- CITY GUIDE
- PODCAST
-
23°
![6971-132439.jpg 6971-132439.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/6971-132439_0.jpg)
![Gia tin Agapi Xristougenna Stin Poli.jpg Gia tin Agapi Xristougenna Stin Poli.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2019/12/15/2783247-min.jpg)
Η Ελένη Σταματούκου γράφει για τα Χριστούγεννα σε μια πολυκατοικία στο κέντρο της πόλης, για το πώς πρέπει να είναι τα πρωινά μας τα Σάββατα, για τα ταξίδια που θα γίνουν στο μέλλον και για την αγάπη.
Διαβάζεται ακούγοντας αυτό:
Σάββατο νωρίς το πρωί, έχουμε συνέλευση στην πολυκατοικία. Η εκπρόσωπος της εταιρείας που διαχειρίζεται τα κοινόχρηστα, συντονίζει τη συζήτηση και μια δικηγόρος κρατάει τα πρακτικά. Τα θέματα ποικίλα, κοινόχρηστα που δεν πληρώνονται, διαμερίσματα που κατοικούν περιστέρια, κάμερες που τοποθετούνται από «αγνώστους», υπόγεια που παραβιάζονται από τους ενοίκους και γίνονται καταφύγια «αστέγων». Παρακολουθώ το διάλογο. Παράπονα και μια έντονη αδιαφορία σε ένα σουρεαλιστικό σκηνικό, που συνδυάζει την ψυχρότητα της εισόδου των πολυκατοικιών με τον χριστουγεννιάτικο στολισμό και τους αξιοπερίεργους ενοίκους.
Κανένας δεν αναλαμβάνει την ευθύνη για τίποτα. Κλεισμένοι πίσω από μια μεγάλη πόρτα με ένα μικρό «μάτι», να παρατηρούμε κρίνοντας τον κόσμο. Σκέφτομαι τη συζήτηση που είχαμε την Τρίτη για την έννοια της «κανονικότητας» και πώς αυτή παρερμηνεύθηκε και χρησιμοποιήθηκε μέσα στην ιστορία από τις εκάστοτε εξουσίες. «Κανονικότητα» και «παθολογία». Πώς ένας βιολογικός όρος μετατράπηκε σε πολιτικό. Τα Σάββατα δεν πρέπει να είναι έτσι. Τα Σάββατα θέλουν καφέ, μουσική, εφημερίδες, ταινίες, βιβλία και καλή παρέα. Μιλάμε με τον φίλο μου τον Νίκο στο τηλέφωνο. Είναι ερωτευμένος. Ερωτευόμαστε, ακόμα οι άνθρωποι, ευτυχώς.
Κυριακή πρωί, έχω βγει με τις πιτζάμες και τα αθλητικά για να πάρω καφέ. Περιμένω να έρθει η σειρά μου. Στον τοίχο πάνω σε ένα σίδερο είναι «κρεμασμένοι» κάτι καλοκαιρινοί New York Times. Διαβάζω τα «νέα» για την μακρινή γοητευτική Αμερική. Τελικά δεν έκανα ποτέ αυτό το ταξίδι με το αυτοκίνητο που ήθελα. Δεν πειράζει, την επόμενη φορά. Μου ήρθαν όμως στο μυαλό εικόνες πάνω στην ταράτσα μας που έβλεπε όλο το Μανχάταν, τις βόλτες αργά το βράδυ στους 51 δρόμους, τους ανθρώπους που γνωρίσαμε εκεί, τις συζητήσεις μας για τη ζωή, τους κώδικες που τελικά καταφέραμε να «σπάσουμε». Φοράω στα αυτιά μου τα ακουστικά και ακούω τους παριζιάνους «The Blaze» και το «Virile» τους, -στα ελληνικά σημαίνει αρρενωπός-. Οι «The Blaze» είναι γνωστοί και για τα κινηματογραφικά βιντεοκλίπ τους. Έχουν καταφέρει με έναν ιδιαίτερο τρόπο να συνδυάζουν τη μουσική με την εικόνα, με αποτέλεσμα τα τραγούδια τους να γίνονται σάουντρακ των δικών τους μικρού μήκους ταινιών.
