- CITY GUIDE
- PODCAST
-
23°
Έφη Αχτσιόγλου: «Δεν πρόκειται να μιμηθώ τον Αλέξη Τσίπρα»
Προτείνει διαφορετική μεθοδολογία ηγεσίας στον ΣΥΡΙΖΑ
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![Η υποψήφια για την προεδρία του ΣΥΡΙΖΑ, Έφη Αχτσιόγλου Η υποψήφια για την προεδρία του ΣΥΡΙΖΑ, Έφη Αχτσιόγλου](/images/1074x600/jpg/files/2023-07-19/axtsioglou_efi.jpg)
Έφη Αχτσιόγλου - ΣΥΡΙΖΑ: Η θέση για τον Αλέξη Τσίπρα, η υποψηφιότητά της και οι πυρκαγιές στην Ελλάδα
Η Έφη Αχτσιόγλου παραχώρησε σήμερα (19.7) στο OPEN την πρώτη της τηλεοπτική συνέντευξη μετά την ανακοίνωση της υποψηφιότητά της για την προεδρία του ΣΥΡΙΖΑ και ξεκαθάρισε ότι δεν πρόκειται να μιμηθεί τον Αλέξη Τσίπρα, αφού αυτό που προτείνει είναι μία διαφορετική μεθοδολογία ηγεσίας.
«Ο κάθε συνυποψήφιός μου έχει μια ξεχωριστή διαδρομή και έχει συμβάλει ο κάθε ένας για να γίνει ο ΣΥΡΙΖΑ κυβερνητική δύναμη. Εγώ εισηγούμαι μια νέα μεθοδολογία ηγεσίας. Αυτό αφορά και το περιεχόμενο της πολιτικής. Τι υποστηρίζεις για την ελληνική κοινωνία; Πώς μπορείς να είσαι πιο δημιουργικός, πιο αποτελεσματικός; Ποιες είναι αυτές οι θέσεις οι οποίες μπορούν να συνομιλήσουν με τα σύγχρονα προβλήματα. Για παράδειγμα, τα εργασιακά: Μιλούσαμε τόσο καιρό να αποκατασταθεί ο τάδε θεσμός, ο δείνα θεσμός… βλέπετε ότι μιλάω πρωτίστως και αυτοκριτικά. Πάρα πολλοί εργαζόμενοι δεν καταλαβαίνουν τι είναι αυτό που λέμε, δεν τους αφορά αυτή η πραγματικότητα του παρελθόντος. Έχουν σύγχρονα προβλήματα. Τι έχεις να πεις για αυτούς;», είπε η Έφη Αχτσιόγλου.
Η Έφη Αχτσιόγλου ρωτήθηκε και για τον Αλέξη Τσίπρα και σχολίασε ότι είναι ένας μοναδικός ηγέτης. «Είναι ένας μοναδικός ηγέτης, έχει τα εξαιρετικά του χαρακτηριστικά ως προσωπικότητα τα οποία έχουν ειδικά χαρίσματα και κατάφερε να ανεβάσει τον ΣΥΡΙΖΑ σε συγκεκριμένες συνθήκες και να το μετατρέψει από ένα κόμμα του 3% να το κάνει κυβέρνηση και να το φέρει στο 32% πριν από λίγα χρόνια. Ούτε θα μπορούσα ούτε θα ήταν σκόπιμο να τον μιμηθώ».
Αχτσιόγλου - Φωτιές: «Στο ίδιο έργο θεατές»
Η Έφη Αχτσιόγλου ρωτήθηκε για τις μεγάλες φωτιές που έχουν ξεσπάσει τα τελευταία 24ωρα σε Κουβαρά, Δερβενοχώρια και Λουτράκι. «Κάθε χρόνο γινόμαστε θεατές στο ίδιο έργο», είπε η υποψήφια πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ και κατηγόρησε τον Κυριάκο Μητσοτάκη για ελλιπή μέτρα αντιμετώπισης των πύρινων μετώπων. «Είναι πολύ δύσκολη η συνθήκη αυτή τη στιγμή. Πρωτίστως για τους ανθρώπους που βρίσκονται στις περιοχές, για την ασφάλειά τους, για τους συγγενείς τους. Είναι μια τεράστια φυσική καταστροφή. Η σκέψη μας είναι πρωτίστως στους ανθρώπους που επιχειρούν στο πεδίο, που προσπαθούν να βοηθήσουν. Έχουν χαθεί περιουσίες, πολλά ζωάκια, είναι τραγικές καταστάσεις αυτές. Βλέπουμε τι σημαίνει κλιματική κρίση», είπε η κ. Αχτσιόγλου.
