- CITY GUIDE
- PODCAST
-
23°
Μπούφαλος και Noah: 2 νέες αφίξεις για ένα νόστιμο καλοκαίρι
Πάμε για burger και μετά για ποτό;
![2 καινούργια στέκια για το καλοκαίρι Μπούφαλος και Noah, δύο καινούργια στέκια για το καλοκαίρι](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2020/06/03/thumbnail_sak04758.jpg)
Μπούφαλος και Noah: Οι δύο νέες αφίξεις στο κέντρο της Αθήνας για burger και cocktail
Τι θέλουμε από αυτό το καλοκαίρι; Λίγη ξεγνοιασιά. Νόστιμο φαγητό και δροσερά ποτά. Τσεκ και στα δύο: αυτή η καλοκαιρινή βόλτα ξεκινά από την πλατεία Αγίου Γεωργίου, όπου μόλις έφτασε το καινούργιο, πολλά υποσχόμενο μπεργκεράδικο της πόλης και καταλήγει στο Πάρκο Ελευθερίας και στο ολοκαίνουργιο Noah για cocktail, ποτά και μουσικάρες.
Μπούφαλος
Η αλήθεια είναι πως από την Κυψέλη έλειπε ένα «τίμιο» μπεργκεράδικο. Αυτό το κενό ήρθε να καλύψει ο Μπούφαλος με τα πλούσια, χορταστικά, ζουμερά burgers του. Με μπιφτέκι από 100% μοσχαρίσιο κιμά, ψωμάκι brioche και λαχταριστούς συνδυασμούς αυτά τα μπιφτεκόψωμα μάλλον θα γίνουν το νέο trend της πλατείας (Αγίου Γεωργίου).
![dsc_5876.jpg dsc_5876.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/dsc_5876.jpg)
Στον κατάλογο υπάρχουν 9 προτάσεις και αν δυσκολεύεσαι στην επιλογή, προτείνουμε να ξεκινήσεις από το Big Apple (καπνιστή μοσχαρίσια μπριζόλα, sauerkraut μοτσαρέλα, ντομάτα, BBQ σος) ή το ομώνυμο «Μπούφαλος» (μπιφτέκι 220γρ., μπέικον, έμενταλ, αβοκάντο, πίκλα κόκκινου κρεμμυδιού, ντομάτα, σαλάτα, αρωματικό βούτυρο και σος Μπούφαλος), που έχει ήδη γίνει το best seller στη μία εβδομάδα που λειτουργεί ο Μπούφαλος. Για να συνοδέψεις το burger σου θα βρεις σαλάτες, διάφορα ορεκτικά (δοκίμασε τα chicken hot spots που στα αλήθεια είναι παναρισμένο κοτόπουλο σε μορφή… γλειφιτζουριού), υπερμεγέθη σάντουιτς και corn dogs που σερβίρονται μέσα σε φρεσκοψημένες βάφλες! Επτανήσου 13, Κυψέλη, 2108238082
Noah
To ολόφρεσκο Noah άνοιξε τα πανιά του μόλις τη Δευτέρα 1η Ιουνίου και φωνάζει ολόκληρο «καλοκαίρι». Βρίσκεται μέσα στο Πάρκο Ελευθερίας, δίπλα στο Μέγαρο Μουσικής (δηλαδή ακριβώς εκεί όπου χτυπάει η καρδιά της πολύβουης Βασιλίσσης Σοφίας) και παρόλα αυτά σου δίνει την αίσθηση ότι βρίσκεσαι στη μέση του Αιγαίου και κάνεις τις ωραιότερες διακοπές της ζωής σου. Ψάθινα φωτιστικά, έντονα χρώματα (τον σχεδιασμό ανέλαβε ο Άλεξ Πετράκης), η μυρωδιά του γιασεμιού να απλώνεται παντού, ρομαντικά φωτάκια και σήμα κατατεθέν το μεγάλο σιντριβάνι στην είσοδο με ένα χέρι-γλυπτό που σχηματίζει τη λέξη «αγάπη» στη γλώσσα της νοηματικής.
