Πρωταθλητής Ελλάδας στο βόλεϊ γυναικών για τρίτη σερί χρονιά ο Παναθηναϊκός

Μεγάλη ανατροπή και θρίαμβος μέσα στην έδρα του Ολυμπιακού

10’ ΔΙΑΒΑΣΜΑ

Βόλεϊ Γυναικών: Πρωταθλητής για τρίτη σερί χρονιά ο Παναθηναϊκός - Επικράτησε στον πέμπτο τελικό μέσα στην έδρα του Ολυμπιακού.

Πρωταθλητής Ελλάδας στην Α1 βόλεϊ των γυναικών για τη σεζόν 2023/2024 αναδείχθηκε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος παρέμεινε ακλόνητος στον θρόνο του για τρίτη διαδοχική χρονιά.

Οι παίκτριες του Παναθηναϊκού πανηγύρισαν στην έδρα του Ολυμπιακού την κατάκτηση του 26ου πρωταθλήματος της ιστορίας τους © Eurokinissi/Στέλιος Στεφάνου

Μετά από έναν πέμπτο τελικό πραγματικό θρίλερ με τον Ολυμπιακό στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη», οι «πράσινες» ήταν ανώτερες στο τάι μπρέικ και έφτασαν στη νίκη με 3-2 σετ, γράφοντας το 3-2 στη σειρά και πανηγυρίζοντας στην έδρα των ερυθρόλευκων την κατάκτηση του 26ου πρωταθλήματος της ιστορίας τους.

Τα σετ: 24-26, 25-21, 25-21, 18-25, 9-15

Βόλεϊ Γυναικών: Πρωταθλητής ο Παναθηναϊκός με ανατροπή

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυναμικά στον αγώνα καθώς το 3-3 έγινε 3-8, με τον Ολυμπιακό να δείχνει μπλοκαρισμένος στην επίθεση. Η διαφορά ήταν σταθερά από 3 έως 5 πόντους μέχρι το 12-17. Εκεί οι «ερυθρόλευκες» για πρώτη φορά άρχισαν να δημιουργούν προβλήματα στην υποδοχή του Παναθηναϊκού και με επιμέρους σκορ 7-3 ισοφάρισαν 20-20.

Ωστόσο οι φιλοξενούμενες ξέφυγαν και πάλι με 20-22 και έφτασαν σε διπλό σετ μπολ (22-24), αλλά Καράρο και άουτ της Καρκάσες έφεραν νέα ισοπαλία. Η Κουβανή όμως τελείωσε μια πολύ δύσκολη επίθεση και αμέσως μετά μπλοκ της Χατζηευστρατιάδου διαμόρφωσε το τελικό 24-26.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός άρχισε με ένα γρήγορο 5-1, αλλά μετά το τάιμ άουτ οι «πράσινες» μάζεψαν τη διαφορά (5-4), ισοφάρισαν στο 9-9 και λίγο αργότερα μετέτρεψαν το 12-10 σε 12-14. Οι φιλοξενούμενες διατήρησαν αυτό το +2 μέχρι το 17-19 όταν ο Ολυμπιακός πήρε την αλλαγή και η Λαμπρούση (είχε μπει στο 15-17) με τα σερβίς της επέτρεψε στην ομάδα της να προηγηθεί με 21-19. Ο Παναθηναϊκός είχε την ευκαιρία να επιστρέψει, όμως στο 22-21 η Καρκάσες έστειλε την επίθεση στο φιλέ για να ακολουθήσει μπλοκ της Φαριόλ και νέο άουτ της Καρκάσες για το 25-21.

Οι «πράσινες» με την Σάμανταν στο σερβίς προηγήθηκαν με 1-5 στις αρχές του τρίτου σετ, αλλά έχασαν πολλά σερβίς κι ο Ολυμπιακός άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά ισοφαρίζοντας σε 11-11. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο με πόντο μέχρι το 17-17, αλλά εκεί ο Ολυμπιακός με το επιθετικό ξέσπασμα της Κούμπουρα έτρεξε επιμέρους σκορ 6-3 για το 23-20, ενώ έκλεισε το σετ στο 25-21 και πήρε το προβάδισμα με 2-1.

Νικήτριες μετά από αγώνα θρίλερ οι παίκτριες του Παναθηναϊκού

Το θρίλερ όμως είχε συνέχεια, καθώς το αμφίρροπο 8-7 του τέταρτο σετ έγινε 10-16 για τον Παναθηναϊκό, που κατάφερε πάλι να χαλάσει την υποδοχή του Ολυμπιακού και λειτουργώντας καλύτερα στο μπλοκ άμυνα διατήρησε αυτή τη διαφορά ως το τέλος φτάνοντας στο 17-25 και στέλνοντας τον τελικό στο τάι μπρέικ.

Το πέμπτο σετ άρχισε με μια αναγκαστική αλλαγή για τον Ολυμπιακό καθώς η Γιαμίλα Νίζετιχ αντί για το τάραφλεξ βρέθηκε πίσω από τον πάγκο έχοντας από πάνω της όλο το ιατρικό τιμ του Ολυμπιακού (με πρόβλημα στο πέλμα). Η Κωνσταντίνα Βλαχάκη πέρασε στη θέση της. Η Ελληνίδα ακραία ήταν αυτή που μείωσε σε 3-4, αλλά αυτή ήταν κι η τελευταία φορά που ο Ολυμπιακός ήταν τόσο κοντά. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με σερί 0-3 για το 3-7, ο Ολυμπιακός πλησίασε σε 6-8 και 7-9, με την Άτκινσον με 2/2 επιθέσεις να κάνει το 7-11 και τον επίλογο στη φετινή Α1 γυναικών να βάζει η Σάμανταν για το τελικό 9-15.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Κουτσούλας

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 2 άσσους, 59 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 71 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Οι συνθέσεις:
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Νίζετιχ 8 (8/27 επ., 65% υπ. - 35% αριστες), Καράρο 3 (3/4 επ.), Εμμανουηλίδου, Κούμπουρα 23 (22/63 επ., 1 μπλοκ), Φαριόλ 12 (7/14 επ., 5 μπλοκ), Μλεΐνκοβα 16 (16/51 επ., 33% υπ. - 9% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 100% υπ. - 67% άριστες), Σαμπάτη (λ), Λαμπρούση 2 (1/5 επ., 1 άσσος), Βλαχάκη 2 (2/7 επ., 40% υπ. - 10% άριστες), Τσιτσιγιάννη 1 (1 άσσος), Τάνη.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντράγκαν Νέσιτς): Χατζηευστρατιάδου 7 (4/9 επ., 3 μπλοκ), Καρκάσες 29 (25/54 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 45% υπ. - 22% άριστες), Άτκινσον 20 (18/49 επ., 2 μπλοκ), Γκρότους 11 (11/31 επ., 67% υπ. - 50% άριστες), Παπαφωτίου 4 (2/7 επ., 2 μπλοκ), Σάμανταν 14 (11/21 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Μπελιά (λ, 51% υπ. - 29% άριστες), Μεταξά, Φουμάκη.