City of stars από το καταχείμωνο, όταν είδες το κινηματογραφικό μιούζικαλ που οι περισσότεροι λάτρεψαν. Το αν άξιζε η ταινία μπορεί να τεθεί υπό συζήτηση, το αν άρεσε η μουσική της όμως είναι αδιαπραγμάτευτο! Τα τραγούδια με άρωμα παλιού Χόλιγουντ, όλο χαρά και υπέροχες μελωδίες, μας κόλλησαν στον υπέρτατο βαθμό, γι’ αυτό ετοιμάσου να τα απολαύσεις από 73μελή ζωντανή ορχήστρα και jazz ensemble στην ατμοσφαιρική σκηνή του Gazi Music Hall. Δεν ξέρω πόσο καλύτερα μπορεί να περάσει ένα φθινοπωρινό βράδυ, αν όχι σε αυτό το μαγικό μέρος, με μουσικό χαλί το βραβευμένο με Oscar soundtrack της ταινίας της χρονιάς.
▶ Επίσης, με ελεύθερη είσοδο η ομάδα χορού Αμάλγαμα της Μαρίας Γοργία παρουσιάζει από 29/9 μέχρι και 14/10 το έργο «Το Μονόπετρο του Πύργου, version 2!» στον Χώρο Αμάλγαμα (Μενάνδρου 47, 5ος όροφος).
▶ Το Βρυσάκι, ο ενδιαφέρων χώρος τέχνης της Πλάκας, φιλοξενεί την έκθεση φωτογραφίας «5» (15-18/9) του φωτογράφου και δασκάλου Διονύση Κούτση, που παρουσιάζει δουλειές των μαθητών του με πέντε διαφορετικούς τρόπους προσέγγισης της φωτογραφίας. Είδαν θολά μέσα από μηχανές υψηλής ευκρίνειας, χρησιμοποίησαν μηχανές μίας χρήσης, ακόμα και ληγμένα φιλμ, επιχειρώντας μία φωτογραφική περιπλάνηση στο απρόσμενο.
▶ Μια σωστή βόλτα αντι-μελαγχολίας θα σε οδηγούσε και στο Athens Beer Festival (έως 11/9) στο Αμαξοστάσιο, για ευνόητους λόγους. Εκατοντάδες μπίρες, κάθε μέρα από τις 18.00 μέχρι τις 02.00 και εισιτήρια από €3. Συναυλίες καθημερινά, street food και μπίρες παντού.
▶ Για κομιξάδες ο πρώτος μήνας του φθινοπώρου επιφυλάσσει την πολύχρωμη μάζωξη αυτής της ιδιαίτερης «κάστας» των πορωμένων του είδους. Κόμικς, εικονογράφηση και δημιουργίες για το φανταστικό στην ομαδική έκθεση 76 Ελλήνων «Εν Αιθρία 8» (14-30/9) στην Γκαλερί Κέννεντυ της Ελληνοαμερικανικής Ένωσης (Μασσαλίας 22, Κολωνάκι).
▶ Στα κλασικά ραντεβού του Σεπτέμβρη, το πολύ αγαπητό κινηματογραφικό event. Oι Νύχτες Πρεμιέρας (20/9-1/10) αναμένονται με ενθουσιασμό γιατί είναι θεσμός να περιμένεις στην ουρά για εισιτήριο ή κάρτα προβολών στo Όπερα, τον Δαναό και το Ideal, και ξέρεις ότι θα το κάνεις και φέτος κι ας μην έχει ανακοινωθεί ακόμα το πρόγραμμα, που αναμένεται βέβαια στις 13 του μήνα.
▶ Σε μία πολύ ζηλευτή αυλή στη Θουκυδίδου (αρ. 13) το Μορφωτικό Ίδρυμα Εθνικής Τραπέζης ετοιμάζει με ελεύθερη είσοδο τη μουσική συνάντηση του Νίκου Ξυδάκη με τον Μιχάλη Γκανά, «Γυάλινα Γιάννενα» (22 & 23/9, 20.30), τον «Λεντς» του Γκέοργκ Μπύχνερ, από την ομάδα Kursk, σε σκηνοθεσία Χάρη Φραγκούλη (25 & 26/9, 20.30) και μουσική βραδιά με έργα Γκαμπριέλ Φορέ και Καρλ Μαρία φον Βέμπερ, με τους Κλεοπάτρα Κυρτάτα στο φλάουτο, Σταύρο Παργινό στο τσέλο και Κατερίνα Τοπαλίδου στο πιάνο (29/9, 20.30).
