- CITY GUIDE
- PODCAST
-
23°
Η προηγούμενη δεκαετία δοξάστηκε και λοιδορήθηκε ταυτόχρονα, όσο ελάχιστες. Η επίπλαστη, όπως αποδείχθηκε, ευημερία, με τη σιγουριά του ευρώ, συνοδεύτηκε από την περιχαράκωση στο ατομικό συμφέρον και την απομάκρυνση από τις συλλογικές διαδικασίες, μεγάλου και μικρότερου βεληνεκούς. Τα νοικοκυριά έγιναν μικρογραφία του κράτους: παγιδεύτηκαν στο φθηνό χρήμα και έστησαν στην ανάπτυξή τους την κατανάλωση.
Χαρακτηριστικό παράδειγμα εφαρμογής, η Αθήνα. Οι άλλοτε αστικές γειτονιές της Κυψέλης, των Πατησίων, της πλατείας Βικτωρίας, της Αμερικής και του Αγίου Παντελεήμονα εγκαταλείπονται και από τους τελευταίους κατοίκους τους. Από κατοίκους που ανήκαν στις λεγόμενες δυναμικές ηλικιακές κατηγορίες, οι οποίοι επέλεξαν, ως μια έκφραση της κοινωνικής και οικονομικής τους ανέλιξης, απόλυτα κατανοητή και μονότονα επαναλαμβανόμενη σε όλο τον κόσμο: τον αποχαιρετισμό του κέντρου της πόλης. Το οποίο όμως, με κάθε ευκαιρία, οι ίδιοι άνθρωποι ορκίζονταν ότι αγαπούν, συμπονούν και συμπαρίστανται σε κάθε δοκιμασία του, έστω και από την ασφάλεια που τους χώριζε από αυτό, εγκατεστημένοι πλέον στα ανερχόμενα προάστια. Αλλά, όπως και η φύση, έτσι και η κοινωνία απεχθάνεται τα κενά και φροντίζει να τα καλύψει. Τις περισσότερες φορές χωρίς την ύπαρξη κανόνων και άναρχα: δύο εκρηκτικά συνθετικά κλίματος έντασης και φοβικότητας.
Σήμερα τα ανερχόμενα προάστια βυθίζονται στη δίνη της κρίσης των αντικειμενικών αξιών και το κέντρο της Αθήνας ξαναβρίσκεται στο επίκεντρο του ενδιαφέροντος: οικονομικού και κοινωνικού. Η διαμονή γίνεται και πάλι συμφέρουσα. Νέα στέκια ξεφυτρώνουν παντού. Παλιές γειτονιές ξαναποκτούν ζωή και μπαίνουν και πάλι σε μία κανονικότητα, που τόσο τους έλειπε. Οι δυναμικές ομάδες της πόλης γίνονται ακόμη πιο δραστήριες και αισιόδοξες. Συγκροτούν δίκτυο και δημιουργούν ασπίδα προστασίας και κοινωνικής αλληλεγγύης για εκείνους που η κρίση χτυπά περισσότερο. Δειλά-δειλά όλο και πιο πολλοί διαλέγουν και πάλι το κέντρο για τις αγορές ή τη διασκέδασή τους.
Ο δρόμος είναι μακρύς. Τα περιθώρια βελτίωσης πολύ μεγάλα. Αλλά αν θεωρήσουμε τα 10 προηγούμενα χρόνια ως ένα μεγάλο «μάθημα», για το οποίο το «πάθημα» είναι άγνωστο ακόμη πόσο θα κρατήσει, πρέπει να στραφούμε στην ουσία για την πόλη της Αθήνας: με τον άνθρωπο στο επίκεντρο κάθε πολιτικής, την ενεργό συμμετοχή πυρήνα ανάπτυξης, τις δράσεις αλληλεγγύης κυρίαρχο άξονα συνοχής, την καινοτομία όχημα εξόδου από την αδράνεια και την ακινησία, και με τις παρεμβάσεις ουσίας να αντικαθιστούν μια για πάντα τα έργα βιτρίνας και φθηνού εντυπωσιασμού. Και να αντιληφθούμε, επιτέλους, ότι η μεγαλύτερη κρίση που τελικά περνάμε, είναι η κρίση Πολιτισμού.
Και φυσικά, με την Athens Voice, την εφημερίδα της πόλης, και τα επόμενα 10 χρόνια συμπαραστάτη μας αλλά και αυστηρό κριτή.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Η ανάρτηση του δημάρχου Αθηναίων
Επίσκεψη εργασίας πραγματοποιεί στη Ρόδο η Υπουργός Πολιτισμού
«Θα πρέπει να τοποθετηθεί η κοινοβουλευτική ομάδα του ΣΥΡΙΖΑ»
Η αίτηση πρέπει να έχει υποβληθεί οριστικά και να έχει εγκριθεί
Χρονική ανάσα για την υποβολή τροποποιητικών δηλώσεων χωρίς πρόστιμα
«Πώς θα μείνει σε ένα κόμμα που τον θεωρούν απαράδεκτο;» διερωτάται ο υπουργός Υγείας
Μία εβδομάδα μετά τη σεξιστική επίθεση στη Μ. Συρεγγέλα, το bullying σε συνεργάτιδα του Α. Γεωργιάδη στη Βουλή
Πώς σχολίασε τη δήλωση Νετανιάχου
«Αύριο θα έχω μια καινούργια αποκάλυψη που θα κάνει πάταγο», έγραψε ο βουλευτής Χανίων
Η νομική σύμβουλος του Άδωνι Γεωργιάδη έγινε χωρίς να το θέλει το πρόσωπο της ημέρας
«Ο σεβασμός μεταξύ μας πρέπει να παραμείνει ο κανόνας», δήλωσε ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ
Aναλυτικά οι ημερομηνίες
Με αφορμή τις εξελίξεις στο κόμμα της αξιωματικής αντιπολίτευσης
Σε απάντηση προς τον Νάσο Ηλιόπουλο
«Δεν αντιστοιχεί στις δικές μας αρχές και στην κοινοβουλευτική διαδικασία», δήλωσε ο πρόεδρος της Κ.Ο. του ΣΥΡΙΖΑ
«Πραγματικά αισθάνομαι ντροπή και βαθύτατη λύπη», δήλωσε ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ
«Ο σεξισμός, το μπουλινγκ και ο κακοποιητικος λόγος προσβάλλουν την αριστερά. Καμία ανοχή»
Η πρώτη αντίδραση μετά τη διαγραφή του από την ΚΟ του ΣΥΡΙΖΑ για την επίθεση σε συνεργάτιδα του Άδωνι Γεωργιάδη
Το τίμημα είναι τετραπλάσιο του λογιστικού κόστους
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.