Γυρίζοντας στο σπίτι, στην είσοδο της πολυκατοικίας συναντάω την αγαπημένη μου γειτόνισσα, μια κυρία με βαθιά μπλε μάτια. Είναι 70 χρονών, -αλλά δεν της φαίνεται καθόλου- και μένει 40 χρόνια σε αυτό το κτήριο. Μετακόμισαν εδώ με τον άνδρα της και την κόρη της όταν εκείνη ήταν 35 χρονών. Πολλές φορές νωρίς το πρωί συναντιόμαστε και συζητάμε περί ανέμων και υδάτων, για τον καιρό, το γυμναστήριο, τις ειδήσεις, το άρωμα που φοράει, το χρώμα των ματιών της, τον άνδρα της και την κόρη της. Σήμερα, με ρώτησε τι μουσική ακούω και της πέρασα τα ακουστικά μου στα αυτιά της. «Για την αγάπη τραγουδάνε αυτοί;», με ρωτάει με περιέργεια και χαμογελάει; Ναι για την αγάπη...
Τα λέμε την επόμενη Κυριακή…
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Οι θερμοκρασίες συνεχώς ανεβαίνουν καταρρίπτοντας το ένα ρεκόρ μετά το άλλο
Μελέτη αποκαλύπτει νέα δεδομένα για την προσωπαγνωσία
Βρέθηκαν σε μυστηριώδη βράχο - Χρονολογούνται δισεκατομμύρια χρόνια πίσω
Μιλήσαμε με την Αγγελική Γρατσία, στην οικογένεια της οποία ανήκει το οινοποιείο, για όλα εκείνα που κάνουν ξεχωριστή την τέχνη της παραδοσιακής αμπελουργίας
Προσκεκλημένος ο φαρμακοποιός-συγγραφέας Μανόλης Μαυρολέων
Με έδρα την Αθήνα και δραστηριοποίηση στην ογκολογία
Γιατί μια φιλοζωική από Γερμανία μάζεψε ένα τόσο μεγάλο ποσό για τα 500 σκυλιά της χωματερής;
Η σημερινή μέρα αφιερωμένη στο κορυφαίο αθλητικό γεγονός
Η νεαρή ηθοποιός γράφει για τη Σύρο των αντιθέσεων που, όμως, ανταμείβει όποιον την εμπιστευθεί
Πού θα ζήσεις τον έρωτά σου και θα πεις τα καλοκαιρινά τα «Σ’ αγαπώ»
10 λόγοι για να επισκεφθείς το κοντινότερο νησί στην πρωτεύουσα
Δαντελένιες ακρογιαλιές και όμορφα χωριά, κάστρα και βυζαντινά εκκλησάκια, καταπληκτικό φαγητό και έντονη νυχτερινή ζωή. Ετοιμάσου για τις πιο όμορφες διακοπές της ζωής σου.
Οι παραλίες είναι όλες ωραίες, με κρυστάλλινα νερά, οργανωμένες ή µε σκιά από αλµυρίκια
10 πράγματα να κάνεις στην κοσμοπολίτισσα του Αργοσαρωνικού
Μιλήσαμε για το 8wheels9lives, την κοινότητα των rollers στην Αθήνα, τo όνειρο μιας roller disco αλλά και τη γυναικεία ενδυνάμωση και μόδα
Δεν χρειάζεται πολλή σκέψη. Πάρε το καράβι και φύγαμε για το family friendly νησάκι του Αργοσαρωνικού
Οι δροσερές γαλάζιες οάσεις στην πόλη σε περιμένουν
Καλές οι οργανωμένες παραλίες, αλλά ακριβές. Εδώ προτείνουμε τις καλύτερες ανοργάνωτες.
Δεν χρειάζεται να βγάζεις γούστα και να αναζητάς εξτρίμ εμπειρίες για να πας στην Ομόνοια
Βόλτες με σκάφος, φωτογραφίες στα παλιά αρχοντικά, παγωτά, πολιτιστικά δρώμενα, γευσιγνωσίες στην πιο instagramic πόλη της Αργολίδας
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.