▶ Για swing, gypsy jazz και ψώνια έρχεται το The Meet Market - Django Fest Edition (16 & 17/9) στην Τεχνόπολη Δήμου Αθηναίων. Οι συστάσεις περιττές για άλλη μία θεσμοθετημένη συνάντηση του Σεπτέμβρη με δωρεάν είσοδο, μια μεγάλη γιορτή με πάνω από 100 περίπτερα, σεμινάρια μουσικής, workshops και παριζιάνικη τζαζ που σε ξεμυαλίζει.
▶ Ραντεβού και στο 9ο Race for the Cure την 1η Οκτωβρίου και θα τρέξουμε πάλι από το Ζάππειο στηρίζοντας με όση δύναμη έχουμε τον Πανελλήνιο Σύλλογο Γυναικών με Καρκίνο Μαστού «Άλμα Ζωής». Ανοίγεις το ημερολόγιο και σημειώνεις να θυμηθείς να δηλώσεις συμμετοχή.
▶ Το βλέμμα στραμμένο ψηλά για αδρεναλίνη, πολύ θέαμα και τρελές πτήσεις στο Athens Flying Week Show (16 & 17/9) στην Τανάγρα. Εδώ θα γίνει χαμός. Από τα μεγαλύτερα event επιδείξεων αεροσκαφών με επισκέπτες και ομάδες πτήσεων απ’ όλο τον κόσμο σε ένα show που γίνεται εμπειρία.
▶ Νέο ραδιόφωνο στην πόλη. Στους 102,5 ακούτε ήδη τη «Φωνή της Αθήνας», το ραδιόφωνο της ATHENS VOICE. Μείνετε συντονισμένοι!
▶ Τσέκαρε την ATHENS VOICE και καθημερινά το www.athensvoice.gr για να μάθεις τα κλασικά κι αγαπημένα, συναυλίες ελλήνων καλλιτεχνών, όλες τις μεγάλες θεατρικές παραγωγές, τα φεστιβάλ, τα μεγάλα θεάματα, πάρτι και events που διαδίδονται από στόμα σε στόμα, στις κολόνες και τους τοίχους, αλλά και στον online κόσμο μας που δεν κρατάει τίποτα μυστικό.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Πού θα ζήσεις τον έρωτά σου και θα πεις τα καλοκαιρινά τα «Σ’ αγαπώ»
Μιλήσαμε για το 8wheels9lives, την κοινότητα των rollers στην Αθήνα, τo όνειρο μιας roller disco αλλά και τη γυναικεία ενδυνάμωση και μόδα
Οι δροσερές γαλάζιες οάσεις στην πόλη σε περιμένουν
Καλές οι οργανωμένες παραλίες, αλλά ακριβές. Εδώ προτείνουμε τις καλύτερες ανοργάνωτες.
Δεν χρειάζεται να βγάζεις γούστα και να αναζητάς εξτρίμ εμπειρίες για να πας στην Ομόνοια
«Ο καλύτερος πρωθυπουργός θα ήταν ο κύριος Δημήτρης που έχει το Mini Market απέναντι από το σπίτι μου»
Θα δημιουργηθεί πολυλειτουργικό συγκρότημα - Εικόνες του έργου
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που αγαπούσαν, που αγαπούν, που θα αγαπούν, και το δείχνουν με ένα διήγημα τριών λέξεων γραμμένο σε μια σελίδα από ασβέστη
Πόσο αυξήθηκε η θερμοκρασία της Αθήνας τα τελευταία χρόνια; Ποιες είναι οι πιο θερμές περιοχές της πόλης; Πώς θα αντιμετωπιστεί ο καύσωνας;
Λατέρνες, παγκάκια, γλάστρες και κολώνες φωτισμού σε μικρογραφία, στήνονται σε διάφορα σημεία
Χάρης Δούκας: «Δημιουργούμε σύγχρονους, ασφαλείς και ελεύθερους χώρους για τα παιδιά»
Το Πάρκο Σταύρος Νιάρχος μετατρέπεται σε μοναδικό σημείο συνάντησης
Ποιος δε θα ’θελε να ξεκινήσει από εδώ να κατακτήσει τον κόσμο;
20 ερωτήσεις για να πάρεις «πράσινη κάρτα» για τα ΝουΠου
Η επένδυση των 53 εκ. ευρώ σηματοδοτεί μια νέα εποχή για την Αθηναϊκή Ριβιέρα και τον ελληνικό τουρισμό
Ο μεγαλύτερος αθηναϊκός φόβος μου είναι να μην κολλήσω στην κίνηση και πεινάω
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Ξενάγηση σε ένα από τα μεγαλύτερα ερευνητικά κέντρα της χώρας
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.