«Κάθε καλοκαίρι γινόμαστε θεατές στο ίδιο έργο. Κάτι δεν λειτουργεί σωστά. Δεν γίνεται να είναι ο κ. Μητσοτάκης πέμπτο καλοκαίρι και να λέει ότι είμαστε καθ’ όλα και να μην υπάρχει επαρκής ανταπόκριση εκ του αποτελέσματος. Δεν μπορεί το μόνο σχέδιο να είναι η εκκένωση και να λείπουν τόσες χιλιάδες πυροσβέστες από τη θέση τους, να λείπουν τα εναέρια μέσα. Έλεγε ότι συντελούνται κοσμογονικές αλλαγές στο ζήτημα της αντιπυρικής προστασίας. Πού είναι; Το κρίνω εκ του αποτελέσματος και τις μαρτυρίες των πολιτών» ανέφερε η κ. Αχτσιόγλου και κατέληξε: «Δεν μπορεί να επικαλείται ο Κυριάκος Μητσοτάκης ότι παρέλαβε χάος».
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Η ανάρτηση του δημάρχου Αθηναίων
Επίσκεψη εργασίας πραγματοποιεί στη Ρόδο η Υπουργός Πολιτισμού
«Θα πρέπει να τοποθετηθεί η κοινοβουλευτική ομάδα του ΣΥΡΙΖΑ»
Η αίτηση πρέπει να έχει υποβληθεί οριστικά και να έχει εγκριθεί
Χρονική ανάσα για την υποβολή τροποποιητικών δηλώσεων χωρίς πρόστιμα
«Πώς θα μείνει σε ένα κόμμα που τον θεωρούν απαράδεκτο;» διερωτάται ο υπουργός Υγείας
Μία εβδομάδα μετά τη σεξιστική επίθεση στη Μ. Συρεγγέλα, το bullying σε συνεργάτιδα του Α. Γεωργιάδη στη Βουλή
Πώς σχολίασε τη δήλωση Νετανιάχου
«Αύριο θα έχω μια καινούργια αποκάλυψη που θα κάνει πάταγο», έγραψε ο βουλευτής Χανίων
Η νομική σύμβουλος του Άδωνι Γεωργιάδη έγινε χωρίς να το θέλει το πρόσωπο της ημέρας
«Ο σεβασμός μεταξύ μας πρέπει να παραμείνει ο κανόνας», δήλωσε ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ
Aναλυτικά οι ημερομηνίες
Με αφορμή τις εξελίξεις στο κόμμα της αξιωματικής αντιπολίτευσης
Σε απάντηση προς τον Νάσο Ηλιόπουλο
«Δεν αντιστοιχεί στις δικές μας αρχές και στην κοινοβουλευτική διαδικασία», δήλωσε ο πρόεδρος της Κ.Ο. του ΣΥΡΙΖΑ
«Πραγματικά αισθάνομαι ντροπή και βαθύτατη λύπη», δήλωσε ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ
«Ο σεξισμός, το μπουλινγκ και ο κακοποιητικος λόγος προσβάλλουν την αριστερά. Καμία ανοχή»
Η πρώτη αντίδραση μετά τη διαγραφή του από την ΚΟ του ΣΥΡΙΖΑ για την επίθεση σε συνεργάτιδα του Άδωνι Γεωργιάδη
Το τίμημα είναι τετραπλάσιο του λογιστικού κόστους
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.