Αφηνιασμένη Μπάγερν ισοπέδωσε την Πόρτο

Άνετα στους «4» του Τσάμπιονς Λιγκ και η Μπαρτσελόνα

Με μία εμφάνιση που ξεπέρασε τις προσδοκίες και των πιο φανατικών οπαδών της, η Μπάγερν συνέτριψε 6-1 την Πόρτο και προκρίθηκε στους ημιτελικούς του Champions League, διαγράφοντας πανεύκολα την ήττα της 3-1 στον πρώτο αγώνα.

Ήταν μία μαγική βραδιά για τους Βαυαρούς στο «Αλιάντς Αρένα», με πέντε γκολ σε διάστημα 24 λεπτών. Οι απουσίες των Ρόμπεν, Ριμπερί αποδείχθηκαν αμελητέες, μπροστά τις αντίστοιχες των Σάντρο και Ντανίλο.

Χωρίς τους δύο ακραίους μπακ της, η Πόρτο έγινε θύμα των ορέξεων της πρωταθλήτριας Γερμανίας, που άνοιξε το χορό των γκολ με τον Τιάγκο Αλκαντάρα στο 14’, έφτασαν σε σκορ πρόκρισης (2-0) με τον Μπόατενγκ στο 21’ και ακολούθησαν δύο γκολ του Λεβαντόφσκι (27’,40’) και ένα του Τόμας Μίλερ για το 5-0 του ημιχρόνου.

Η Πόρτο πέτυχε το γκολ της τιμής με τον Τζάκσον Μαρτίνες στο 73’. Στο 87’ αποβλήθηκε ο παλιός παίκτης του Ολυμπιακού, Ιβάν Μαρκάνο, για φάουλ στον Αλκαντάρ. Ο Τσάμπι Αλόνσο με εκπληκτική εκτέλεση, διαμόρφωσε το τελικό 6-1 (88’).

image

photo © EPA/ALBERTO ESTEVEZ

Στο δεύτερο παιχνίδι της βραδιάς, η Μπαρτσελόνα επικράτησε 2-0 της Παρί Σεν Ζερμέν και «σφράγισε» την πρόκριση στους «4» της διοργάνωσης.

Το 3-1 του πρώτου αγώνα δεν άφηνε περιθώρια αμφισβήτησης της κυριαρχίας της «Μπάρτσα» που στο «Καμπ Νου» εξασφάλισε εύκολα ακόμα μία νίκη (την 33η στους τελευταίους 37 αγώνες) με δυο γκολ του Νεϊμάρ στο πρώτο ημίχρονο (14’,34’).

Αθόρυβα ο Βραζιλιάνος έχει φτάσει τα 30 γκολ σε όλες τις διοργανώσεις της φετινής σεζόν και η «θανάσιμη τριπλέτα» των Καταλανών πλησιάζει επικίνδυνα τα 100 (Μέσι 46, Σουάρες 19).