![Noah για cocktail στο Πάρκο Ελευθερίας Noah για cocktail στο Πάρκο Ελευθερίας](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/thumbnail_sak04709.jpg)
Το Noah ανοίγει από τις 09.00 το πρωί σερβίροντας υπέροχο καφέ (taf), πλούσια πρωινά και από το μεσημέρι και μετά συνεχίζει με ένα νόστιμο κατάλογο στον οποίο πρωταγωνιστούν οι πίτσες, τα χορτοφαγικά-vegan πιάτα και λοιπές νοστιμιές. Τα ωραία δεν τελειώνουν εδώ καθώς το Noah, περισσότερο από ένα στέκι, θέλει να είναι τρόπος ζωής. Έτσι, στον κήπο του θα γίνονται μαθήματα yoga, στον κατάλογό του θα βρεις όλα τα απαραίτητα για ένα τέλειο πικ-νικ στο πάρκο ακριβώς μπροστά, ενώ από τις βλέψεις του δεν λείπουν οι θεατρικές παραστάσεις, τα μαθήματα φωτογραφίας ή οι συναυλίες. Η μουσική άλλωστε είναι η ψυχή του Noah, και σίγουρα θα σε κρατήσει κοντά της για ακόμα ένα ποτό ή ένα άκρως καλοκαιρινό cocktail από τη δυνατή του μπάρα. Πάρκο Ελευθερίας, Μέγαρο Μουσικής, 210 7233419, καθημερινά, 09.00-03.00
![Noah Noah για cocktail στο Πάρκο Ελευθερίας](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/thumbnail_sak04753.jpg)
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Αν λοιπόν τον Αύγουστο βρεθείς στην έρημη Αθήνα, άσε τις ντροπές και δοκίμασε ένα supper club.
Έχει και η Αθήνα γραφικές πλατείες!
Ο δημοφιλής ζαχαροπλάστης και η γνωστή δημοσιογράφος βάζουν στο «μίξερ» όλα όσα αφορούν τη γλυκιά και την αλμυρή κουζίνα
Ψήνονται στη σχάρα κατευθείαν από το ποτάμι, ή τηγανίζονται για τους μερακλήδες
Υλικά και άνθρωποι, ιστορία και παράδοση, γεύσεις και συνταγές δημιουργούν το κατάλληλο σκηνικό ώστε κάθε τόπος να αποτελεί έναν γαστρονομικό προορισμό
«Στην Ελλάδα, το φαγητό δεν είναι απλώς τροφή – είναι ιστορία, πολιτισμός, συναίσθημα.. Κάθε γεύμα φέρνει κοντά τους ανθρώπους και κάθε τραπέζι είναι μια γιορτή ζωής»
Μπαίνουμε στην κουζίνα και μαγειρεύουμε με διάσημα τοπικά προϊόντα από 30 γωνιές της Ελλάδος
Λαχταριστά μπέργκερς, φοβερές πίτσες, άπαιχτα σουβλάκια, ακόμα και σπιτικό φαγητό, όλα είναι εδώ
Φτιάξε και απόλαυσε τις καλύτερε μακαρονάδες ενόψη Ολυμπιακών Αγώνων
Για σουβλάκια, πίτσα, burger ή ό,τι σου έρθει στο μυαλό, μπες στο fagi.gr
Aυθεντικές ιταλικές γεύσεις, μαμαδίστικα πιάτα και American street food
Συνταγές βασισμένες στην εποχικότητα, άριστες πρώτες ύλες και value for money τιμές
Η νέα street food λιχουδιά της Αθήνας συμβαίνει στο Fuddy Duddy Pizza, στην οδό Λέκκα
Ο δημοφιλής ζαχαροπλάστης και η γνωστή δημοσιογράφος βάζουν στο «μίξερ» όλα όσα αφορούν τη γλυκιά και την αλμυρή κουζίνα
Έχει γεύση «πανάκριβη», εστέτ και γκουρμέ
Στο κέντρο της Χώρας, θα το εντοπίσεις και θα το αγαπήσεις αμέσως
Εδώ δεν θα φας «χθεσινό» παγωτό, μόνο υπέροχες γεύσεις με χαμηλά λιπαρά και τόσο όσο ζάχαρη, που φτιάχτηκαν την ημέρα που θα το επισκεφθείς
Ένας ολόκληρος κόσμος νοστιμιάς, πλασμένος από υλικά του πιο λαχταριστού ονείρου
Θα δοκιμάσεις εξαιρετικό French Toast με βατόμουρα και κρέμα πατισερί, αλλά και αλμυρά αβγοπιάτα και φρέσκα σάντουιτς.
Εδώ το φαγητό είναι μοίρασμα που φέρνει κοντά την παρέα και τα cocktails είναι κλασικά και δημιουργούνται με βάση τις αυθεντικές συνταγές
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.