- CITY GUIDE
- PODCAST
-
24°
Αταμάν: «Στόχος να υπερασπιστούμε την δεύτερη θέση»
Τι είπε ο Τούρκος προπονητής του Παναθηναϊκού ενόψει του ματς με την Μπολόνια
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![Ο Εργκίν Αταμάν Ο Εργκίν Αταμάν](/images/1074x600/jpg/files/2024-01-24/ataman.jpg)
Εργκίν Αταμάν: Τι είπε ο Τούρκος προπονητής του Παναθηναϊκού ενόψει του ματς με την Μπολόνια
Ο Παναθηναϊκός αναχώρησε για την Μπολόνια όπου αύριο (29/3, 21:30) θα αντιμετωπίσει την τοπική Βίρτους στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής της Euroleague. Σε δηλώσεις του πριν την αναχώρηση, ο προπονητής των «πράσινων», Εργκίν Αταμάν παραδέχθηκε ότι πρόκειται για ένα δύσκολο παιχνίδι, που είναι σημαντικό και για τις δύο ομάδες, ενώ επανέλαβε ότι οι τελευταίοι τρεις αγώνες της ελληνικής ομάδας στην κανονική περίοδο θα είναι σαν τελικοί.
Αναλυτικά ο Αταμάν είπε:
«Περιμένω ένα δύσκολο παιχνίδι. Είναι ένα πολύ σημαντικό ματς και για τις δυο ομάδες. Οι τελευταίοι τρεις αγώνες στην κανονική περίοδο θα είναι σαν τελικοί. Τώρα είμαστε στη δεύτερη θέση και ο στόχος μας είναι να προσπαθήσουμε να την υπερασπιστούμε. Έχω τεράστιο σεβασμό στον κόουτς Μπάνκι, η Βίρτους έχει πολλούς έμπειρους παίκτες και αγωνίζεται στην έδρα της. Παίζει διαφορετικά στο γήπεδό της σε σχέση με τους εκτός έδρας αγώνες. Περιμένω ένα δύσκολο ματς, πρέπει να παίξουμε ομαδικά, να μοιράσουμε την μπάλα και σίγουρα να παίξουμε επιθετική άμυνα όπως κάναμε στο ΟΑΚΑ.
Θα είναι σημαντικό να έχουμε επιλογές σε όλες τις θέσεις όσον αφορά τον χρόνο και τα λεπτά της συμμετοχής. Το πώς θα παρουσιαστούμε είναι ακόμα πιο σημαντικό από το γεγονός ότι όλοι οι παίκτες είναι διαθέσιμοι. Μερικές φορές παίζουμε όλοι και δεν είμαστε καλοί. Κάποιες φορές παίζουμε με έξι παίκτες, όπως συνέβη στα τελευταία 2-3 παιχνίδια, και είμαστε στο 90% της απόδοσής μας και κερδίσαμε τα ματς».
Από την πλευρά του ο Κώστας Αντετοκούνμπο είπε:
«Θα είναι σίγουρα ένα δύσκολο παιχνίδι, είναι μία καλή ομάδα. Παίζουν στην έδρα τους, είναι ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι και για εμάς και γι' αυτούς. Έχουν πολύ καλούς παίκτες στο ποστ όπως ο Σενγκέλια. Έχει πολύ καλή δημιουργία, πρέπει να δώσουμε μεγάλη βάση σε αυτό και να προσπαθήσουμε να το σταματήσουμε».
Για το αν περίμενε την παρουσία του Παναθηναϊκού AKTOR στη 2η θέση έπειτα από 31 αγωνιστικές: «Δεν θα πω ότι δεν το περιμέναμε. Δόξα τω Θεώ παίξαμε καλά, είμαστε στη 2η θέση και προσπαθούμε να την διατηρήσουμε. Τα τρία τελευταία παιχνίδια που έχουμε είναι “ τελικοί” για εμάς».
Ενώ για την επιστροφή του από τον τραυματισμό του: «Νιώθω έτοιμος να παίξω και να βοηθήσω την ομάδα».
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Πολλή βροχή, πολύ χρώμα, όλα στον υπερθετικό στην παρισινή Τελετή Έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων
Η ανάρτηση των Μιλγουόκι Μπακς για τον σπουδαίο Έλληνα αθλητή
Ο σούπερ σταρ των Μιλγουόκι Μπακς κράτησε τη γαλανόλευκη στην Τελετή Έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων
Ένα κομμάτι της ιστορίας της Γαλλίας, που έκλεψε την παράσταση
Ο διάσημος ποδοσφαιριστής μεταφέρει την Ολυμπιακή Φλόγα στους δρόμους του Παρισιού
Πίσω από το σκάφος που μετέφερε την ελληνική αποστολή, ακολούθησε εκείνη των προσφύγων
Ντυμένη στα μαύρα η Αμερικανίδα σταρ αναβίωσε την εμφάνιση της Zizi Jeanmaire το 1961
Για πρώτη φορά έναρξη σε ποτάμι
«Του αξίζουν τα εύσημα και δείχνει σε όλους την αφοσίωση του», δήλωσε ο προπονητής του
Η κορυφαία αθλητική διοργάνωση σε αριθμούς
Σε αναστολή για το υπόλοιπο της διοργάνωσης η Μπεβ Πρίστμαν - Έκθετη η εθνική ποδοσφαίρου γυναικών
Bart Lambriex και η Odile van Aanholt προέρχονται και οι δύο από δυναστείες ιστιοπλοΐας
Η διαδρομή των αθλητών κατά μήκος του ποταμού Σηκουάνα
Βungee jumping, wind tunnel, ιππασία στη θάλασσα είναι μερικά μόνο από όσα extreme ή εναλλακτικά sports και δράσεις μπορείς να δοκιμάσεις αυτό το καλοκαίρι
Τα σενάρια θέλουν μέχρι και υποβρύχια στον Σηκουάνα
Θα κάνει το χατίρι στο Παρίσι ο καιρός;
Το μήνυμά του στους Έλληνες που θα αγωνιστούν στους 33ους Ολυμπιακούς Αγώνες
Η Ελληνίδα πολίστρια μίλησε στην Athens Voice για την επιστροφή της Εθνικής ομάδας πόλο γυναικών σε Ολυμπιακούς Αγώνες
Η φωτογραφία στο Instagram στο περιθώριο των Ολυμπιακών Αγώνων 2024
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.