- CITY GUIDE
- PODCAST
-
23°
Αίσιο τέλος στην εξαφάνιση 4χρονης και της 76χρονης προγιαγιάς της από την Κυψέλη
Τις εντόπισε πολίτης
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![Αίσιο τέλος στην εξαφάνιση 4χρονης και της 76χρονης προγιαγιάς της Αίσιο τέλος στην εξαφάνιση 4χρονης και της 76χρονης προγιαγιάς της](/images/1074x600/jpg/files/2024-05-31/aisio_telos_4xroni_progiagia_kipseli.jpg)
Κυψέλη: Εξαφάνιση 4χρονης και της 76χρονης προγιαγιάς της - Αίσιο τέλος στην αναζήτησή τους
Αίσιο τέλος δόθηκε στην εξαφάνιση του 4χρονο κοριτσιού και της 76χρονης προγιαγιάς της από την Κυψέλη.
Όπως ανακοίνωσε το «Χαμόγελο του Παιδιού», η περιπέτεια της 4χρονης και της προγιαγιάς της, έληξε την Πέμπτη (30.5) δίνοντας τέλος στην αγωνία των ανθρώπων που τις αναζητούσαν. Ευαισθητοποιημένη πολίτης, τις αναγνώρισε από τη δημοσιοποίηση των στοιχείων μέσω του μηχανισμού Amber Alert Hellas και επικοινώνησε άμεσα με τις αστυνομικές αρχές, ώστε αυτή τη στιγμή να είναι ασφαλείς.\
Την 4χρονη και την 76χρονη προγιαγιά της εντόπισε πολίτης
Με αφορμή την περιπέτεια της τετράχρονης και της προγιαγιάς της, το «Χαμόγελο του Παιδιού» θέλει να ευχαριστήσει όσους κινητοποιήθηκαν για την εξαφάνιση, και να καλέσει όλους τους συμπολίτες μας να δείχνουν την ανάλογη ευαισθησία όταν αντιλαμβάνονται ότι ένας συνάνθρωπός μας χρειάζεται βοήθεια λόγω προβλημάτων υγείας ή για οποιαδήποτε άλλη ανάγκη. Η κινητοποίηση όλων μπορεί να βοηθήσει στην πρόληψη σοβαρών καταστάσεων για ευάλωτους συνανθρώπους μας, τη φροντίδα και την προστασία τους. Όπως αναφέρει ο οργανισμός, «όλα ξεκίνησαν από κλήση που λάβαμε στις 29/5/2024 βραδινές ώρες στην «Ευρωπαϊκή Γραμμή για τις Εξαφανίσεις 116000» από γυναίκα που ανέφερε ότι στις 28/5/2024 είδε στο Γκύζη μια ηλικιωμένη γυναίκα με ένα παιδί περίπου 4 ετών. Η ηλικιωμένη γυναίκα φαινόταν αποδιοργανωμένη, χωρίς αίσθηση προσανατολισμού και έτσι η γυναίκα που την συνάντησε αναγνωρίζοντας τον κίνδυνο στον οποίο βρίσκονταν ενημέρωσε την Άμεση Δράση. Ακολούθως με περιπολικό μεταφέρθηκαν η ηλικιωμένη και η ανήλικη στο Αστυνομικό Τμήμα Κυψέλης. Την επόμενη μέρα από την ενημέρωση των Αρχών, στις 29/5/2024, η γυναίκα και το παιδί μεταφέρθηκαν σε διεύθυνση κατοικίας που υπέδειξε η ηλικιωμένη γυναίκα. Ωστόσο, αποδείχθηκε ότι τα στοιχεία ήταν λανθασμένα με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να επιστρέψει στους οικείους της, οι οποίοι άρχισαν να αναζητούν εκείνη και το παιδί.
Το «Χαμογελο του Παιδιού», αφού ενημερώθηκε στις 29/5/2024, άμεσα σε συνεργασία με τις Αστυνομικές και τις Εισαγγελικές Αρχές προέβη σε ενεργοποίηση του μηχανισμού Amber Alert Hellas και κινητοποίησε την εθελοντική Ομάδα Έρευνας και Διάσωσης «Θανάσης Μακρής» για την αναζήτησή τους. Φαίνεται για άλλη μία φορά η αξία της άμεσης κινητοποίησης των πολιτών που έδρασαν δυναμικά και επικοινώνησαν με το «Χαμόγελο του Παιδιού» και τις Αρχές. «To Χαμόγελο του Παιδιού» θα βρίσκεται κοντά στην οικογένεια για οτιδήποτε άλλο χρειαστούν».
Η περιπέτεια της Αμαρίσα (ον.) Μεϊντάνι (επ.), 4 ετών και της προγιαγιάς της, Έσμα (ον.) Μεϊντάνι (επ.), 76 ετών έληξε...
Posted by Το Χαμόγελο του Παιδιού - The Smile of the Child on Thursday, May 30, 2024
ΠΡΟΣΦΑΤΑ
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Αποπνικτική ατμόσφαιρα από τους καπνούς
Η πρόγνωση του Γιάννη Καλλιάνου
Διερευνάται το ιστορικό του δράστη της επίθεσης - Οι πρώτες πληροφορίες
Ευθύνες σε Λιμενικό, Πυροσβεστική και Αστυνομία, επιρρίπτουν οι μάρτυρες
Έχουν κινητοποιηθεί 30 πυροσβέστες με 12 οχήματα και από αέρος 2 αεροσκάφη και 3 ελικόπτερα
Πιστόλι έτοιμο για χρήση βρέθηκε στο αυτοκίνητό του
Ο χάρτης με τις περιοχές υψηλής επικινδυνότητας
Πληροφορίες για εγκλωβισμένους
Δείτε αναλυτικά τις σχολές με τα περισσότερα και τα λιγότερα μόρια
Ιστορίες καλοκαιρινής ελαφρότητας έζησα φέτος καθώς, μετακινήθηκα με ταξί
Η στιγμή που ο Αλέξανδρος Νικολαΐδης κρατούσε την ελληνική σημαία στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου
«Η Τζένη Καρέζη είχε το χάρισμα να σε μαγνητίζει με ένα βλέμμα»
Τα ίχνη του χάθηκαν την Τετάρτη (24.7)
Ταυτοποιήθηκαν δύο άτομα τέσσερα χρόνια μετά
Το παράπονο που εξέφρασε για την κηδεία
Όσα περιγράφει η 26χρονη σήμερα γυναίκα
Είχε διακοπεί προσωρινά η κυκλοφορία από και προς Αεροδρόμιο
Είχε αρνηθεί να υποβληθεί σε ιατροδικαστική εξέταση
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.