- CITY GUIDE
- PODCAST
-
23°
Τάκης Θεοδωρικάκος: Ο φράχτης είναι ένα έργο που το απαιτεί το σύνολο της ελληνικής κοινωνίας
Ο υπουργός Προστασίας του Πολίτη σχολίασε την υπογραφή της επέκτασης του έργου
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![Τάκης Θεοδωρικάκος: Ο φράχτης είναι ένα έργο που το απαιτεί το σύνολο της ελληνικής κοινωνίας Τάκης Θεοδωρικάκος για την επέκταση του φράχτη στον Έβρο: Συνεπής στις δεσμεύσεις της η κυβέρνηση - Οι δηλώσεις του υπουργού Προστασίας του Πολίτη.](/images/1074x600/jpg/files/2023-03-31/theodorikakos-fraxtis.jpg)
Τάκης Θεοδωρικάκος για την επέκταση του φράχτη στον Έβρο: Συνεπής στις δεσμεύσεις της η κυβέρνηση - Οι δηλώσεις του υπουργού Προστασίας του Πολίτη.
Δηλωτική της συνέπειας της κυβέρνησης στις δεσμεύσεις της για την ασφάλεια των πολιτών και της χώρας, χαρακτηρίζει ο υπουργός Προστασίας του Πολίτη, Τάκης Θεοδωρικάκος την υπογραφή σήμερα, παρουσία και του πρωθυπουργού Κυριάκου Μητσοτάκη, του έργου επέκτασης κατά 35 χλμ. του φράχτη, «του τεχνητού εμποδίου το οποίο έχει ιδιαίτερο ρόλο στην ασφάλεια της πατρίδας μας και στην ασφάλεια των πολιτών αφού συμβάλλει καθοριστικά στην αντιμετώπιση της παράνομης μετανάστευσης», όπως επισήμανε.
Σε δηλώσεις του μετά την επίσκεψη που πραγματοποίησε νωρίτερα στο Αστυνομικό Μέγαρο Κομοτηνής, όπου συνομίλησε με στελέχη της Ελληνικής Αστυνομίας, αξιωματικούς και δόκιμους αστυφύλακες της Σχολής Αστυφυλάκων Κομοτηνής, ο κ. Θεοδωρικάκος σημείωσε ότι είναι μία σημαντική μέρα για τη Θράκη και ολόκληρη την Ελλάδα.
Παράλληλα τόνισε: «επισκεπτόμαστε την περιοχή, τον ακριτικό Έβρο με επικεφαλής τον πρωθυπουργό Κυριάκο Μητσοτάκη αφού το απόγευμα στον ποταμό Έβρο δίπλα στο φράχτη θα υπογράψουμε το έργο της επέκτασης κατά άλλα 35 χλμ. του τεχνητού εμποδίου το οποίο έχει ιδιαίτερο ρόλο στην ασφάλεια της πατρίδας μας και στην ασφάλεια των πολιτών, καθώς συμβάλλει καθοριστικά στην αντιμετώπιση της παράνομης μετανάστευσης. Είναι ένα έργο που το απαιτεί το σύνολο της ελληνικής κοινωνίας. Η κυβέρνησή μας, πιστή στις δεσμεύσεις της, τις προωθεί με συστηματικό και αποτελεσματικό τρόπο».
Ερωτηθείς για το μήνυμα που στέλνει η νέα επέκταση, ο υπουργός Προστασίας του Πολίτη τόνισε πως αυτό είναι ξεκάθαρο. «Τα σύνορά μας είναι απαραβίαστα. Δεν πρόκειται να επιτρέψουμε ποτέ και σε κανέναν να μπαίνει με παράνομο τρόπο στην πατρίδα μας. Υλοποιούμε το Σχέδιο 'Ακρίτας' και είμαστε εδώ για να εφαρμόζουμε το Διεθνές Δίκαιο και τις αξίες και τις αρχές του πολιτισμού μας, του Ευρωπαϊκού Πολιτισμού που περιλαμβάνουν τον ανθρωπισμό, την αλληλεγγύη και τη φύλαξη των συνόρων. Αυτό είναι ένα ισχυρό μήνυμα προς όσους θέλουν να εργαλειοποιούν το πρόβλημα με τους μετανάστες. Η παράνομη μετανάστευση δεν πρόκειται να γίνει ποτέ ανεκτή στην πατρίδα μας και γι' αυτό το λόγο θα ολοκληρώσουμε την κατασκευή του φράχτη κατά μήκος των 140 χλμ. που είναι εφικτό να γίνει ο φράχτης στον ποταμό Έβρο, το σύνορο της Ελλάδας και της Ευρώπης με την Τουρκία», υπογράμμισε χαρακτηριστικά.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Η ανάρτηση του δημάρχου Αθηναίων
Επίσκεψη εργασίας πραγματοποιεί στη Ρόδο η Υπουργός Πολιτισμού
«Θα πρέπει να τοποθετηθεί η κοινοβουλευτική ομάδα του ΣΥΡΙΖΑ»
Η αίτηση πρέπει να έχει υποβληθεί οριστικά και να έχει εγκριθεί
Χρονική ανάσα για την υποβολή τροποποιητικών δηλώσεων χωρίς πρόστιμα
«Πώς θα μείνει σε ένα κόμμα που τον θεωρούν απαράδεκτο;» διερωτάται ο υπουργός Υγείας
Μία εβδομάδα μετά τη σεξιστική επίθεση στη Μ. Συρεγγέλα, το bullying σε συνεργάτιδα του Α. Γεωργιάδη στη Βουλή
Πώς σχολίασε τη δήλωση Νετανιάχου
«Αύριο θα έχω μια καινούργια αποκάλυψη που θα κάνει πάταγο», έγραψε ο βουλευτής Χανίων
Η νομική σύμβουλος του Άδωνι Γεωργιάδη έγινε χωρίς να το θέλει το πρόσωπο της ημέρας
«Ο σεβασμός μεταξύ μας πρέπει να παραμείνει ο κανόνας», δήλωσε ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ
Aναλυτικά οι ημερομηνίες
Με αφορμή τις εξελίξεις στο κόμμα της αξιωματικής αντιπολίτευσης
Σε απάντηση προς τον Νάσο Ηλιόπουλο
«Δεν αντιστοιχεί στις δικές μας αρχές και στην κοινοβουλευτική διαδικασία», δήλωσε ο πρόεδρος της Κ.Ο. του ΣΥΡΙΖΑ
«Πραγματικά αισθάνομαι ντροπή και βαθύτατη λύπη», δήλωσε ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ
«Ο σεξισμός, το μπουλινγκ και ο κακοποιητικος λόγος προσβάλλουν την αριστερά. Καμία ανοχή»
Η πρώτη αντίδραση μετά τη διαγραφή του από την ΚΟ του ΣΥΡΙΖΑ για την επίθεση σε συνεργάτιδα του Άδωνι Γεωργιάδη
Το τίμημα είναι τετραπλάσιο του λογιστικού κόστους
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.