- CITY GUIDE
- PODCAST
-
24°
Στoν Λυκαβηττό δεν κολλάει ο κορωνοϊός
Οι ανεύθυνοι συμπολίτες που τρέχουν σε κλαμπ και πανηγύρια και προσκυνήματα δεν θα κάνουν κακό μόνο στον εαυτό τους
![41586-784579.jpg 41586-784579.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/41586-784579.jpg)
![likabhtos-koronoios.jpg likabhtos-koronoios.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2020/07/14/843_a.jpg)
Ο Μάνος Βουλαρίνος παρατήρησε ότι ο κορωνοϊός δεν κολλάει στον Λυκαβηττό και στη Νίκαια και προσπαθεί να εξηγήσει το γιατί.
Αφού σας θυμίσω ότι βρισκόμαστε εν μέσω πανδημίας από την οποία (και παρά τα μέτρα που λαμβάνονται) κάθε μέρα πεθαίνουν χιλιάδες άνθρωποι στον πλανήτη, αφού σας θυμίσω ότι θέατρα και σινεμά λειτουργούν με περιορισμένο αριθμό θέσεων, αφού σας θυμίσω πως η χώρα άνοιξε με πολύ προσοχή και φόβο σε τουρίστες μόνο και μόνο επειδή ο τουρισμός είναι η βασική πηγή εσόδων μας (αλλα και πάλι δεν ανοίξαμε για όλους τους τουρίστες), αφού σας θυμίσω πως απαγορεύτηκαν τα πανηγύρια για τον Ιούλιο, αφού σας θυμίσω ότι κάποια κλαμπ έκλεισαν εξαιτίας του συνωστισμού των πελατών τους (ναι, λίγα σε σχέση με το πόσα έπρεπε), θα σας παρακαλέσω να δείτε αυτές τις φωτογραφίες.
![843_a.jpg 843_a.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/843_a.jpg)
![853_v.jpg 853_v.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/853_v.jpg)
![843_g.jpg 843_g.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/843_g.jpg)
Είναι φωτογραφίες που τραβήχτηκαν την Κυριακή έξω από το εκκλησάκι των Αγίων Ισιδώρων στον Λυκαβηττό όπου για κάποιον εμπορικοθρησκευτικό λόγο (για προσκύνημα δηλαδή) είχαν τσουβαλιαστεί ο ένας πάνω στον άλλο μερικές εκατοντάδες πιστοί.
Φυσικά ο συνωστισμός είναι επικίνδυνος παντού και η αποφυγή του είναι απολύτως απαραίτητο να επιβληθεί χωρίς «ναι μεν» και χωρίς «αλλά». Ειδικά εδώ όμως μιλάμε για προσκύνημα σε ναό. Μιλάμε δηλαδή για μια δραστηριότητα στην οποία συμμετέχουν κατεξοχήν άτομα υψηλού κινδύνου και από άποψη ηλικίας και από άποψη ασθενειών. Άτομα υψηλού κινδύνου τα οποία τσουβαλιάζονται με άλλους ανθρώπους οι οποίοι μπορεί να μην ανήκουν σε ομάδα υψηλού κινδύνου, αλλά σε ομάδα χαμηλής αντίληψης της κρισιμότητας της κατάστασης. Κι αυτό δεν συμβαίνει σε κάποιο επαρχιακό μπαρ ή σε κάποιο πάρτι κάποιου ιδιώτη. Συμβαίνει σε μια εκδήλωση στο κέντρο της Αθήνας για την οποία ήταν πλήρως ενημερωμένες οι αρχές (άλλωστε μιλάμε για μια χώρα στην οποία η Εκκλησία είναι άλλη μια δημόσια υπηρεσία). Και παρόλα αυτά καμία πρόνοια δεν λαμβάνεται. Μάλιστα σε συμπολίτη που πήρε τηλέφωνο στην αστυνομία του ζητήθηκε να κάνει επώνυμη καταγγελία γιατί, τυπικά, αυτό που βλέπετε στις φωτογραφίες «δεν απαγορεύεται».
Επειδή δεν μπορώ να πιστέψω ότι οι κανόνες που βάζει η κυβέρνηση μπαίνουν στην τύχη ή με την γνωστή μέθοδο των δύο μέτρων και δύο σταθμών, επειδή δεν θέλω να σκεφτώ πως οι αρμόδιοι έχουν παραιτηθεί από τη μάχη με τον κορωνοϊό και έχουν βάλει σε εφαρμογή το σχέδιο «Ό,τι κάτσει», θεωρώ βέβαιο πως η επιστημονική κοινότητα έχει διαβεβαιώσει πως στον Λυκαβηττό ο κωρονοϊός δεν μεταδίδεται. Όπως, αν θυμάστε, δεν μεταδιδόταν και στη Νίκαια περίπου μια εβδομάδα πριν όταν εκατοντάδες είχαν μαζευτεί για τα πρωθυπουργικά εγκαίνια του νέου σταθμού του μετρό.
![22877064.jpg 22877064.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/22877064.jpg)
Φίλες, φίλοι και οι υπόλοιποι, η πανδημία όχι μόνο δεν πέρασε αλλά εξαιτίας της επιπολαιότητας και της ανευθυνότητας πολλών συμπολιτών θα επιστρέψει πολύ πιο ορμητική. Οι ανεύθυνοι συμπολίτες που τρέχουν σε κλαμπ και πανηγύρια και προσκυνήματα και πολιτικές εκδηλώσεις και διαδηλώσεις δυστυχώς δεν θα κάνουν κακό μόνο στον εαυτό τους, αλλά σε όλους μας. Κι επειδή δεν χωρούν όλοι στον Λυκαβηττό (που όπως είπαμε δεν μεταδίδεται) ή στη Νίκαια (που δεν μεταδιδόταν, δεν ξέρω τι συμβαίνει τώρα που δεν είναι εκεί ο πρωθυπουργός) καλό είναι να μαζευτούμε. Κι αν κάποιοι δεν μπορούν (λόγω πνευματικής ηλικίας) να μαζευτούν μόνοι τους, είναι απαραίτητο κάποιοι να τους μαζέψουν. Πριν να είναι πολύ αργά. Και μπράβο μας.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Η ανάρτηση του δημάρχου Αθηναίων
Επίσκεψη εργασίας πραγματοποιεί στη Ρόδο η Υπουργός Πολιτισμού
«Θα πρέπει να τοποθετηθεί η κοινοβουλευτική ομάδα του ΣΥΡΙΖΑ»
Η αίτηση πρέπει να έχει υποβληθεί οριστικά και να έχει εγκριθεί
Χρονική ανάσα για την υποβολή τροποποιητικών δηλώσεων χωρίς πρόστιμα
«Πώς θα μείνει σε ένα κόμμα που τον θεωρούν απαράδεκτο;» διερωτάται ο υπουργός Υγείας
Μία εβδομάδα μετά τη σεξιστική επίθεση στη Μ. Συρεγγέλα, το bullying σε συνεργάτιδα του Α. Γεωργιάδη στη Βουλή
Πώς σχολίασε τη δήλωση Νετανιάχου
«Αύριο θα έχω μια καινούργια αποκάλυψη που θα κάνει πάταγο», έγραψε ο βουλευτής Χανίων
Η νομική σύμβουλος του Άδωνι Γεωργιάδη έγινε χωρίς να το θέλει το πρόσωπο της ημέρας
«Ο σεβασμός μεταξύ μας πρέπει να παραμείνει ο κανόνας», δήλωσε ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ
Aναλυτικά οι ημερομηνίες
Με αφορμή τις εξελίξεις στο κόμμα της αξιωματικής αντιπολίτευσης
Σε απάντηση προς τον Νάσο Ηλιόπουλο
«Δεν αντιστοιχεί στις δικές μας αρχές και στην κοινοβουλευτική διαδικασία», δήλωσε ο πρόεδρος της Κ.Ο. του ΣΥΡΙΖΑ
«Πραγματικά αισθάνομαι ντροπή και βαθύτατη λύπη», δήλωσε ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ
«Ο σεξισμός, το μπουλινγκ και ο κακοποιητικος λόγος προσβάλλουν την αριστερά. Καμία ανοχή»
Η πρώτη αντίδραση μετά τη διαγραφή του από την ΚΟ του ΣΥΡΙΖΑ για την επίθεση σε συνεργάτιδα του Άδωνι Γεωργιάδη
Το τίμημα είναι τετραπλάσιο του λογιστικού κόστους
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.